درگذشت مهدخت مخبر؛ شاعر و ترانه سرای پیشکسوت

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، مهدخت مخبر از ترانه سرایان پیشکسوت ایران در سن 76 سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت.

درگذشت مهدخت مخبر؛ شاعر و ترانه سرای پیشکسوت

به گزارش هنرآنلاین، مهدخت مخبر شاعر و ترانه سرا نامی کشور که آخرین روزهای زندگی خود را در آسایشگاه صبا در خیابان جردن سپری می کرد پس از چند سال تحمل بیماری دارفانی را وداع گفت.

مهدخت مخبر از ترانه سرایان قدیمی ایران به شمار می رود و سابقه همکاری با موسیقیدانان شهیر ایران چون اسدالله ملک، بزرگ لشکری، جواد و منوچهر لشکری، جلیل عندلیبی و همکاری با شاعرانی چون معینی کرمانشاهی و ایرج جنتی عطایی را نیز در کارنامه خود دارد. آخرین ترانه های این شاعر توسط علیرضا افتخاری در آلبوم موسیقی آمان از جدایی اجرا شد.

مخبر متولد سال 1322 در شهر رشت بود. او در نوجوانی به تهران آمد و در سال 1348 با ایرج جنتی عطایی آشنا شد. جنتی عطایی با معرفی مخبر به اسدالله ملک زمینه حضور این شاعر و ترانه سرا را در رادیو فراهم کرد. اولین ترانه مخبر توسط ناصر مسعودی خواننده پیشکسوت گیلانی در سال 1349 با نام همواره بهار گیلانه اجرا شد و این شاعر و ترانه سرا بیش از نیم قرن به فعالیت هنری خود ادامه داد.

مجموعه ای از ترانه های مخبر در کتابی با عنوان ترانه های دیروز، ترانه های امروز از سوی نشر پیکان منتشر شده است. مخبر همچنین چندی قبل در قالب یک آلبوم صوتی با عنوان صدای شاعر بخشی از اشعار و سروده های خود را بازخوانی کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "درگذشت مهدخت مخبر؛ شاعر و ترانه سرای پیشکسوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگذشت مهدخت مخبر؛ شاعر و ترانه سرای پیشکسوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید