چگونه هوای پاک بهبود زیست پذیری شهری را در پی دارد؟

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، خبرنگاران/گیلان یک کارشناس برنامه ریزی شهری، اجرای کامل مفاد قانون هوای پاک را موجب بهبود زیست پذیری شهری و پایداری محیطی دانست و گفت: کیفیت هوا برای شهروندان به گونه ای باشد که اکولوژی شهری و فرایندهای بوم شناختی و رفاه عمومی در این راستا آسیب نبینند.

چگونه هوای پاک بهبود زیست پذیری شهری را در پی دارد؟

دکتر عماد مطالبی در گفت وگو با وبلاگ کوجی هامی، با اشاره به الزامات قانون هوای پاک، اظهار کرد: لازمه اجرای کامل قانون هوای پاک تشکیل کارگروهی تخصصی در مدیریت شهری است که همه دستگاه های متولی و اجرایی در این خصوص حضور داشته باشند تا بتوان با اجرایی نمودن تمام مفاد و پیگیری آن شاهد بهبود در شرایط محیط زیست شهری باشیم.

این کارشناس برنامه ریزی شهری گفت: باید ضمن شناسایی دقیق منابع آلاینده سعی کنیم به خصوص در پهنه های شهری با الزامی نمودن ضوابط و استانداردهای محیط زیست در واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در رعایت ملاحظات زیست محیطی سبب بهبود شاخص ها در شرایط هوا باشیم تا کیفیت هوا برای شهروندان به گونه ای باشد که اکولوژی شهری و فرایندهای بوم شناختی و رفاه عمومی در این راستا آسیب نبینند.

وی اجرای قانون هوای پاک را موجب بهبود زیست پذیری شهری و پایداری محیطی دانست و توضیح داد: باید در بخش حمل و نقل از صرفه جویی ناشی از مدیریت سوخت جایگزین های مناسبی را برای ناوگان فرسوده حمل و نقل شهری فراهم سازیم. شهر رشت با توجه به وجود راستا آبی دو رودخانه با ساز و کارهای مناسب می تواند از این پتانسیل بهره برد و در راستای حمل و نقل سبز اولین اتوبوس آبی شهری را در کشور بهره برداری کند.

مشاور کمیسیون بهداشت و محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت، یادآور شد: باید در مکان یابی شهرک ها و نواحی صنعتی در حریم شهرها و به خصوص محدوده و فاصله با شهر و روستا با توجه به بافت مسکونی و طرح هادی مصوب استقرار این واحدها به گونه ای صورت گیرد که در راستا جهت باد غالب نباشد.

وی بعلاوه خواهان مشخص اندازه آلایندگی صنایع شد و اضافه نمود: شهرک های صنعتی براساس نوع فعالیت و رده در پهنه همگن با رعایت فواصل مناسب مکان گزینی شوند تا مزاحمت های زیست محیطی و تهدید علیه بهداشت عمومی نباشد و سلامتی و آرامش و زیست شهروندان را به مخاطره نیاندازد و همگان از محیط زیست و هوا پاک بهره برند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چگونه هوای پاک بهبود زیست پذیری شهری را در پی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هوای پاک بهبود زیست پذیری شهری را در پی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید