معین آینده پارکینگ ارگ علیشاه با گزارش کارشناسان

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تبریز با بیان این که پارکینگ مصلی در ارگ علیشاه در عرصه این بنا نیست، گفت که این پارکینگ حریم بصری ارگ را خدشه دار می نماید.

معین آینده پارکینگ ارگ علیشاه با گزارش کارشناسان

احدنژاد ابراهیمی مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تبریز، با اشاره به مسائل پیش آمده برای محوطه تاریخی ارگ علیشاه اعلام کرد:

بعد از اطلاع از خاکبرداری در محوطه ارگ 15 آبان ماه نامه ای از طرف انجمن دوستداران میراث فرهنگی برای محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، فرستاده و در آن از احداث یک پارکینگ در محوطه ارگ علیشاه اظهار نگرانی شد. بعلاوه از او توقف فرایند خاکبرداری خواسته و مطرح شد که برای جلوگیری از ادامه خاکبرداری و پیگیری امر از مجرای قانونی، کاری انجام دهد.

او ادامه داد که طبق بازدید از محوطه ارگ و مقدار گیری های اجرا شده، محل احداث این پارکینگ، در عرصه مصوب ارگ علیشاه قرار ندارد و حدود 60 متری آن بنا و در حریم درجه یک ارگ و عرصه خانه تاریخی فتح الله یِف است. موضوع ساخت این پارکینگ، خدشه دار شدن حریم بصری و از بین رفتن لایه های تاریخی محوطه اش است که در ضوابط حریم پیش بینی شده که این بخش باید براساس مجوز از سازمان میراث فرهنگی باشد.

نژاد ابراهیمی اضافه نمود که طبق شنیده های ما از رسانه ها، به دستور معاون میراث فرهنگی سازمان، گروهی از کارشناسان میراث با سفر به تبریز امکان وجود لایه تاریخی در محوطه را مورد پایش و آنالیز قرار می دهند، که ادامه فعالیت احداث پارکینگ به نتیجه گزارش های این گروه بستگی دارد و بعد از انتشار گزارش های نهایی، هرگونه ساخت و ساز در محوطه ارگ علیشاه باید براساس تصویب شورای فنی سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد.

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تبریز بعلاوه گفت:

به نظر می رسد درباره احداث پارکینگ، مجاری قانونی طی نشده و نمی دانیم که آیا احداث پارکینگ در این محوطه با مجوز بوده است یا خیر. امیدوارم با حضور کارشناسان باستان شناس و گذراندن مراحل قانونی این موضوع به اطلاع مردم و ما برسد.

ارگ علیشاه تبریز قدمتی 700 ساله دارد و پس از فراز و نشیب های تاریخی بسیار، در سال 75 مصلایی برای مردم این شهر در این محوطه تاریخی احداث شد. پس از 20 سال، طی چند روز گذشته، خبر از آغاز اقدامات ساختمانی برای احداث یک پارکینگ در آن محوطه مطرح شده است.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهر تبریز در این باره نامه ای به معاونت سازمان میراث فرهنگی نوشت و از او توقف این عملیات را خواست. محمدحسن طالبیان نیز در واکنش به این ماجرا، عملیات ساختمانی را موقتا متوقف کرد و گروهی از کارشناسان را برای آنالیز لایه های تاریخی این محوطه به آن منطقه اعزام کرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "معین آینده پارکینگ ارگ علیشاه با گزارش کارشناسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین آینده پارکینگ ارگ علیشاه با گزارش کارشناسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید