رویترز: ایران ذخایر شناور نفتی خود را تا 87 میلیون بشکه افزایش داده

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، رویترز طی گزارشی نوشت: ایران با پیش بینی به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و برداشته شدن تحریم ها، ذخایر شناور نفتی خود را تا 87 میلیون بشکه افزایش داده است.

رویترز: ایران ذخایر شناور نفتی خود را تا 87 میلیون بشکه افزایش داده

به گزارش گروه مالی وبلاگ کوجی هامی به نقل از رویترز، ایران که چهارمین ذخایر بزرگ نفتی جهان را در اختیار دارد، می تواند به محض به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای با آمریکا، به سرعت میلیون ها بشکه نفت خام صادر نموده و به پایین آوردن قیمت نفت یاری کند.

دولت آمریکا در روز آدینه بعضی از تحریم های برنامه هسته ای ایران را برداشت تا مذاکرات را تسریع کند. واشنگتن انتظار دارد این مذاکرات در هفته های آینده به نتیجه برسد. مذاکرات وین در روز سه شنبه دوباره از سرگرفته شده است.

تحریم های نفتی آمریکا باعث شد صادرات نفت این کشور از 2.8 میلیون بشکه در روز در 2018 به 100 هزار بشکه در روز در 2020 برسد.

اطلاعات شرکت تحقیقاتی کپلر نشان می دهد ایران درحال حاضر به طور میانه روزانه 600 تا 700 هزار بشکه در روز صادرات دارد.

به نظر می رسد ایران نفت کافی برای ازسرگیری نهایی صادراتش ذخیره نموده است. ذخایر شناور نفت ایران از حدود 63 میلیون بشکه در اوایل دسامبر به 87 میلیون بشکه در فوریه رسیده است.

از طرف دیگر، ذخایر نفتی ایران در خشکی درحال حاضر 49 میلیون بشکه گزارش شده، درحالی که در اواخر ماه مه 2021 به اوج 66 میلیون بشکه رسیده بود.

طبق گفته تحلیلگران کپلر، این رقم دوسوم کل ذخایر جهانی نفت خام و میعانات گازی در منابع شناور است.

تخمین زده می گردد ایران به طورکلی میلیون ها بشکه نفت ذخیره نموده باشد که 5 میلیون بشکه آن بر روی آب های خارجی مثل چین ذخیره شده اند.

شرکت مشاوره اف جی ای تخمین می زند ایران حدود 60 میلیون بشکه نفت در ذخایر خود بر روی خشکی داشته باشد و 25 میلیون بشکه هم بر روی نفت کش ها در دریا ذخیره شده اند.

کل ذخایر میعانات گازی ایران 120 میلیون بشکه تخمین زده می گردد که 68 میلیون بشکه آن در ذخایر شناور برروی آب نگهداری می شوند.

ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفتی جهان را در اختیار دارد و طبق گزارش اوپک، فراوری نفت این کشور از میانه 2 میلیون بشکه در روز در 2020 به 2.4 میلیون بشکه در روز در 2021 رسیده است.

ایران میخواهد در صورت برداشته شدن تحریم ها فراوری نفت خود را تا 3.8 میلیون بشکه در روز بالا ببرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رویترز: ایران ذخایر شناور نفتی خود را تا 87 میلیون بشکه افزایش داده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: ایران ذخایر شناور نفتی خود را تا 87 میلیون بشکه افزایش داده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید