نوبخت: مطلقا برای ریاست جمهوری کاندید نمی شوم

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن تشریح بدهی بانک مرکزی به دولت، آخرین شرایط لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان را اعلام نمود.

نوبخت: مطلقا برای ریاست جمهوری کاندید نمی شوم

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در گفت وگویی که در کلاب هاوس برگزار گردید، درمورد بودجه ریزی بر مبنای عملکرد شرح داد: نکته مثبت بودجه ریزی در سال های 1392 تا 1399 بودجه دستگاه های اجرایی بر مبنای عملکرد بود که در پیوست شماره چهار قانون نیز ذکر شده است.

وی ادامه داد: خدماتی که دستگاه ها دارند به فعالیت تبدیل شده و برای فعالیت ها قیمت تمام شده مشخص و آنالیز کردیم و به مجلس ارائه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در روش بودجه ریزی بر مبنای عملکرد باید اهداف مورد نظر نیز احصا و بعد پول پرداخت گردد. البته بخش بزرگی از بودجه به پرداخت حقوق و دستمزد اختصاص دارد که چه دستگاه عملکرد متناسب داشته باشد چه نداشته باشد، باید پرداخت گردد.

نوبخت در ادامه در خصوص جزییات یارانه های پیدا و پنهان شرح داد: اولین محوری که در اصلاح ساختار بودجه مشخص شد، شناسایی همه یارانه های پیدا و پنهان بود که 1300 هزار میلیارد تومان احصا کردیم و به شورای عالی اقتصاد هم میزان مالیاتی که به دلیل معافیت دچار کمبود می گردد نیز ارائه شد.

وی ادامه داد: حدود 50 هزار میلیارد تومان از مالیات ها که به صورت قانونی معاف هستند از این امتیاز استفاده می نمایند.

آخرین شرایط دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه درمورد آخرین شرایط دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان شرح داد: این لایحه در سازمان برنامه و بودجه درحال نهایی شدن است و احتمالا در هفته جاری یا نهایتا اوایل هفته آینده به دولت می رود و کوشش می گردد قبل از اتمام کار دولت، به صورت قانون از مجلس تحویل بگیریم.

ماجرای بدهی بانک مرکزی به دولت

نوبخت در پاسخ به سوال ایسنا درمورد ماجرای بدهی بانک مرکزی به دولت گفت: رقم قابل توجهی از درآمد های مورد احتیاج مخصوصا برای هدفمندسازی یارانه ها از محل صادرات فراورده های نفتی حاصل می گردد.

وی ادامه داد: شرکت نفت اعلام می نماید که چقدر ارز ناشی از صادرات فراورده های نفتی به حساب بانک مرکزی واریز شده است و بانک مرکزی باید آن را تسعیر به ریال نموده و به حساب خزانه واریز کند، اما به دلیل شرایط تحریم، بانک مرکزی به حساب خود دسترسی ندارد. البته اگر کوشش نگردد بین ما و دکتر همتی اختلافی ایجاد گردد؛ باید بگویم که رقم قابل توجهی از محل فروش و صادرات فراورده های نفتی حاصل می گردد که برای پرداخت یارانه ها و ... به حساب بانک مرکزی واریز می گردد. مسئله ای که دکتر همتی و بانک مرکزی دارند این است که پیروز نمی شوند این رقم را تبدیل به ریال نمایند. نه اینکه نخواهند؛ ولی نمی توانند که طلب 1.2 میلیارد دلاری دولت را به صورت ریال بدهند؛ چون معتقدند این موضوع پایه پولی و تورم را بالا می برد.

نوبخت اضافه کرد: برای خرید واکسن باید رقم قابل توجهی پرداخت میشد و دنبال این بودیم که 1.2 میلیارد دلار تسعیر گردد. اینکه دولت به بانک مرکزی بدهکار است، بی اساس بوده و آقای همتی هم این موضوع را تایید می نماید.

وی ادامه داد: مجلس در تبصره پنج قانونی تصویب کرد که بر اساس آن افرادی که به بانک بدهی و از دولت طلب دارند، دولت بدهی آن ها را به بانک تقبل کند و به بانک بدهکار گردد. این اقدام در سال 1398 هم انجام شد و در ردیف مطالبات بانک مرکزی از دولت نشست و از بانک مرکزی استقراض نکردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه دولت از بانک مرکزی طلب کار است، گفت:، اما این به معنی این نیست که بانک مرکزی استنکاف می نماید، اما توانایی پرداخت ندارد.

سهم نفت از بودجه

نوبخت درمورد سهم نفت و فراورده های نفتی از بودجه شرح داد: در سال 1399 سهم نفت و فراورده های نفتی حدود 6درصد و سهم نفت و میعانات دو درصد بود و میزان درامد ارزی از 100 میلیارد دلار به چند میلیارد دلار تقلبل پیدا کرد.

استقراض از بانک مرکزی برای حقوق نیرو های مسلح کذب محض است

وی در ادامه درمورد اینکه گفته می گردد دولت برای حقوق نیرو های مسلح از بانک مرکزی استقراض نموده است، شرح داد: این حرف کذب محض است. کسری نیرو های مسلح از صندوق توسعه دو میلیارد یورو است که کم تر از 40 درصد آن را دریافت کردند.

دستکاری در بودجه بحث داخلی مجلس است

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه درمورد اینکه گفته می گردد مجلس بودجه را دستکاری نموده است، گفت: رابطه سازمان با بودجه از 29اسفند قطع شد و تنها بخش متفاوت بخشی از جداول بود که اواسط فروردین به دولت ابلاغ، اما رد شد و دوباره توسط رئیس قوه مقننه به رئیس جمهور ابلاغ شد. اما اینکه ارقام تغییر کرد یا خیر، بحث داخلی مجلس است.

جزییات تامین مالی دولت از بورس

نوبخت در ادامه با بیان اینکه دولت از بورس به شیوه ای که به این بازار اسیب وارد نگردد، تامین مالی کرد، شرح داد: دولت به دو روش با بازار سرمایه در ارتباط است. نخست انتشار اوراق بود که دولت همواره متعهد بوده است.

وی ادامه داد: رابطه دیگر زمانی بود که شاخص بورس به شدت افزایش پیدا کرد و در آن موقع همه متخصصان به دولت پیشنهاد کردند برای دریافت التهاب بازار، سهام خود را در بازار عرضه کند که اینکار انجام شد و 34 هزار میلیارد تومان عرضه کرد تا جلوی رشد سریع شاخص گرفته گردد.

مطلقا برای ریاست جمهوری کاندید نمی شوم

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالی که به احتمالا کاندیداتوری وی اشاره داشت، گفت: مطلقا کاندیدا نمی شوم و برای بازگشت به دانشگاه روزشماری می کنم و برنامه تحصیلی ام را هم تدوین نموده ام.

کجای بودجه زمین سوخته است؟

نوبخت در ادامه در پاسخ به اینکه دولت فعلی زمین سوخته را تحویل دولت بعدی می دهد، گفت: آیا منظور زیربنا هایی است که ایجاد نموده ایم یا آزادراه و نیروگاه هایی است که ساخته ایم؟ یا پروژه هایی که هر هفته توسط رئیس جمهور رونمایی می گردد زمین سوخته است؟ هموار کردن نارضایتی کارمند و بازنشستگان در شرایط تحریم زمین سوخته است یا افتتاح طرح های عمرانی در شرایطی که دشمن فکر می کرد ما را زمین می زند زمین سوخته است؟!

نمی توان از راه افزایش قیمت، مصرف انرژی را کنترل کرد

وی درمورد کنترل مصرف انرژی گفت: ظرفیت مالی کشور این نیست که از راه اصلاح قیمت انرژی مصرف را کنترل کنیم. در دو سال گذشته با حذف بخشی از یارانه بنزین قصد داشتیم مصرف را اصلاح کنیم که شاهد ناشکیبایی اجتماعی بودیم که باعث شد اصلاح متوقف گردد.

سازمان برنامه و بودجه در جریان تغییرات ارقام جداول لایحه بودجه بود؟

نوبخت در پاسخ به این سوال که ایا سازمان در جریان تغییرات بودجه بود یا خیر شرح داد: لایحه بودجه 1400 بالغ بر 854 هزار میلیارد بود که مجلس آن را به بیش از 1200 میلیارد افزایش داد؛ مبالغی که در مجلس اضافه کرده شد را در ردیف های مختلف اضافه کردند؛ به بعضی دستگاه ها بیشتر و به بعضی کمتر. 100 صفحه مجموعه این تغییرات است که به دولت ابلاغ شد. در اینکه به چه دستگاهی بیشتر یا کمتر دادند دخالتی نداشتیم و هرچه را که به دولت ابلاغ شده است، اجرایی می کنیم.

همچنین حمید پورمحمدی معاون مالی سازمان برنامه و بودجه در این مورد گفت: مجلس در آخرین جلسه علنی خود، به هیات رئیسه تفویض اختیار کرد تا جداول را آنالیز کند. اینکه هیات رئیسه این حق تفویض شده نمایندگان را چگونه رعایت کرد، ما بی اطلاعیم.

ما صرفا می توانیم از لایحه بودجه دفاع کنیم و نمی توانیم بگوییم که چرا حقتان را تفویض کردید. پس از آن هم ما فقط قانونی که ابلاغ شده را اجرا می کنیم. اینکه منویات نمایندگان را هیات رئیسه آنالیز کرد یا نه، در حیطه اختیارات ما نیست و به آن ورود نمی کنیم.

منبع: فرارو

به "نوبخت: مطلقا برای ریاست جمهوری کاندید نمی شوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت: مطلقا برای ریاست جمهوری کاندید نمی شوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید