تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس کوچک امکان پذیر شد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، تراشه ای ساخته شده که با استفاده از امواج فراصوت می تواند در تشخیص سرطان به پزشکان یاری کند.

تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس کوچک امکان پذیر شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ کوجی هامی، تصلب ساختار اطراف سلول های انسان می تواند نشان از حمله سرطان به بافت های بدن باشد، همانند قفل شدن در های یک ساختمان که می تواند حاکی از حمله به آن ساختمان باشد؛ بنابراین با ردگیری تغییرات ساختاری که در ماتریکس خارج سلولی رخ می دهد می توان درباره بیماری سرطان قضاوت کرد. با این وجود تشخیص چنین تغییراتی در ماتریکس خارج سلولی بدون آسیب زدن به بافت بدن کاری چالش برانگیز است.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه پوردو، دستگاه جدیدی ساختند که متخصصان را قادر می سازد تا از شرایط ساختار ماتریکس خارج سلولی آگاه شوند. آن ها با قرار دادن نمونه ای از این ماتریکس در یک پلتفورم، تصلب ساختار را با استفاده از امواج صوتی آنالیز می نمایند.

رحیم رحیمی استادیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه پوردو می گوید: این همان مفهوم آنالیز آسیب در بال هواپیما است. یک موج صوتی پخش شده و از مواد موردنظر عبور نموده و به گیرنده می رسد. چگونگی انتشار موج می تواند بدون آسیب رساندن به ساختار، از نقص ساختاری آن خبر دهد.

این آزمایشگاه روی تراشه می تواند برای حل بعضی چالش ها در پزشکی استفاده گردد. یک ماتریکس خارج سلولی منحصربه فرد با بافت های مختلف در ارتباط است، دقیقا همانند ساختمان های موجود در یک خیابان که با هم براساس کاربری تفاوت دارند؛ بنابراین ماتریکس خارج سلولی دارای یک خط مرزی یا رد شیمیایی و یا ساختاری خاص است که ارتباط میان سلول ها را در مجاورت ماتریکس برقرار می نماید.

این آزمایشگاه روی تراشه به یک گیرنده و فرستنده متصل است. هنگامی که ماتریکس خارج سلولی و سلول های موجود در آن روی پلتفورم ریخته می گردد، فرستنده موج فراصوتی ایجاد می نماید، به وسیله مواد موجود در بافت حرکت نموده و به گیرنده می رسند. نتیجه آن یک سیگنال الکتریکی است. با آنالیز این سیگنال می توان به آنالیز ساختار ماتریکس پرداخت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس کوچک امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس کوچک امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید