برطرف چالشی مهم در سیستان و بلوچستان، حمایت از ایده های مرتبط با منابع آب ژرف تجدیدپذیر

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، معاونت علمی و فناوری پروژه مطالعاتی اکتشافی منابع آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان را توسعه می دهد و اجرایی می نماید.

برطرف چالشی مهم در سیستان و بلوچستان، حمایت از ایده های مرتبط با منابع آب ژرف تجدیدپذیر

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ کوجی هامی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده های فناورانه و خلاق منابع آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان حمایت می نماید. طرحی در زمینه توسعه مطالعات اکتشافی منابع طبیعی زیرزمینی که قرار است چالش های با اولویت حوزه آب منطقه سیستان را پاسخ دهد.

آب های ژرف تجدیدپذیر به عنوان یکی از منابع طبیعی زیرزمینی و یک سرمایه استراتژیک در دنیا شناخته می گردد. با توجه به خشکسالی های اخیر خصوصا در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور، شناخت این منابع راهبردی بیس از پیش لازم است.

مطالعات اکتشافی صورت گرفته توسط شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر در این خصوص موفقیت آمیز بوده و با کوشش و همت متخصصان ایرانی دست یابی به این منابع در اعماق زیاد میسر شده است. بر این اساس یکی از برنامه های اولویت دار در اجرای پروژه های مرتبط با شناسایی و اکتشاف آب های ژرفی، شناسایی و برطرف چالش های مرتبط است.

کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد از ایده های فناورانه و نوآورانه برای حل چالش های موجود در مطالعات مرتبط حمایت کند. بر این اساس از تمامی محققان، متخصصان و فناورانه حقیقی دعوت می گردد ایده ها پیشنهادات و راه چاره های فناورانه خود را به آدرس اینترنتی http://ab.isti.ir/ ارسال نمایند.

این ایده ها می تواند در زمینه مرروی بر مطالعات معین سن آب زیرزمینی در ایران و احصاء کمبودها و تعییت جهت گیری در مطالعات آینده، ارزیابی ستون چینه شناسی چاه های ژرفی سیستان و پیوستگی و قرابت آنها، ارائه مفهوم تجدیدپذیری منابع آب زیرزمینی در ایران با اندازه گیری سن تعدادی از آبخوان ها در شرق کشور،

سیال حفاری دوست دار محیط زیست پایه آبی و آبخوان های زمین شناسی شرق ایران و موقعیت و هندسه دگرشکلی بلوک هلمند-لوت باشد.

همچنین موضوعاتی چون آبخوان های سازندی، ماهیت، تعریف، اتواع، تاریخچه، علم و نقش آنها در گذشته، حال و آینده دنیا و ایران، حکمرانی بهره برداری پایدار از آب خوان های سازندی، تهیه نقشه آب خوان ها پهنه بندی سن و ویژگی های فیزیکوشیمیایی آنها، طراحی، ساخت و استانداردسازی تجهیزات سرچاهی مناسب برای چاه های آب ژرف، بومی سازی طراحی و ساخت پمپ های درون چاهی و ابزار برخط مدیریت پمپ در سطح با دبی فراوری، درجه حرارت و فشار بالا و بایو هیدروژئوشیمی منابع آب ژرف نیز موضوعات منتخب دیگر در این فراخوان است.

ایده های نوآورانه حوزه بومی سازی و بهینه سازی روش های پالایش آب های نامتعارف با استفاده از انرژی های تجدید پذیر، فراوری نرم افزارهای بومی برای وارون سازی سه بعدی داده های الکترومغناطیس به ویژه روش های پرکاربرد و مقایسه استفاده از آب ژرف با انواع دیگر آب های نامتعارف برای اهداف کشاورزی از دیدگاه مالی و زیست محیطی، نیز مورد حمایت قرار می گیرد.

از دیگر موضوعات این فراخوان می توان به تاثیر آبیاری با آب ژرف بر روی رشد و فراوری متابولیت های ثانویه گیاهان دارویی منطقه سیستان، آنالیز و امکان سنجی 10 گونه ماهی زینتی با استفاده از آب ژرف، کارآیی آب چاه های ژرف سیستان در روش های کم آبیاری زیرسطحی بر عملکرد گل محمدی، جداسازی و شناسایی باکتری های گرما دوست سلولوایتیک و باکتری های نمک دوست فراوری نماینده آنریم آسپاراژیتاز از آب های ژرف سیستان، ردیابی جهت جریان آب های ژرفی در منطقه سیستان و امکان سنجی بومی سازی طراحی و ساخت دستگاه MT اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "برطرف چالشی مهم در سیستان و بلوچستان، حمایت از ایده های مرتبط با منابع آب ژرف تجدیدپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف چالشی مهم در سیستان و بلوچستان، حمایت از ایده های مرتبط با منابع آب ژرف تجدیدپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید