کوچک ترین بمب افکن جهان

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، با استفاده از نانوموادزیستی، محققان ساختار میکرومقیاسی ساختند که می تواند داروهای ضدسرطان را با موفقیت در محل تومور رهاسازی کند.

کوچک ترین بمب افکن جهان

به گزارش وبلاگ کوجی هامی ، محققان دانشگاه آلاباما با همکاری پژوهشگرانی از موسسه تحقیقاتی سنت پاو وسیبربن، ماده ای در مقیاس میکرومتری از جنس پروتئین ساختند که می تواند رهایش نانوذرات را در محل سلول های سرطانی انجام داده و با این کار تومور را از بین ببرد. این میکروماده روی مدل های جوندگان مبتلا به سرطان روده بزرگ آزمایش شده و نتایج آن امیدوارنماینده بوده است.

این تیم به سرپرستی آنتونیو ویلاورد از انستیتوی بیوتکنولوژی و زیست پزشکی گروه ژنتیک و میکروبیولوژی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، با یاری خودآرایی، پروتئین ها را تبدیل به ساختارهای میکرومقیاس کردند که توانایی حمل پپتیدها را به صورت طولانی مدت دارند. این فناوری که به صورت پتنتی به ثبت رسیده است، برای فراوری گرانول های زیستی به کار گرفته می گردد. این گرانول ها، عملکردی شبیه به سیستم غدد درون ریز انسان دادند. از نظر آرایش مولکولی، این ساختار از برهمکنش یونی فلز روی (Zn) با یک دامنه غنی از هیستیدین تشکیل شده است. هیستیدین یک اسید آمینه مهم در بدن انسان است.

بر اساس گزارش ایسنا، این میکروماده تازهی که دانشمندان ایجاد نموده اند از زنجیره های پلی پپتیدی تشکیل شده است، زنجیره هایی که به عنوان نانوذرات زیست فعال و کاربردی در دسترسی هستند و می توانند محتویات خود را برای از بین بردن سلول های سرطانی رهاسازی نمایند.

این گروه تحقیقاتی برای آنالیز عملکرد این ساختار مولکولی آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دینامیک ترشح آن را، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن مطالعه کردند. در یک مدل حیوانی مبتلا به سرطان کولورکتال CXCR4+، این سامانه در تجویز زیرپوستی، تجمع پروتئینی بالایی را در بافت تومور نشان داد.

آنتونیو ویلاوره، استاد گروه ژنتیک و میکروبیولوژی دانشگاه آلاباما می گوید: این نکته حائز اهمیت است که این تجمع نسبت به زمانی که پروتئین در خون تزریق می گردد، کارآمدتر است. این فناوری یک روش تازه برای اطمینان از سطح بالای دارو در محل مورد نظر و اثربخشی بالینی بهتر است، بنابراین از تجویز مکرر داخل وریدی جلوگیری می نماید و با این کار عوارض جانبی دارو به حداقل می رسد.

منبع: خبرآنلاین

به "کوچک ترین بمب افکن جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین بمب افکن جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید