کوشش هند برای گرفتن جایگاه چین

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، هند یکی از گزینه های بالقوه برای جایگزینیِ چین است. اما آیا این کشور آمادگی لازم برای این کار را دارد؟ هند پرجمعیت ترین کشور دنیا محسوب می گردد و با اقتصاد 3.4 تریلیون دلاری، دارای یکی از سریع ترین رشدهای مالی حال حاضر است.

کوشش هند برای گرفتن جایگاه چین

به گزارش اکو ایران به نقل از بلومبرگ، دولت نارندرا مودی - نخست وزیر هند - سعی نموده با انجام سرمایه گذاری های گسترده در پروژه های مربوط به تأسیسات زیربنایی و به کارگیری تعرفه ها و مشوق های مالی، اندازه پایین سرمایه گذاری خصوص در این کشور را جبران کند. این سیاست باعث شده فراورینمایندگان دنیای، بخصوص شرکت هایی که می خواهند وابستگی خود به چین را کاهش دهند و در کشورهای دیگر نیز حضور پیدا نمایند، هند را به عنوان یک گزینه بالقوه در نظر بگیرند. به طور مثال، سه تأمین نماینده اصلی قطعات برای شرکت اپل که در تایوان حضور دارند، جذب مشوق های مالی دولت هند شده اند؛ اتفاقی که باعث شده فراوری تلفن های همراه هوشمند در هند به ویژه محصولات شرکت اپل، افزایش قابل توجهی پیدا کند. طبق گزارش ها، ارزش صادرات تلفن های هوشمند اپل از هند بین آوریل تا دسامبر 2022 به بیش از 2.5 میلیارد دلار رسیده که نشان دهنده افزایش بیش از دو برابری این آمار است.

صندوق بین المللی پول اعلام نموده سهم هند در سال 2023 برای رشد مالی دنیا، بیش از 15 درصد است. هند از این حیث پس از چین و بالاتر از کشورهای آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی قرار می گیرد که به ترتیب 35 و 14 درصد از سهم رشد اقتصاد دنیای را به خود اختصاص داده اند.

پرجمعیت ترین کشور دنیا از منظر ژئوپولیتیکی در جایگاه بسیار مناسبی قرار گرفته است و نخست وزیر این کشور تصمیم دارد رهبری کشورهای به اصطلاح دنیا جنوب را برای خود تثبیت کند. هند به طور همزمان از حمایت آمریکا برای مقابله با چین برخوردار است.

سرعت تحول اقتصاد هند به شکل قابل توجهی افزایش پیدا نموده و می توان گفت نخست وزیر کنونی این کشور در مقایسه با همتایان پیشین خود، بیش از همواره توانسته هند را به پتانسیل مالی اش نزدیک کند.

طبق اعلام کنت جاستر - سفیر پیشین آمریکا در هند - نارندرا مودی با استفاده از جایگاه خود به عنوان رئیس دوره ای گروه 20 و میزبانی از نشست آینده این گروه، می خواهد پلی برای اتصال شرق و غرب و شمال و جنوب باشد. بعلاوه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا با توجه به وسعت هند، جمعیت جوان آن و قدرت این کشور در مناسبات دنیای، هند را مناسب ترین نقطه برای فعالیت خود می بینند. بعلاوه هند توانسته به سرعت ظرفیت حمایت از ده ها هزار استارت آپ را ایجاد کند.

به طور کالی می توان گفت که اقتصاد رو به پیشرفت هند مرهمی برای سرمایه گذاران خارجی است که شاهد آهسته شدن رشد مالی چین هستند. اینکه هند می تواند از این فرصت استفاده کند و جایگاه چین را بگیرد، پرسشی است که پاسخ آن تنها با گذر زمان معین می گردد.

منبع: فرارو

به "کوشش هند برای گرفتن جایگاه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش هند برای گرفتن جایگاه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید