مرکل: آلمان تحت فشار آمریکا از پروژه گازی نورد استریم 2 عقب نمی نشیند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، صدر اعظم آلمان در جلسه پرسش و پاسخی در مجلس کشورش بیان کرد که تحت فشار تحریم های آمریکا از ادامه پروژه گازی نورد استریم 2 عقب نشینی نمی کند.

مرکل: آلمان تحت فشار آمریکا از پروژه گازی نورد استریم 2 عقب نمی نشیند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کوجی هامی به نقل از ان تی وی آلمان، تحریم های مد نظر آمریکا برای پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم2 دفتر صدر اعظم آلمان و کرملین را نگران و عصبانی نموده است.

کرملین ضمن انتقاد از واشنگتن که تنها علایق شخصی خود را دنبال می نماید تاکید نمود که متوقف کردن این پروژه دیگر ممکن نیست.

به این ترتیب دولت آلمان و روسیه به تحریم های آمریکا علیه این پروژ ه گازی انتقاد شدیدی وارد نموده اند.

صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی در این باره گفت که نمی خواهد با اقدامات متقابل به این اقدام واشنگتن واکنش نشان دهد. وی در این باره گفت که ما مخالف تحریم های فراسرزمینی هستیم و این نه از زمانی است که این تصمیم دیروز گرفته شده است. مرکل همچنین تاکید نمود که ما قصد عقب نشینی از این تصمیم خود را نداریم. من هیچ امکان دیگری نمی بینم به غیر از اینکه مذاکراتی را انجام دهیم که نشان دهد ما این اقدام (آمریکا) را تایید نمی کنیم.

کنگره آمریکا روز سه شنبه تحریم هایی را علیه پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 و شرکت های مشارکت کننده در این پروژه و بعضی اشخاص تصویب نموده است. رئیس جمهور آمریکا هم قرار است این تحریم ها را امضا کند.

آمریکا دلیل این اقدام خود را این طور توجیه نموده که این پروژه گازی وابستگی اروپا به گاز روسیه را افزایش می دهد. هم زمان آمریکا علاقه مند به فروش گاز مایع خود به اروپا است.

مسکو در پس این تحریم های آمریکا کوشش های ایالات متحده را می بیند که منافع انرژی خود را دنبال کند تا گاز مایع گران خود را به بازار اروپا بیاورد.

مرکل در مجلس آلمان تاکید نمود که برای وی در این ارتباط مذاکرات اوکراین و روسیه درباره یک قرارداد گازی جدید و هزینه های ترانزیتی مرتبط با آن برای تحویل گاز روسیه به وسیله اوکراین به اروپا بسیار اهمیت دارد. توافق فعلی در 31 دسامبر منقضی می گردد. وی همچنین نقدها مبنی بر اینکه آلمان در برابر تحریم های آمریکا عقب نشینی می نماید را رد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم با تاکید بر اینکه پروژه گازی نورد استریم 2 قابل توقف نیست گفت که ما بر این عقیده ایم که این پروژه کامل می گردد.

وی تاکید نمود که این تحریم ها نمونه ایده آلی از رقابت بی رحمانه با هدف ارائه یک محصول گرانتر به اروپا است. چنین رفتارهایی نه خوشایند مسکو و نه خوشایند پایتخت های اروپایی است.

وی آمریکا را متهم به نقض قوانین بین المللی و گسترش سلطه مصنوعی خود روی بازار اروپایی کرد.

انتقاد شدید سیاستمداران آلمانی به تحریم های آمریکا علیه نورد استریم 2

مانوئلا اشوسیگ، نخست وزیر ایالت مکلنبورگ-فورپومرن آلمان هم در واکنش به تحریم های آمریکا علیه این پروژه گازی گفته است که همه کارها باید حالا برای آماده سازی این پروژه انجام گردد.

این سیاستمدار بلند پایه حزب سوسیال دموکرات با تاکید بر اینکه آلمان در سال های آینده گام به گام از انرژی های اتمی و فسیلی عقب نشینی می نماید گفت: بنابراین ما به این خط لوله انتقال گاز برای تامین انرژی آینده خود احتیاج داریم.

یورگن تریتن، از نمایندگان بلند پایه حزب سبز آلمان هم انتقاد شدیدی به تحریم های آمریکا علیه این پروژه گازی وارد نموده و آن را کاملا غیر قابل قبول و ابزاری تهاجمی دانسته و گفت: مرکل و کمسیون اروپایی حالا باید یک پاسخ آشکار به آمریکا بدهند و تنها یادداشت های اعتراضی کافی نیست.

الیور هرمس، رئیس کمیسیون شرقی اقتصاد آلمان هم از یک تابو شکنی از طرف آمریکا سخن گفته و این تصمیم آمریکا را یک حمله اساسی به استقلال و عزت نفس اروپا دانسته و گفت: اگر ما حالا هیچ پیغام عدم توقف آشکار را ارسال نکنیم در دراز مدت در معرض این تهدید قرار می گیریم که به توپ بازی قدرت های خارج از اروپا تبدیل شویم. وی تاکید نمود که دولت آلمان باید با اتحادیه اروپا ابزارهایی را گسترش دهد که در آینده بتواند از چنین اقداماتی جلوگیری به عمل آورد.

انجمن ساخت ماشین VDMA آلمان هم خواهان ابتکار عمل آلمان برای حمایت از شرکت های اروپایی شده و بیان کرد که بالاخره در برلین و بروکسل باید در این باره بحث گردد که چگونه ما می توانیم شرکت های اروپایی را در برابر تحریم های فرا سرزمینی جدا از اینکه از طرف چه کشوری اعمال شده است حمایت کنیم.

تیلو بروتمن، از رهبران این انجمن آلمانی بیان کرد که آلمان به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده اروپا باید ابتکار عمل در این راستا را در دست گیرد.

چندی پیش مجلس نمایندگان آمریکا بسته قانونی برای بودجه دفاعی (NDAA) که قانون تحریم ها علیه پروژه گازی نورد استریم 2 را نیز در برمی گیرد،با اکثریت آرا به تصویب رساند .

پروژه نورد استریم 2 قرار است از سال آینده با دور زدن لهستان و اوکراین امکان انتقال گاز از روسیه را به آلمان فراهم کند. گفته می گردد تا به امروز بیش از 2100 کیلومتر از این پروژه گازی در دریای بالتیک احداث شده و حدود 300 کیلومتر آن باقی مانده است. کنگره آمریکا میخواهد به وسیله تحریم از تکمیل این پروژه جلوگیری کند یا حداقل بهره برداری از آن را به تعویق بیندازد .

تحریم های آمریکا در درجه اول بیشتر متوجه شرکت هایی خواهد بود که با کشتی های خود در لوله گذاری در دریای بالتیک فعالیت می نماید. طبق لایحه تحریمی آمریکا مدیران ارشد این شرکت ها تحریم شده اند، حق ورود به آمریکا را ندارند و سپرده های بانکی آنها در آمریکا ضبط می شوند .

مجری اصلی این طرح، غول انرژی روسیه شرکت گازپروم است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل برعهده گرفته اند. بیش از 90 درصد این پروژه خط لوله تمام شده، زمان شروع بهره برداری از این خط لوله سال 2020 و هزینه احداث آن 10 میلیارد یورو برآورد شده است .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مرکل: آلمان تحت فشار آمریکا از پروژه گازی نورد استریم 2 عقب نمی نشیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: آلمان تحت فشار آمریکا از پروژه گازی نورد استریم 2 عقب نمی نشیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید