فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش

به گزارش وبلاگ کوجی هامی به نقل از وزارت بهداشت، دکتر احسان شمسی کوشگی با اعلام اینکه در دوران همه گیری کووید-19 کمیته ملی اخلاق با جدیت تمام فعال بود، گفت: در زمان کووید-19 سرعت انجام تحقیقات بسیار زیاد شد و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار بود که بدانیم محققان در کشور به چه حوزه هایی پرداخته اند.

فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش

وی اضافه کرد: این آمار و اطلاعات به علت وجود سامانه یکپارچه پرتال ملی اخلاق در پژوهش که تمامی پورتال های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور را به یکدیگر وصل نموده و امکان رصد در لحظه تمام طرح های تصویب شده در کمیته های اخلاق سراسر کشور را مهیا ساخته، با چند کلیک به راحتی قابل دستیابی بود.

شمسی کوشگی اظهار داشت: تا به این لحظه 9 هزار و 193 اسم مصوب با کلمه کلیدی کووید-19 در سامانه ملی اخلاق در پژوهش قابل بازیابی است که به این معنی است که در سراسر کشور این تعداد طرح تحقیقاتی و خاتمه نامه در حوزه های مرتبط با کووید به وسیله کمیته های اخلاق در پژوهش کشور مصوب شده است. این آمار به تدریج اضافه می گردد و در مجموع 66 طرح هم به وسیله کمیته های اخلاق، مخالف اصول اخلاق شناخته شده و رد شده اند.

تعلیق سه کمیته اخلاق در پژوهش به علت تصویب پژوهش های اشتباه

وی به نظام پایش در کمیته اخلاق در پژوهش اشاره نمود و گفت: در آن ابتدا که احتیاج مبرمی برای انجام تحقیقات وجود داشت، متوجه شدیم که چند تحقیق فاقد استانداردهای اخلاقی لازم هستند و در همان نظام پایش که امکان رصد در لحظه مصوبات تمام کمیته های اخلاق در سراسر کشور وجود دارد؛ این امکان فراهم بود تا بلافاصله جلوی اجری چنین پژوهش هایی گرفته گردد.

دبیر کارگروه اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت اضافه کرد: با استفاده از این ابزار مهم از همان ابتدای همه گیری کوشش شد تا اجازه ندادیم پژوهش های غیراستاندارد روی انسان ها انجام گردد. حتی در این جریان سه کمیته اخلاق در پژوهش هم به علت تصویب پژوهش های اشتباه به حالت تعلیق درآمدند.

وی با یادآوری اینکه تا به امروز در کشور تجربه فراوری واکسن از مرحله صفر وجود نداشت، گفت: برای نخستین بار در کشور چنین خودباوری برای فراوری واکسن ایجاد شد. سایر واکسن ها در کشور با روش انتقال تکنولوژی ساخته شده بود.

فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش

شمسی کوشگی گفت: مدت هاست درباره تحقیقات کاربردی در کشور صحبت می گردد ولی فراوری واکسن کووید-19 نشان داد وقتی می خواهید واکسنی فراوری کنید پشتوانه سال ها سرمایه گذاری، صرف وقت و انرژی متخصصان ضروری است. اگر این زیرساخت های پژوهشی مهیا نبود ورود ناگهانی برای فراوری واکسن هم امکان پذیر نبود.

به گفته وی، سرمایه گذاری در پژوهش در جریان واکسن در کووید-19 خودش را نشان داد و حداقل در مقیاس دانشی توانستیم پلتفرم هایی را ایجاد کنیم و توسعه دهیم با اینکه شاید در صنعتی سازی بعضی از آنها به مشکل خوردیم که مشکل در بخش تحقیق نیست و متخصصان فراوری صنعتی حتما برای آن برنامه ریزی خواهند داشت.

دبیر کارگروه اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با بیان اینکه ترس بزرگی در ابتدا وجود داشت که با موفقیت بر آن غلبه کردیم، اضافه کرد: اینکه ماده ای که در آزمایشگاه فراوری شده سپس با موفقیت روی حیوان تست شده را می توانیم برای اولین بار روی انسان ها آزمایش کنیم؟! چالش بزرگی برای کمیته ملی اخلاق بود.

وی گفت: روی تمامی داده های مراحل مختلف از فازهای پیش بالینی و آزمایشگاهی ساعت ها بحث و گفتگو شد. روزی که فاز یک نخستین واکسن ایرانی که همان واکسن کووایران برکت بود مصوبه گرفت نقطه عطفی در تاریخ کمیته اخلاق وزارت بهداشت است.

6 واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کردند

شمسی کوشگی با اعلام اینکه تا به امروز 6 واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کردند، گفت: واکسن کووبرکت، فخرا و رازی هر یک برای سه فاز، واکسن اسپایکوژن فاز یک در کشور استرالیا اجرا شده و فاز دو و سه از کمیته ملی اخلاق مجوز گرفت واکسن نورا فاز یک تصویب شده و واکسن ایران پاستور فازهای یک و دو در کوبا اجرا شده و فاز سه در کمیته اخلاق مصوبه دریافت کردند.

وی اظهار داشت: در فازهای این واکسن ها حتی تا 40 هزار نفر در کارآزمایی های بالینی شان مشارکت داشتند که عدد آسانی نیست. اعتماد به نفس اولیه شکل گرفت که ما هم می توانیم با استانداردهای جهانی واکسن فراوری کنیم.

دبیر کارگروه اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت یادآور شد: سرمایه گذاری هایی که در دهه های اخیر در حوزه پژوهش اجرا شده نشان داد اگر ارتباط صحیح دانشگاه با صنعت و فراوری و حمایت های مناسب شکل بگیرد حتما می توانیم کارهای بزرگی انجام بدهیم.

وی تاکید نمود مردم می توانند به تصمیمات و مصوبات کمیته ملی اخلاق در پژوهش اطمینان نمایند، گفت: تصویب کمیته ملی اخلاق می تواند به مردم اطمینان بدهد که یک نهاد مستقل و متخصص طبق استانداردهای جهانی انجام کارآزمایی بالینی آن واکسن را تایید نموده است اگرچه که مسئولیت آنالیز نتایج کارآزمایی های بالینی و تایید نهایی فرآورده بر عهده سازمان غذا و دارو است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید