منوجان ترکیبی از حیات فرهنگی و تاریخی در قلب تاریخ کرمان است

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، میراث آریا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، منوجان ترکیبی از حیات فرهنگی و تاریخی در قلب تاریخ کرمان است.

منوجان ترکیبی از حیات فرهنگی و تاریخی در قلب تاریخ کرمان است

منوجان در فاصله 423 کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان و در دشتی گرم و مرطوب واقع شد. محصولات این شهرستان مرکبات و سیفی جات است و آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این منطقه علاقمندان خاص خود را دارد.

امامزاده محمد صالح

این بنا مرقد شریف یکی از نوادگان حضرت علی (ع) است که در قرون اولیه اسلامی در این دیار می زیست و همین جا دارفانی را وداع گفت. تاریخ روی سنگ قبر سال 757 ه. ق را نشان می دهد که به احتمال زیاد در این سال کار بازسازی بقعه به پایان رسیده است.

قلعه تاریخی منوجان

قلعه تاریخی منوجان یکی از قلعه های با اهمیت و با ارزش حوزه میراث فرهنگی جنوب استان کرمان است که بر پایه و به گمان پژوهش های اجرا شده باستان شناسی، سابقه شکل گیری آن به سده چهارم هجری و قمری می رسد. فاز نخست بازسازی و بازسازی این قلعه تاریخی با حمایت اقتصادی شرکت سنگ آهن گوهرزمین، معین اقتصادی شهرستان منوجان در سال 1396 آغاز شد و در این فاز فعالیت آواربرداری، خاکبرداری و پی گردی این قلعه تاریخی بطور کامل انجام گرفت.

فعالیتهای مذکور به منظور خارج کردن حصار پیرامونی این قلعه از زیر آوار و استحکام بخشی، بازسازی و احیا آن انجام گرفته که در این راستا 35 هزار مترمکعب آوار از حصار پیرامونی قلعه به همراه بخش های درونی حصار برچیده شد. همزمان با آواربرداری کار پژوهش باستان شناسی قلعه نیز آغاز شده که در نتیجه آن آثار ارزشمند معماری مسکونی، کارگاهی و فضاهای عمومی چون حمام قلعه آشکار شد. همچنین در جریان کاوش های مذکور لایه های مختلف فرهنگی و استقراری قلعه در ادوار مختلف اسلامی نیز بدست آمد. با پایان یافتن آواربرداری قلعه، فعالیت استحکام بخشی و بازسازی حصار قلعه در قسمتهای جنوب شرق، جنوب و غرب بازسازی و احیا انجام شد.

در فاز دوم نیز بازسازی و ساماندهی قلعه منوجان، حصار قلعه در بخش های شرقی، غربی و جنوبی احیا و ساماندهی می شود. این قلعه بواسطه قرارگیری در محور ارتباطی کرمان- جیرفت- بندرعباس از موقعیت مناسبی برای جذب گردشگری برخوردار است.

باغ روضه ارم

باغ روضه ارم از دیگر جاذبه های دیدنی، سیاحتی و زیبای منوجان است که در سه کیلومتری مرکز این شهر در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده است. این باغ پوشیده از درختان قدیمی تنومندی همچون انبه، جم، نخل های خرما، پرتقال، لیموترش و نارنگی است چشمه سارهای جاری، نهرهای آب با صدای شرشر دلنواز، آواز پرندگان، درختان سر به فلک کشیده، سایه سارهای باصفا، کرانه آبی آسمان، ارتفاعات صخره ای در کنار هوایی دلپذیر و مطبوع همه و همه چشم انداز ها بسیار دلنشینی را برای علاقمندان به طبیعت و تفریح در این باغ ایجاد کرده است.

محوطه باستانی کهینشاهان

این محوطه دارای قنات بوده و گذرگاهی تاریخی است. نادر شاه افشار زمانیکه به هندوستان عزیمت میکرد، در این منطقه مدتی اقامت و سنگ بندهای آنها هنوز باقی است و قنات موجود هنوز آباد و دارای نخلستانی سرسبز که دارای سکنه است.

قلعه باستانی کنر

قلعه مذکور در 8 کیلومتری منوجان که بنا به روایتی کنر نام فردی قوی بوده که در این قلعه حکومت میکرد و جای استبل اسبهای او همچنان باقی است.

بارگاه امامزاده فضل بن عباس (ع)

یکی از بقعه های متبرکه و جاذبه های گردشگری در شهرستان منوجان، بارگاه امامزاده فضل بن عباس است که در 20 کیلومتری شمال شرقی منوجان و در 16 کیلومتری روستای چاه حسن (دشت عباس) شهرستان منوجان واقع شده است. این زیارتگاه مشتاقان زیادی را هر روز بخصوص روزهای پنجشنبه و جمعه به خود جلب کرد.

روستای کندر منوجان

روستای کندر از توابع شهرستان منوجان و دهستان بجگان واقع در استان کرمان است. از نظر موقعیت جغرافیایی به صورت طولی واقع در دو طرف رودخانه ای قرار گرفته به نام رودخانه کندر که سرچشمه آن از نزدیکی های دهکهان و قسمتی از رودخانه نازدشت است. اولین ده آن سگنان و آخرین آن دهمیان است و مابقی روستاهای آن گرماهی، شهیدآباد، غریب آباد، بن مغ و دهمیان است. راههای ورودی به کندر از طریق بندرعباس به رودان دوراهی نودژ - بجگان و راه ورودی دیگر از طریق کهنوج و نازدشت است. البته راههای فرعی دیگری هم دارد.

بند آبخیزداری کندر

یکی از جاذبه های گردشگری منوجان بند آبخیزداری کندر طول است که در فاصله سه کیلومتری مرکز شهر منوجان قرار گرفته است. اطراف این بند طبیعتی زیبا از درختان دست کاشت تا خود رو وجود دارد و در رودخانه پایین دست این بند آبهای جریان دارد که هر طبیعت دوستی را به سوی خود فرا می خواند.

منبع: همگردی

به "منوجان ترکیبی از حیات فرهنگی و تاریخی در قلب تاریخ کرمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منوجان ترکیبی از حیات فرهنگی و تاریخی در قلب تاریخ کرمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید