علایم عدم تحمل لاکتوز و میانبرهای رفع کردن عوارض آن

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند نمی توانند به طور کامل قند شیر (لاکتوز) را هضم نمایند، در نتیجه بعد از خوردن یا نوشیدن محصولات لبنی دچار اسهال، گاز معده و نفخ می شوند. این عارضه معمولا ضرری به انسان نمی رساند اما علایم عدم تحمل لاکتوز می تواند آزاردهنده باشد.

علایم عدم تحمل لاکتوز و میانبرهای رفع کردن عوارض آن

کمبود لاکتاز، آنزیمی که در روده کوچک فراوری می گردد معمولا مسبب عدم تحمل لاکتوز است. بسیاری از افراد دارای سطوح پایین لاکتاز هستند اما می توانند محصولات مشتق از شیر را بدون بروز مشکل هضم نمایند. اگر شما واقعا دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، کمبود لاکتاز بعد از خوردن محصولات لبنی موجب بروز علایمی در شما می گردد.

بسیاری از افرادی که قادر به هضم لاکتوز نیستند، می توانند بدون این که احتیاج به قطع کامل لبنیات از برنامه غذایی شان این مشکل را مدیریت نمایند و سراغ لبنیات بدون لاکتوز بروند.

علایم عدم تحمل لاکتوز

نشانه ها و علایم این عارضه معمولا بین سی دقیقه تا دو ساعت بعد از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی حاوی لاکتوز آغاز می شوند. این علایم شامل موارد زیر می شوند:

  • اسهال
  • تهوع و گاهی استفراغ
  • دردهای شکمی
  • نفخ
  • گاز معده

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر بعد از خوردن مواد غذایی لبنی شاهد علایمی که نام بردیم می شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید به ویژه زمانی که نگران هستید دچار کمبود کلسیم شوید.

دلایل این عارضه

عدم تحمل لاکتوز زمانی رخ می دهد که روده کوچک شما آنزیم (لاکتاز) کافی برای هضم قند (لاکتوز) فراوری نمی نماید. به طور عادی، لاکتاز قند شیر را تبدیل به دو قند ساده گلوکز و گالاکتوز می نماید که از طرق غشای روده جذب جریان خون می شوند.

اگر دچار کمبود لاکتاز هستید، لاکتوز موجود در غذای شما به جای این که فرآوری و جذب گردد در روده می ماند و باکتری های معمولی روده با لاکتوز هضم نشده دچار فعل و انفعال می شوند که این جریان علایم و نشانه های عدم تحمل لاکتوز را در پی دارد.

سه نوع عدم تحمل لاکتوز وجود دارد. عوامل مختلفی موجب کمبود لاکتاز در هر یک از انواع عدم تحمل لاکتوز می شوند. بد نیست بدانید که این مشکل ممکن است بچه ها را هم آزار دهد و برای جلوگیری از عوارض بعدی، باید آن را به موقع شناسایی کنید.

عدم تحمل لاکتوز اولیه

این نوع ناتوانی در هضم لاکتوز از دو گونه دیگر آن رایج تر است. افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز اولیه می شوند در بدو تولد لاکتاز زیادی فراوری می نمایند و این آنزیم را که وجود آن برای نوزاد لازم است را به وسیله شیر، تنها ماده غذایی که می توانند مصرف نمایند تامین می نمایند.

زمانی که غذا جایگزین شیر در تغذیه کودک می گردد، به طور طبیعی فراوری لاکتاز کاهش می یابد اما به مقدار ای که برای هضم لبنیات در برنامه غذایی یک فرد بالغ معمولی کافی خواهد بود.

در عدم تحمل لاکتوز اولیه، فراوری لاکتاز به شدت کاهش می یابد و باعث دشواری در هضم محصولات لبنی به وسیله فرد بالغ می گردد. تصور می گردد که نوع اولیه، عامل ژنتیکی داشته باشد و در میان جمعیت وسیعی از مردم آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی، کشورهای مدیترانه ای و اروپای جنوبی دیده می گردد.

عدم تحمل لاکتوز ثانویه

این نوع سوء هضم لاکتوز زمانی به وجود می آید که روده کوچک شما بعد از یک دوره بیماری، جراحت یا عمل جراحی که روده کوچک در آن درگیر بوده باشد لاکتاز کم تری فراوری کند. در میان بیماری های مرتبط با عدم تحمل لاکتوز ثانویه می توان به بیماری سلیاک، رشد بیش از حد باکتری و بیماری کرون اشاره نمود. درمان بیماری ممکن است مجددا سطح لاکتاز را بالا بیاورد و علایم و نشانه ها را در طول زمان بهبود ببخشد.

عدم تحمل لاکتوز مادرزادی یا در سن رشد

این که کودکی با عدم تحمل لاکتوز بر اثر فقدان کامل فعالیت لاکتاز پدیده ای نادر است. این عارضه از نسلی به نسل دیگر با یک الگوری موروثی به نام اتوزومال مغلوب autosomal recessive منتقل می گردد، به این معنی که متاثر شدن کودک به شرطی است که هم مادر و هم پدر ژن مشابهی را به فرزندشان منتقل نمایند.

عوامل خطرناک

عواملی که باعث می شوند شما و کودکتان مستعد ابتلا به این عارضه شوید:

  • افزایش سن: عدم تحمل لاکتوز معمولا در بزرگسالی رخ می دهند. این عارضه در میان بچه ها و نوجوانان شایع نیست.
  • قومیت: عدم تحمل لاکتوز اغلب در میان اقوام آفریقایی، آسیایی، آمریکای جنوبی و سرخ پوستان رایج است.
  • تولد زودرس: نوزادان زودرس ممکن است دچار سطوح پایین لاکتاز باشند چرا که سلول های فراوری نماینده لاکتاز تا سه ماهه سوم در روده کوچک رشد نمی نمایند.
  • اثر بیماری بر روده کوچک: مسائل روده کوچک که می توانند موجب عدم تحمل لاکتوز شوند شامل رشد بیش از مقدار باکتریایی، بیماری سلیاک و بیماری کرون می شوند.
  • درمان بعضی از انواع سرطان: اگر تحت رادیوتراپی برای درمان سرطان در ناحیه شکم خود قرار گرفته اید یا شاهد عوارض شیمی درمانی در روده خود هستید احتمال سوءهضم لاکتوز در شما افزایش پیدا می نماید.
منبع: کتاب کاله

به "علایم عدم تحمل لاکتوز و میانبرهای رفع کردن عوارض آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علایم عدم تحمل لاکتوز و میانبرهای رفع کردن عوارض آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید