مرور شگفتی های علمی سال، رویدادهایی که تعجب محققان را برانگیختند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، در سال گذشته رویدادهای مختلفی در دنیای علم اتفاق افتادند. بسیاری از این رویدادها به مخیله انسان نمی گنجند مانند حلزونی که سر خود را از بدنش جدا می کند یا کشف یک دیوار مرجانی زیر آب. از سوی دیگر محققان طی پژوهش های خود مرزهای دانش درباره طبیعت و پتانسیل های خارق العاده آن را گسترش دادند. شاید تابه حال کسی نمی دانست، رکورد کوتاه ترین روز در 2020 ثبت شده یا کلید خاموش و روشن شدن مغز در کجاست.

مرور شگفتی های علمی سال، رویدادهایی که تعجب محققان را برانگیختند

به همین دلیل به برخی از جالب ترین کشفیات و دستاوردهای سال گذشته اشاره می کنیم:

حلزونی که سر خود را از بدنش جدا می کند

دو محقق ژاپنی در سالی که گذشت به طور تصادفی متوجه شده اند 2 گونه حلزون دریایی سرخود را از بدنشان جدا می کنند و طی 3 هفته بدن خود را به طور کامل بازتولید می کنند. دلیل این رفتار حیوان هنوز تعیین نیست اما به گفته محققان این رفتار به آنها اجازه می دهد تا انگل های داخلی را از بین ببرند که روی تولید مثل تأثیر گذار هستند.

مایعی که مانند جامد است!

گروهی از محققان با استفاده از دوربینی که در هر ثانیه هزار فریم ثبت می کند، حالتی را ثبت کردند که طی آن یک مایع مانند جامد رفتار می کند. برای این منظور محققان مایعی شامل نشاسته ذرت و آب را درون یک سلول باریک و تحت فشار هوا قرار دادند. در نتیجه این امر شرایط (Discontinuous Shear Thickening) یا DTS به وجود آمد.

رصد سریع ترین امواج صوتی

از سوی دیگر محققان امواج صوتی رصد کرده اند که با سرعت 36 کیلومتر بر ثانیه در هیدروژن اتمی جامد حرکت می کند. این سرعت معادل دو برابر سرعت حرکت نور در سخت ترین ماده جهان یعنی الماس است. این تحقیق با همکاری پژوهشگران دانشگاه کویین مری لند، دانشگاه کمبریج و انستیتو High Pressure Physics در روسیه انجام و در ژورنال ساینس ادونسز منتشر شده است.

یک نوزاد آمریکایی با حجم ویروس کرونای 51 هزار برابری

محققان در سالی که گذشت، نوزادی را شناسایی کرده اند که حجم ویروس کرونا در بدن او 51 هزار و 418 برابر ذرات ویروسی سایر بیماران مبتلا به کووید 19 بوده است. چگونگی ابتلای نوزاد به کووید 19 تعیین نبود اما درمان او با موفقیت انجام شد.

رصد کوسه های درخشان در اعماق آب

محققان با تحقیق روی 3 گونه مختلف یعنی کوسه کیتفین، کوسه فانوسی شکم سیاه و کوسه فانوسی جنوب که در آب های جنوب نیوزیلند زندگی می کنند، متوجه شده اند آنها در اعماق اقیانوس می درخشند. هر 3 گونه در عمق 200 تا هزار متری آب زندگی می کنند و جالب آنکه قابلیت درخشش آنها تا به امروز رصد نشده بود.

ثبت کوتاه ترین روز زمین

اطلاعاتی جدید نشان می دهد سرعت حرکت زمین در یک سال گذشته بیشتر شده است. به طوری که 19 جولای کوتاه ترین روز ثبت شده در سوابق اندازه گیری مدت زمان روز زمین بود. این در حالی است که چرخش سیاره خاکی به دور خود به طور معمول 86 هزار و 400 ثانیه طول می کشد اما اکنون این مدت زمان 1.4602 میلیونم ثانیه کمتر شده است. این درحالی است که پیش بینی می شود در 2021 میلادی نیز چرخش زمین 0.5 میلیونم ثانیه سریع تر شود.

کشف موجود مو مانند در استرالیا

در سالی که گذشت،محققان در آب های استرالیا موجودی رصد کردند که شبیه مو است. البته آنها معتقدند این موجود نوعی ماشوره دار(siphonophore) است. این موجود در حقیقت یک حیوان است که از هزاران ارگانیسم کوچک تر به نام زیاسا (zooid) تشکیل شده است. در نیوزیلند این جانور به نام موجود رشته وار بلند عجیب مشهور است و گاهی اوقات نیز به آن Apolemia نیز گفته می شود.

کشف کلید روشن و خاموش کردن درد در مغز

محققان منطقه ای در مغز موش ها کشف کرده اند که مانند کلید برق، احساس درد را خاموش می کند. آنها ادعا می کنند آمیگدال (amygdala)که یک خوشه بادامی شکل از اعصاب است و در هر طرف مغز وجود دارد، قادر است بخش های پردازش درد در مغز را روشن کند.

تولد نوزادی با دو دهان

در اوایل سال گذشته یک نوزاد دختر با دو دهان به جهان آمد. دهان دوم این نوزاد کامل بود و حتی زبان و دندان نیز داشت. البته وی برای حذف دهان دوم تحت عمل جراحی قرار گرفت. هنگامیکه در هفته 28 بارداری مادر در سونوگرافی این توده مشاهده شد، پزشکان تصور کردند احتمالاً تومور یا کیست باشد.

کشف دلیل بوی بد بدن

محققان دانشگاه یورک آنزیمی را شناسایی کردند که بوی بد عرق بدن را تولید می کند. به گفته آنها یک باکتری خاص به تکامل آنزیمی منجر می شود که برخی از مولکول های کلیدی در بوی بد بدن را تولید می کند. آنها متوجه شده اند ستافیلوکاکوس هامینس (staphylococcus hominis) یکی از میکروب های اصلی است که به تولید بوی نامطبوع کمک می کند.

دسته بندی اشتباهی کوچک ترین فسیل جهان

محققان با اعتراف به اینکه کوچک ترین دایناسور جهان در حقیقت یک مارمولک است، تحقیقات خود در این باره را پس گرفتند. در این پژوهش ها فسیل 99 میلیون ساله به درستی دسته بندی نشده بوده است. محققان ادعا می کردند فسیلی از یک جمجمه که به طرز خارق العاده ای در کهربا حفظ شده بود، به یک دایناسور بسیار کوچک و به اندازه مرغ مگس خوار به نام Oculudentavis khaungraae تعلق دارد. شواهد مختلفی از یک فسیل مشابه (که به عنوان مارمولک دسته بندی شده)، نشان می دهد در تحقیق اولیه اشتباهاتی اجرا شده است.

کشف سلول های چشایی که تمام طعم ها را می شناسند

در دهان انسان گیرنده های چشایی چند کاره ای وجود دارند که می توانند 4 طعم متفاوت را شناسایی کنند. بیشتر سلول های مربوط به گیرنده های چشایی فقط یک طعم خاص مانند تلخ، شیرین یا ترش و شور را شناسایی می کنند. اما مطالعات روی موش ها یک بستر ناشناخته از سلول های نوع سوم را شناسایی کرد که به طور وسیع تمام طعم ها را شناسایی می کند.

پاهای عنکبوت صداها را می شنود!

محققان متوجه شدند عنکبوت های دیوچهره از پاهایشان برای شنیدن صدای طعمه در حال پرواز استفاده می کنند. این پژوهش نشان داد عنکبوت های دیو چهره (Ogre-Faced) از حساسیت کف پاهای خود یا به عبارت دیگر از حسگرهایی در نوک پاهایشان برای ردیابی اصوات استفاده می کنند. در مرحله بعد به سرعت پشتک وارو می زنند تا طعمه در حال پرواز را بگیرند و آن را در تارهای خود بپیچند.

کشف صخره مرجانی 1600 فوتی در آب های استرالیا

محققان در سواحل استرالیا یک صخره مرجانی به ارتفاع 1640 فوت در اعماق آب کشف کرده اند. ارتفاع این صخره از ساختمان امپایر استیت در آمریکا بیشتر است. تخمین زده می شود قدمت این صخره مرجانی 20 میلیون سال باشد.

کشف یک عضو جدید در بدن انسان

محققان انستیتو سرطان هلند در آمستردام هنگام آزمایش یک اسکن جدید برای سرطان پروستات، عضو جدیدی در گلوی انسان کشف کردند. عضو جدید در حقیقت غددی در اعماق بخش بالایی گلو هستند و به اعتقاد محققان فضای نازوفارناکس را مرطوب می کنند.

اندازه گیری کوچک ترین واحد زمان

در سال گذشته محققان کوچک ترین واحد زمان را بر اساس حرکت نور در مولکول هیدروژن اندازه گیری کردند که معادل 247 زپتو ثانیه است. یک زپتوثانیه معادل 0/000000000000000000001 ثانیه است. رینهارد دورنر از دانشگاه گوته آلمان و همکارانش برای اندازه گیری این مدت زمان پرتو اشعه ایکس را از ابزارPERTRA III در یک شتاب دهنده ذرات تاباندند.

کشف گل 100 میلیون ساله در میانمار

از سوی دیگر محققان دانشگاه اورگان آمریکا نوع جدیدی از نهادانه متعلق به عصر کرتاسه را در کهربا کشف کردند. این فسیل در حقیقت گلی بسیار کوچک با عرض 2 میلی متر در کهربا و قدمت حدود 100 میلیون سال است. این گیاه Valviloculus pleristaminis نام گرفته و به خانواده برگ بو تعلق دارد که با گیاه blackheart sassafras در استرالیا مرتبط است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مرور شگفتی های علمی سال، رویدادهایی که تعجب محققان را برانگیختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور شگفتی های علمی سال، رویدادهایی که تعجب محققان را برانگیختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید