شاخص بورس های اروپایی و آمریکایی سبزپوش شدند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، خبرنگاران : در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 0.39 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 28 هزار و 494.20 واحد بسته شد.

شاخص بورس های اروپایی و آمریکایی سبزپوش شدند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی به نقل از ایسنا، میزان رشد بخش خرده فروشی آمریکا که بار اصلی رشد مالی این کشور را به دوش می کشد در ماه سپتامبر به بالاترین سطح سه ماه اخیر خود رسیده است و این مساله می تواند بیانگر به حرکت درآمدن موتور رشد مالی این کشور باشد. در عین حال هنوز سرمایه گذاری ها به ویژه در بخش های تولیدی با سطوح قبل از بحران کرونا فاصله زیادی دارد و این نشان می دهد که از نظر بسیاری از فعالان مالی، فاصله زیادی تا سطح ایده آل باقی مانده است. همین کاهش سرمایه گذاری ها خود را به شکل رشد منفی غیرمنتظره بخش تولید در ماه قبل نشان داده بود. بانک جی پی مورگان- بزرگ ترین بانک آمریکایی نسبت به تداوم فرایند افزایشی بخش خرده فروشی در ماه های خاتمهی سال ابراز امیدواری کرده است.

براساس گزارش بلومبرگ، با این حال شرایط بازار کار در آمریکا هنوز نتوانسته است به شرایط قبل از بحران بازگردد و داده های منتشرشده نیز نشان می دهند که درخواست برای دریافت مزایای بیکاری در این کشور بر خلاف انتظارات به بالاترین سطح خود از ماه آگوست رسیده است. این مساله نشان می دهد که احیای مالی مجددا آهسته شده و بازگشت به شرایط قبل طول خواهد کشید.

شرایط به ویژه در ایالت های اوهایو، میشیگان و ایلینوی وخیم بوده است و فعالان نگران اند با ادامه فرایند فعلی شیوع کرونا، شرایط در ایالت های بیشتری رو به وخامت رود. انتظار می رود متوسط نرخ بیکاری امسال در آمریکا به 8.9 درصد و در چین به 3.8 درصد برسد هر چند که شمار بالایی از شاغلان احتمالا با کاهش دستمزد و مزایا روبرو خواهند شد.

ریچارد کلاریدا- قائم مقام رییس بانک مرکزی آمریکا - با اشاره به پیامدهای وسیع ویروس کرونا بر روی اقتصاد این کشور گفته است: بیرون آمدن از این چاله طول خواهد کشید، شاید یک سال زمان لازم باشد تا سطح تولیدات ناخالص داخلی مان به قبل از آغاز بحران برگردد. وی راستا احیای اقتصاد را طولانی و سخت دانست و افزود: برای بازار کار شاید حتی زمان بیشتری لازم باشد تا همه چیز به حالت قبل برگردد.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصاد جهانی با اشاره به شیوع گسترده کرونا و پیامدهای آن روی کسب و کارها و تجارت خاطرنشان کرد انتظار می رود متوسط رشد مالی 189 کشورهای جهان امسال به منفی 4.4 درصد برسد که اگر چه 0.8 درصد بیشتر از برآورد قبلی است اما در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی بزرگ دهه 1930 تا به امروز خواهد بود.

گیتا گوپیناث - کارشناس ارشد امور مالی صندوق بین المللی پول - در همین رابطه گفت: در شرایطی که اقتصاد جهان در حال بازگشت تدریجی از پیامدهای کرونایی است، ا یک راستا طولانی، غیر مطمین و سخت را پیش روی خود خواهیم داشت. اگر فرایند شیوع بیشتر ویروس مهار نشود این امکان وجود دارد که شرایط مالی مجددا رو به وخامت رود.

طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، متوسط رشد مالی جهان در سال آینده مجددا مثبت خواهد شد و به 5.2 درصد می رسد.

در خبری امیدوارکننده برای وال استریت، شاخص خوش بینی مالی آمریکا در ماه اکتبر به 55.2 واحد رسیده که این رقم 7.2 واحد بیشتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. همچنین شاخص سیاست گذاری فدرال نیز بالاترین جهش ماهانه خود طی 13 ماه اخیر را تجربه کرده است و این مساله می تواند به نوعی بیانگر خوش بینی فعالان مالی به افزایش شتاب رشد مالی آمریکا در ماه های خاتمهی سال باشد هر چند که ثبت رشد منفی برای مجموع سال 2020 در این کشور تقریبا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در برابر کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و فرایند معاملات را تحت تاثیر قرار داده است. نانسی پلوسی- رییس کنگره از ترامپ خواسته است تا در خواسته های خود تجدید نظر کند. با این حال کارشناسان معتدند بعید است دموکرات ها اجازه اجرایی شدن این بسته را در استانه انتخابات بدهند. از سوی دیگر در مجلس سنا، میچ مک کانل- رییس این مجلس از ارایه بسته پیشنهادی جمهوری خواهان تا هفته آینده خبر داده اند.

لورتا مستر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در کلیولند گفت: حتی بدون بسته های حمایتی بیشتر نیز فرایند احیای مالی ادامه می یابد اما از سرعت آن به شدت کاسته خواهد شد. خیلی ناامیدکننده است که هنوز نتوانسته ایم بر سر اجرایی شدن یک بسته جدید به توافق برسیم. با این حال بانک مرکزی کارهای زیادی انجام داده است و نرخ بهره بسیار پایین یک فرصت طلایی را برای تامین نقدینگی مورد نیاز کسب و کارها فراهم کرده است.

تا به امروز بیش از 39 میلیون و 510 هزار و 558 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 107 هزار و 701 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 223 هزار و 458 نفر، برزیل با 153 هزار و 214 نفر، هند با 113 هزار و 32 نفر، مکزیک با 85 هزار و 285 نفر و انگلیس با 43 هزار و 429 نفر بوده است.

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 0.39 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 28 هزار و 494.20 واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی 500 با 0.01 درصد صعود تا سطح 3483.44 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با 0.36 درصد ریزش در سطح 11 هزار و 713.87 واحدی بسته شد.

بورس های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 1.49 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 5919.58 واحد بسته شد. شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت در آلمان با رشد 1.69 درصدی و ایستادن در سطح 12 هزار و 908.99 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص کک 40 بورس پاریس با افزایش 2.04 درصدی در سطح 4935.86 واحد بسته شد. در مادرید شاخص ایبکس 35 0.48 درصد بالا رفت و به 6849.70 واحد رسید.

بورس های آسیایی

در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص نیک کی 225 بورس توکیو ژاپن با افت 0.41 درصدی تا سطح 23 هزار و 410.63 واحدی پایین رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ 0.94 درصد بالا رفت و در سطح 24 هزار و 386.79 واحد بسته شد. در چین شاخص شانگهای کامپوزیت ریزش 0.15 درصدی را تجربه کرد و در سطح 4791.68 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص اس اند پی اس اند ایکس 200 بورس سیدنی با 0.54 درصد کاهش و ایستادن در سطح 6176.79 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن نزولی بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "شاخص بورس های اروپایی و آمریکایی سبزپوش شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس های اروپایی و آمریکایی سبزپوش شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید