برگزاری اولین رویداد پل سرمایه گذاری

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، به گزارش شنبه اولین رویداد از سلسله رویدادهای پل سرمایه گذاری با حضور فعالان حوزه نوآوری و فناوری کشاورزی و دامپروری به میزبانی سینا وی سی و همکاری مجلس شورای اسلامی بنیاد مستضعفان و ایرانسل برگزار گردید. در این رویداد رییس کمیسیون کشاورزی مجلس اعضاء هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مدیر عامل توسعه دانش بنیان سینا (سینا وی سی) مدیرعامل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند رئیس انجمن صنایع خوراک دام طیور و آبزیان و جمعی از مسئولان و صاحب نظران حوزه خوراک دام در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید.

برگزاری اولین رویداد پل سرمایه گذاری

تأمین نهاده های دامی و تکمیل زنجیره غذایی دام طیور و آبزیان در سال های اخیر به موضوع مهمی در کشور تبدیل شده و طبق آمارها بخش عمده ای از نهاده های دامی و علوفه مورد احتیاج کشور وارداتی است و از آنجایی که ذرت جو کنجاله و برخی از دانه های روغنی مثل سویا احتیاج به آب فراوانی دارند کاشت آنها در کشور به صرفه نیست اما در عین حال محصولاتی پراهمیت هستند که جهت افزایش شیردهی پروار کردن و فراوری مثل دام طیور و آبزیان استفاده می شوند. از سوی دیگر تحریم ها نیز بر معضل تأمین و فراوری نهاده های دامی و علوفه اضافه نموده است و ادامه روند فعلی با تکیه بر واردات می تواند زنجیره امنیت غذایی ما را با تهدید روبرو کند این در حالی است که پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری ثابت کرده است که می توان با تکیه بر آن صنایع مختلفی را از بحران نجات داد لذا صنعت دام و طیور نیز نمی تواند از این قاعده مستثنی باشد.

از همین رو سینا وی سی به عنوان بازوی سرمایه گذاری خطر پذیر بنیاد مستضعفان در قالب هلدینگ تحقیق و توسعه دانشمند اقدام به برگزاری اولین دوره از سلسله رویدادهای پل سرمایه گذاری کرده است تا با برررسی و ارائه پروژه های نوآورانه در این حوزه به رفع احتیاجها و چالش های فناورانه شرکتهای تابعه بنیاد مستضعفان و سیار بخش های فعال در حوزه های هدف بپردازد.

در این رویداد که بیش از 25 شرکت دانش بنیان و گروه فناور حضور داشتند محمد جواد عسکری؛ رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه دام و طیور اعلام کرد: ما به دولت اعلام کردیم که ظرفیت ها و قابلیت ها در این حوزه را اعلام کند و شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی دانشگاهی و آموزش عالی مثل دانشگاه و دانشکده های کشاورزی سازمان ها و نهاد ها که در این حوزه ظرفیت دارند وارد کار شوند و در قالب شرکت های دانش بنیان با ارائه طرح ها و برنامه های خود مسیر را به گونه ای طی نمایند که مسائل در این حوزه رفع و هموار گردد. او بعلاوه به شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و گفت: مجلس برای امنیت غذایی و رفع مسائل دام و طیور ونهاده های دامی هم اعتبار گذاشته است هم و فضا را مهیا کرده است به طوریکه همه دستگاه و یا نهاد ها باید با شرکت های دانش بنیان که در این عرصه فعالیت می نمایند و طرح و برنامه ای در بخش کشاورزی برای رفع مسائل این حوزه و حتی ایده های تازه دارند همکاری نمایند و از سوی مجلس هیچگونه بهانه و یا عدم همکاری قابل پذیرش نیست.

در ادامه این رویداد یاسر خانی مدیر عامل سینا وی سی گفت: سند راهبردی شرکت را به نحوی تنظیم کرده ایم که با توجه به دوران مدیریت کوتاه مدت در کشور هرکسی مدیر شرکت شد بتواند مسیر طراحی شده را ادامه دهد و احتیاجی به آغاز از اول نداشته باشد.

وی با اشاره به راهبرد اساسی سینا وی اعلام کرد: سرمایه گذاری در موضوعات مربوط به منطقه ها محروم در بنیاد مستعضعفان اولین راهبرد مد نظر ما در این شرکت است و سپس سرمایه گذاری خطرپذیر در زنجیره ارزش هلدینگ های بنیاد مستضعفان راهبرد دوم می باشد.

وی پرداختن به احتیاجهای فناورانه کشور را راهبرد سوم نامید و اظهار کرد: در سال آینده روی دو راهبرد اول سرمایه گذاری و فعالیت خواهیم کرد؛ از بابت همین موضوع بحث خوراک دام مطرح شد این در حالی است که این روزها تحت تاثیر خشکسالی و گرانی قرار داریم و از طرفی هلدینگ کشاورزی بنیاد نزدیک به درصد شیر صنعتی کشور را تامین می نماید.

خانی گفت : از آنجا که به واردات زیادی برای خوراک دام احتیاج است و با مسائل ارزی در کشور روبرو هستیم از این رو پرداختن به این مساله اهمیت پیدا کرده است و رویداد اول پل سرمایه گذاری انحصارا سرمایه گذاری خود را به این موضوع اختصاص داده است زیرا که کارهای علمی زیادی در کشور در بحث خوراک دام انجام شده است ولی متاسفانه به تجاری سازی نرسیده است و در کتابخانه ها به جای مانده است. بنابراین ما رسالت خود را سرمایه گذاری روی این طرح ها قرار داده ایم چند طرح منتخب را انتخاب کرده و روی آنها سرمایه گذاری می کنیم بعلاوه تبادلی بین فناوران این حوزه ایجاد می کنیم که منجر به هم افزایی در این صنعت گردد.

علیرضا زاهدی مدیر عامل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند ضمن امیدواری به فتح باب در رابطه با تعامل گسترده تر این موسسه با فعالان حوزه نوآوری کشور اضافه نمود: تمرکز بنیاد مستضعفان در هشت حوزه معطوف شده که منابع عایدیی بنیاد از این هشت هلدینگ هستند و پنجاه درصد این عایدی در بنیاد علوی به عنوان متولی حوزه محرومیت زدایی هزینه می گردد . اگر بخواهیم به توانمند سازی اقتصاد روستا به عنوان اهداف بنیاد نگاه کنیم قاعدتا حوزه کشاورزی و دامپروری در اولویت است و مهمترین تهدید این حوزه تامین خوراک دام و نهاده های دامی است و در حوزه کشاورزی نیز تامین بذر مهمترین بحث ما است. لذا در دو سال اخیر و با تاکید مهندس فتاح رئیس محترم بنیاد مستضعفان در حوزه اصلاح بذر و ژنتیک دام بنیاد علاقه مند به شناسایی فناوران این حوزه و اتصال به بدنه بهره بردار یعنی هلدینگ کشاورزی است. بنیاد آمادگی خود برای تامین مالی شرکت های نوآور در این حوزه ها اعلام میکند. بعلاوه در مذاکرات ما با بانک سینا و هلدینگ مالی و سرمایه گذاری به تفاهمات خوبی در زمینه تاسیس یک صندوق پروژه رسیدیم تا علاوه بر صندوق جسورانه سینا بتوانیم برای رشد شرکت های غیر نوپا هم اقدامات مثبتی انجام دهیم.

در پنل تخصصی چالش های سرمایه گذاری خطرپذیر در زنجیره ارزش تامین و فراوری نهاده های دامی رویداد حسین صفری مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین با اشاره به خدمات این شرکت به فعالان حوزه نوآوری در این حوزه گفت: ما در بازار سرمایه ابزارهای بسیار خوبی جهت تامین مالی شرکت های نوپا در این حوزه داریم. در شرکت های نوپا با ابزار تامین مالی جمعی میتوانیم سرمایه هایی تا میلیارد تومانی نیز برای طرح ها برآورده کنیم که وجه مثبت آن نسبت به اوراق مدت زمان تامین مالی است که در تامین مالی جمعی این مدت از چهارماه به دوهفته کاهش پیدا می نماید.

یاسر زاهدی معاون هلدینگ مالی و سرمایه گذاری سینا سخنران بعدی این نشست بود که به بیان مسائل موجود بر سر راه این صنعت پرداخت و اظهار کرد: آنچه من در طی این سالها در صنعت کشاورزی دیده ام این است که ما صنعت کشاورزی نداریم زیرا: در نقطه طراحی تمرکز نداریم و اگر ما در صنعتی در حوزه طراحی وارد نشویم نمیتوانیم بگوییم آن صنعت را داریم. بعلاوه مساله بعدی این است که حلقه واسط بین فراوری نماینده و سرمایه گذار شکل نگرفته است و این یکی از راه هایی است که باید این مقیاس را در حوزه تامین مالی و سرمایه گذاری انجام دهیم.

فریدوند رئیس هیئت مدیره انجمن وی سی ضمن معرفی انجمن و اعضاء آن گفت: اعضای انجمن چند کارکرد دارند کارکرد اول پرداخت تسهیلات است. وجه تمایز ما با بانک ها در اهمیت به دانش فنی و ارائه تسهیلات با وثایق حداقلی است. لکن ویژگی ممتاز اعضای انجمن از جمله صندوق های پژوهش و فناوری ارائه ضمانت نامه است. که در آخرین سند بالادستی قانون جهش دانش بنیان مسائل و مسائل پذیرش ضمانتنامه صندوق ها در بانک ها نیز حل شد.

مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام طیور و آبزیان با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری خارجی در این حوزه مسائل پیش روی آن را تشریح کرد: از بین پنج کالای وارداتی کشور در سال گذشته سه محصول جو ذرت و سویا بلااستثنا دیده می گردد که ارز بری زیادی روی دست کشور می گذارد.

موافق قدیری ادامه داد: برای تسهیل سرمایه گذاری خارجی دولت باید تصدی گری در این حوزه را رها کرده که مهمترین رکن آن قیمت گذاری دستوری است.

اکبری مدیر عامل شرکت شیر و گوشت زاگرس شهر کرد با اشاره به چالش های پیش روی سرمایه گذاری در حوزه خوراک دام گفت: مهمترین چالش سرمایه گذاران در این حوزه بحث خواب سرمایه است. برای مثال در شرکت ما حدود میلیارد تومان خواب سرمایه در سال عدد بزرگی است. که این تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده شیر و حاشیه سود آن دارد. چالش بعدی راندمان کیفیت پایین علوفه فراوریی در کشور است.

اکبری اضافه نمود: اقدامات مثبتی در مجموعه بنیاد مستضعفان در راستای افزایش راندمان فراوری و کاهش ریسک سرمایه گذاری انجام شده و آن بحث ژنتیک است. چراکه مسائل ژنتیکی وخلوص نژاد دام یکی از مهمترین مسائل این حوزه محسوب می گردد.

در پل اول این سلسله رویداد با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی طرح دانش بنیان ثبت نام کرده و غربالگری این موارد با حضور مشاورین سینا وی سی صورت گرفت و از این میان؛ طرح در حضور داوران سینا وی سی قبل از اختتامیه رویداد مورد ارزیابی قرار گرفتند که از این میان طرح جهت ارائه روز نهایی انتخاب شدند و سایر واجدین شرایط حائز امتیاز غرفه عرضه کالا و خدمات در روز رویداد شدند.

در روز اختتامیه رویداد طرح برتر نسبت به دفاع و ارائه سرمایه گذاری اقدام نمودند و داوران که به نمایندگی از موسسه تحقیقات علوم دامی شناسا وزارت جهاد ایرانسل سینا وی سی شرکت بهنوش ایران و … حضور داشتند دو طرح برتر را با اختلاف قابل توجهی نسبت به سایرین انتخاب کردند.

در نهایت ضمن پرداخت هدیه نقدی و تقدیر از طرح برتر به وسیله موسسه دانشمند؛ توافق سرمایه گذاری فیمابین سینا وی سی و دو طرح برتر به مبلغ میلیارد تومان منعقد شد. علاوه بر این با توجه به راهبرد سینا وی سی مبنی بر پیگیری تداوم و عدم رهایی همه طرح های ثبت نام شده مقرر شد جلسه ای با حضور مدیران عامل شرکت های کشاورزی و دامپروری بنیاد و بعلاوه جلسه ای در صحن کمیسیون کشاورزی مجلس با نمایندگان مردم جهت رفع موانع و چالش های سرمایه پذیران برگزار گردد.

پل دوم از سلسله رویدادهای پل سرمایه گذاری در تابستان برگزار خواهد شد و علاقمندان به وسیله هفته نامه شنبه از نحوه ثبت نام و موضوع رویداد بعدی آگاه می گردند.

منبع: مجله شنبه

به "برگزاری اولین رویداد پل سرمایه گذاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری اولین رویداد پل سرمایه گذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید