این 10 علامت به شما هشدار می دهد بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، وقتی بدن ما شروع به تجزیه پروتئین، قند و چربی می کند به صورت طبیعی ضایعات سمی تولید می کند. وقتی در یک رژیم غذایی مواد مغذی کافی یافت نمی شود، سموم در بدن تجمع پیدا می کنند.

این 10 علامت به شما هشدار می دهد بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد

به گزارش، اگر چه خیلی از ما فکر می کنیم که بدن می تواند هر از گاهی پاک سازی و سم زدایی خودش را بر عهده بگیرد، اما گاهی اوقات به ما علائمی نشان می دهد که در واقع با زبان بی زبانی می گوید من برای سم زدایی نیاز به کمک شما دارم. به محض این که سم ها وارد بدن می شوند، سیستم ایمنی بدن، کلیه و کبد، همزمان با یکدیگر برای از بین بردن سموم دست همکاری می دهند.

با این حال، وقتی این سموم فراتر از توانایی بدن برای پاک سازی باشند مدت های زیادی در داخل سیستم شما ذخیره می شوند تا بدن بتواند به طور کامل آن ها را از بین ببرد.

امروز می خواهیم شما را با تحقیقاتی آشنا کنیم که می گویند اصلا این سموم از کجا می آیند و علائمی که بدن از طریق آن ها به ما هشدار می دهد که نیاز به سم زدایی دارد چه هستند.

همان طور که همه ما می دانیم، سم یک ماده خارجی مضر است که وارد بدن می شود. اگر سم توسط سیستم ایمنی از بدن خارج یا دفع نشود، سال های سال بدون این که علامتی از حضور خود نشان دهد در بدن ذخیره می ماند. فقط زمانی که سموم بدن به سطح قابل توجهی افزایش پیدا کنند و بدن نتواند خودش آن ها را نگه دارد علائم مختلفی را از خود بروز می دهد که نشان دهد نیاز به سم زدایی دارد.

این سموم معمولا از مکان های صنعتی که خودروها، آب و هوای آلوده دارند و یا تشعشعات مضر، آفت کش یا حشره کش ها و علف کش ها در آن هستند می آیند یا در مواد پاک کننده، اسپری مو، عطر و لوازم آرایشی که در خانه هم یافت می شود وجود دارند.

سموم سبک زندگی معمولا از مواد شیمیایی می آیند که خود ما وارد بدن خود می کنیم؛ مثل قند، دارو های تجویزی، غذا های فرآوری شده، الکل، کافئین و توتون یا تنباکو.

وقتی بدن ما شروع به تجزیه پروتئین، قند و چربی می کند به صورت طبیعی ضایعات سمی تولید می کند. وقتی در یک رژیم غذایی مواد مغذی کافی یافت نمی شود، سموم در بدن تجمع پیدا می کنند.

مجرای گوارشی مملو از مخمر و باکتری است تا به هضم غذا در بدن کمک کند. وقتی این باکتری ها بیش از حد در روده رشد کنند سموم وارد جریان خون می شوند و در نهایت منجر به عوارض جسمی مختلفی در بدن خواهد شد.

استرس، ترس یا تجربه رخداد های ناگوار و دردآور می تواند بر سیستم های عصبی و هورمونی تاثیر بگذارد و در نتیجه بر توانایی بدن برای سم زدایی نتیجه معکوس خواهد گذاشت.

آیا تازگی ها متوجه این موضوع شده اید که با وجود شمردن کالری های مصرفی و ورزش کردن، وزن شما به صورت مداوم بالا رفته است؟ شاید افزایش سموم در بدن را بتوان مقصر این حالت دانست. بسکمک از سموم چربی دوست هستند و به همین علت دلشان می خواهد در بدن ذخیره شوند. سموم چربی دوست شامل آفت کش ها و دیوکسین ها می شوند که بدن را وادار به تولید چربی بیشتر برای ذخیره سموم بیشتر در آن می کند. بدین ترتیب، کاهش وزن تا زمانی که این سموم در بدن شما وجود داشته باشند و از شر آن ها خلاص نشده باشید تقریبا غیرممکن است. سموم فراتر از توانایی بدن برای پاک سازی باشند مدت های زیادی در داخل سیستم شما ذخیره می شوند تا بدن بتواند به طور کامل آن ها را از بین ببرد.

آیا ساعات خواب و استراحت شما به اندازه کافی است، اما هنوز هم همیشه احساس خستگی می کنید؟ افزایش سموم در بدن می تواند یکی از دلایل این عارضه در شما باشد. وقتی بدن سموم زیادی را در خود ذخیره کرده باشد، فشار بیش از اندازه ای به غدد آدرنال شما وارد می کند. افزایش طولانی مدت سموم می تواند منجر به خستگی آدرنال شود و بدین ترتیب شما هم احساس خستگی و خواب آلودگی کنید. علاوه بر این، بسکمک از سموم موجود در بدن مانند کافئین می توانند در واقع عملکرد آدرنال را به شکل منفی مختل کنند و بدن را مجبور به هوشیار ماندن در زمان چالش دفع سموم کند.

اگر حس می کنید بدن شما مدام هوشیار و در استرس است، شاید تعادل هورمون کورتیزول در بدن شما بر هم خورده باشد. کورتیزول هورمونی است که بدن (مخصوصا در غروب) برای کاهش استرس آزاد می کند. میزان کورتیزول در افراد سالم اوایل صبح زیاد است و سپس به تدریج در طی روز کاهش پیدا می کند.

وقتی عدم تعادل در کورتیزول وجود داشته باشد، میزان کورتیزول در غروب افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر، شما انرژی بیشتری دارید و عصر ها نسبت به صبح فعال تر هستید. بی خوابی طولانی مدت در نهایت منجر به مسائل جدی در سلامت شما مثل ابتلا به بیماری های قلبی می شود. بنابراین، مهم است که اگر احساس می کنید عدم تعادل هورمون کورتیزول در بدن شما وجود دارد، بدن خود را سم زدایی کنید.

سموم می توانند به طور مستقیم در مغز اثر بگذارند. این شامل گلوتامات مونوسدیم (MSG) و/یا آسپارتام می شود. اگر شما در طول روز بدون هیچ دلیل خاصی مدام تمرکز و توجه خود را از دست می دهید، این احتمال وجود دارد که افزایش سموم در بدن شما اتفاق افتاده باشد. آسپارتام و MSG می توانند سلول های مغز را بکشند و از اکسیده شدن مغز جلوگیری کنند. گلوتامات مونوسدیم معمولا در افرادی دیده می شود که غذا های فرآوری شده و گوشت زیادی می خورند، اما آسپارتام در نوشیدنی های بدون قند، آدامس و خمیردندان یافت می شود. مهم است که شما این اگزیتوتوکسین ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اگر مدام از سردرد هایی رنج می برید که بی دلیل هستند یا برایشان توضیحی ندارید، می تواند علامت این باشد که میزان سموم بدن شما بیش از اندازه طبیعی است. سمومی مانند آسپارتام و مونوسدیم گلوتامات که می توانند در مغز اثر بگذارند این توانایی را نیز دارند که منجر به سردرد مداوم شما بعد از مصرف غذا هایی شوند که حاوی آنهاست؛ یعنی همان غذا هایی که در بالا ذکر کردیم. با این حال، سموم دیگری نیز هستند که منجر به سردرد می شوند و عبارت اند از: رنگ غذا، مواد نگهدارنده و فلزات سنگین.

اگر در طول روز اختلالات رفتاری و تغییر حالات روحی را تجربه می کنید، می تواند علامت عدم تعادل هورمونی در بدن شما باشد. سمومی مانند زنواستروژن (Xenoestrogen) می توانند منجر به عدم تعادل هورمونی هم در زنان و هم در مردان شود. زنواستروژن یک ترکیب مصنوعی و ساختگی از هورمون هاست که مانند استروژن در بدن عمل می کند. زنواستروژن ها معمولا در ترکیبات صنعتی مانند فتالات، BPA و PCB ها یافت می شود. از پلاستیک، مخصوصا در آشپزخانه، استفاده نکنید تا میزان زنواستروژن در بدن شما کاهش پیدا کند.

اگر همیشه دهانتان بوی بد می دهد یا مدفوع یا گاز معده شما بدبو است، این علامت می تواند نشان دهد که کبد و روده شما در حال مبارزه برای دفع حجم بالایی از سموم هستند. اگر حس می کنید مدت زمان زیادی است که نفخ یا تورم دارید، احساس گرسنگی ندارید و بوی بد بدن شما همیشگی شده است، حتما نیاز دارید به بدن خود در دفع و خارج کردن سموم ذخیره شده کمک کنید. خار مریم، روغن زیتون و آب لیمو یک سم زدایی کامل را می توانند انجام دهند و کبد شما را به شیوه مؤثر از وجود سموم عاری کند.

دفع ضایعات بدن ما به صورت روزانه یک امر حیاتی و مهم است. اگر به امر پی برده اید که حرکات روده شما به دلیل کمبود آنتی اکسیدان در رژیم غذایی به صورت روزانه انجام نمی شود، این احتمال وجود دارد که سموم وارد جریان خون شما شده و شروع به انباشته شدن کرده باشد. نوشیدن مقدار زیاد آب همراه با رژیم غذایی که حاوی آنتی اکسیدان و فیبر باشد می تواند یبوست و نفخ را برطرف کند و از جذب سموم در جریان خون پیشگیری کند.

اگر عضلات شما مدام درد می کند و توضیحی برای آن ندارید، می تواند علامت بالا رفتن میزان سموم در بدن شما باشد. سموم این توانایی را دارند که دریافت کننده های درد موجود در عضلات را تحریک کنند و در نتیجه باعث اسپاسم، انقباض یا گره خوردن عضلات شوند.

سموم معمولا روی عضلات تاثیر فوری می گذارند، زیرا معمولا از غذا هایی نشات می گیرند که در طی روز خورده می شوند. اگر گرفتگی بدون دلیل در عضلات را در طول روز تجربه می کنید حتما در یک دفتر یادداشت کنید که چه زمانی رخ می دهد و در طول روز چه چیز هایی خورده اید تا متوجه شوید چه غذا های خاصی هستند که با خوردن آن ها دچار این حالت می شوید.

کبد مسئول دفع بیشتر سموم از بدن است. وقتی بدن مملو از سم می شود، کبد نمی تواند تحمل کند و دیگر اندام ها سعی می کنند این سموم را مثلا از طریق پوست از بدن خارج کنند. وقتی پوست سعی می کند سموم را از بدن خارج کند، واکنش بدی به این فرآیند نشان می دهد، زیرا آن ها را به عنوان سم کشنده استنباط می کند. در نتیجه، آکنه، بثورات پوستی، اگزما، درماتوگرافیا و جوش ایجاد می شود.

اگر فکر می کنید بدن شما پر از سم است و علائمی که در بالا گفتیم را از خود بروز می دهد، نکته حائز اهمیت امتحان کردن رژیم غذایی سم زدا برای دفع آن ها از سیستم بدن شماست. یک رژیم غذایی مملو از غذا های ارگانیک سالم حاوی بسکمک از سبزیجات و میوه های غنی از آنتی اکسیدان می تواند به بدن شما و سلامت عمومی آن کمک کند. یادتان باشد همیشه آب زیادی بخورید و به طور مرتب ورزش کنید.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "این 10 علامت به شما هشدار می دهد بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 10 علامت به شما هشدار می دهد بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید