خبرنگاران گفت وگوی مکرون و بایدن؛ وعده همکاری درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، تهران - خبرنگاران - جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در باره تقویت روابط فرا آتلانتیک از طریق ناتو و مشارکت ایالات متحده با اتحادیه اروپا و همکاری درباره برنامه هسته ای ایران گفت وگو کردند.

خبرنگاران گفت وگوی مکرون و بایدن؛ وعده همکاری درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش روز دوشنبه وبلاگ کوجی هامی از رویترز، کاخ سفید در بیانیه ای ازگفت و گوی تلفنی جو بایدن با امانوئل مکرون خبر داد که بر تقویت روابط با فرانسه ابراز تمایل کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن بر تعهد خود برای تقویت روابط براساس پیمان ترنس آتلانتیک از طریق ناتو و مشارکت ایالات متحده با اتحادیه اروپا تأکید کرد.

پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنسآتلانتیک یک پیمان تجارت آزاد است که بین اتحادیهٔ اروپا و ایالات متحده امریکا پیشنهاد شده است. طرفداران این پیمان می گویند که این توافقنامه منجر به رشد اقتصادی چندجانبه می شود در حالی که منتقدان می گویند که این پیمان قدرت بنگاه های اقتصادی را زیاد می کند و دست دولت ها را در کنترل بازار به نفع جامعه می بندد.

رییسان جمهور آمریکا و فرانسه همچنین در مورد نیاز به هماهنگی نزدیک از طریق سازمان های چند جانبه در مقابله با چالش های مشترک مانند تغییر آب و هوا، بیماری کووید 19 و بهبود اقتصاد جهانی توافق کردند.

آنها همچنین موافقت کردند که در اولویت های مشترک سیاست خارجی از جمله چین، خاورمیانه، روسیه و منطقه ساحل آفریقای غربی با هم همکاری کنند.

براساس گزارش کاخ الیزه، مکرون و بایدن همچنین امیدوارند که بازگشت ایالات متحده به توافقنامه پاریس مرحله جدیدی از اقدامات را بگشاید تا جامعه بین المللی به تعهدات خود عمل کند.

آنها علاوه براین به همگرایی و تمایل خود برای همکاری با یکدیگر در مورد صلح و ثبات در خاورمیانه به ویژه در مورد مسئله هسته ای ایران و شرایط لبنان اشاره کردند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران گفت وگوی مکرون و بایدن؛ وعده همکاری درباره برنامه هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گفت وگوی مکرون و بایدن؛ وعده همکاری درباره برنامه هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید