خبرنگاران رحمانی فضلی: 180 طرح شهری تا خاتمه دولت دوازدهم افتتاح می شود

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، تهران- خبرنگاران- وزیر کشور گفت: تا پایان دولت 180 طرح شهری با رقمی بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

خبرنگاران رحمانی فضلی: 180 طرح شهری تا خاتمه دولت دوازدهم افتتاح می شود

به گزارش خبرنگار سیاسی وبلاگ کوجی هامی، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت کشور که با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری در استان های تهران، خراسان رضوی، فارس اصفهان، آذربایجان شرقی انجام شد، افزود: یکی از کارهای بسیار مهمی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفت، تشکیل کمیسیون کلانشهرها بود. یعنی در کنار بقیه کمیسیون های دولت، کمیسیون کلانشهرها تشکیل شد که به طور مستقیم امر تصمیم سازی و تقدیم لایحه و مقدمات قانون را در دولت فراهم کرد.

وی ادامه داد: این کمیسیون با کننده شهردار تهران، کننده رئیس شورای عالی استان ها و بقیه کارشناسان دستگاه ها، کمیسیون تلفیقی از بخش عمومی غیر دولتی در دولت فعالیت می کند.

رحمانی فضلی افزود: امروز 99 طرح شاخص با رقم 7950 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد و علاوه بر این تا خاتمه این دولت 180 طرح دیگر با 25 هزار میلیارد تومان بهره برداری خواهد شد.

وزیر کشور گفت: مدیریت پسماند یکی از موضوعات بلاتکلیف شهرداری ها و مشکل عموم مردم به ویژه برای مردم استان های شمالی بود. در این راستا قانونی را تصویب کرده و به مجلس فرستادیم و تعیین تکلیف شد.

رحمانی فضلی افزود: امروز برای دومین سال اقدامات بسیار خوبی در حوزه پسماند انجام می دهیم. این پروژه ها با مشارکت دولت، مردم و شهرداری ها تامین مالی می شود و امروز هم در یکی دو مورد از این پروژه ها به بهره برداری می رسد.

وی لایحه درآمدهای پایدار شهرداریها را از موضوعاتی ذکر کرد که شهرداری ها نسبت به این موضوع همواره گلایه مند بوده و مجبور بودند از طریق فروش تراکم و فروش فضاها درآمد اختصاصی برای خودشان کسب کنند که مشکلاتی را در حوزه ساخت و ساز و سایر مسائل ایجاد می کرد این هم در دولت تصویب شد و به مجلس رفت.

وزیر کشور ادامه داد: لایحه مدیریت شهری یکی از موضوعات بسیار پرمتقاضی برای دوستان ما در شهرداریها بود که مراحل بررسی آن را طی کرده ارسال شد.

رحمانی فضلی همچنین گفت: علاوه بر این لایحه استخدامی کارکنان شهرداری از دیگر موضوعات مهم بود که کاملاً نظام بخشی شد. شهرداری ها شاید نزدیک به چهار و نیم برابر نیاز، نیرو دارند. به دلیل اینکه نحوه استخدام و بکارگیری معلوم نمی شد، اعمال نظرهای زیادی صورت می گرفت و برای شهرداری ها مشکل ایجاد می کرد و با تقدیم لایحه این موضوع تعیین تکلیف و کاملا قانونمند شده است.

وی یادآورشد: در حوزه آسیب شناسی شهری هم مواد مختلفی در دولت تصویب و اکنون اجرا می شود.

وزیر کشور گفت: در حوزه حمل و نقل 179 کیلومتر خطوط متروی شهری معادل 54 درصد کل خطوط بهره برداری در این دولت اضافه شد. همچنین در این مدت 119 ایستگاه معادل 53 درصد ایستگاه اضافه شد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در این دولت 691 واگن به تعداد ناوگان مترو معادل 37 درصد اضافه شد، یادآور شد: در زمینه نوسازی اتوبوس ها یک هزار و 160 دستگاه اتوبوس نوسازی و یک هزار و 200 دستگاه نیز بازسازی و 73 هزار تاکسی نیز تعویض و نوسازی شد.

به گفته وزیر کشور؛ در حوزه ماشین آلات و امکانات عمرانی شهرداری چهار هزار و 20 دستگاه ماشین آلات خدماتی و سه هزار و 287 دستگاه ماشین آلات عمرانی تامین شد و ضمن اینکه در زمینه مسائل زیست محیطی هم اقدامات بسیار خوبی در شهرداری ها انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: 74 درصد جمعیت کشور شهری است و باید زمینه و بستر خدمات رسانی و ایجاد امکانات زیست سالم را برای مردم در شهرها ایجاد کنیم وگرنه دچار مسائل حاشیه نشینی و مسائل اجتماعی ناشی از آن خواهیم شد.

رحمانی فضلی گفت: در وزارت کشور 18 سامانه و 24 بانک اطلاعات راه اندازی کردیم که یکی از آنها معاینه فنی است که قبلاً به صورت دستی انجام می شد که در این موضوع اعمال نظر و اعمال سلیقه می شد در حالی که معاینه فنی الان کاملاً الکترونیکی انجام می شود.

وزیر کشور گفت: در حوزه آموزش هم شهرداری ها را مکلف کردیم که برنامه محور باشند و بیشتر شهرداری های ما برنامه های پنج ساله دارند و ما بر این برنامه ها نظارت داریم.

وی گفت: علاوه بر 12 پروژه شاخص مدیریت شهری که امروز با حضور همکاران در پنج شهر کشور به بهره برداری می رسد،87 پروژه دیگر هم به اعتباری بالغ بر چهار هزار و 664 میلیارد تومان مشتمل بر 36 پروژه در حوزه حمل و نقل، 18 پروژه در حوزه فرهنگی، تفریحی و گردشگری، 17 پروژه در حوزه محیط زیست و خدمات شهری 16 پروژه در حوزه بازآفرینی شهری و مدیریت بازآفرینی شهرها آماده است که در روزهای آینده با فرمان حضرتعالی توسط استانداران و مقامات محلی به بهره برداری می رسد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رحمانی فضلی: 180 طرح شهری تا خاتمه دولت دوازدهم افتتاح می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رحمانی فضلی: 180 طرح شهری تا خاتمه دولت دوازدهم افتتاح می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید