بلاتکلیفی دانشمند ایرانی در بند آمریکایی ها یکساله شد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، بیش از یکسال از سفر بی بازگشت دکتر مسعود سلیمانی از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که بدون محاکمه در زندان های آمریکا گرفتار شده است، می گذرد و تاکنون وعده های پیگیری در این زمینه نیز بی نتیجه مانده است.

بلاتکلیفی دانشمند ایرانی در بند آمریکایی ها یکساله شد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، دکتر مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می گردد، 15 مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی راهی کشور آمریکا شد، اما در بدو ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد.

این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می نماید، توسط مؤسسه آمریکایی به نام مایو کلینیک که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی دنیا است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل های دانشگاهی، تحقیقاتی و بین المللی دستگیر و بدون ماکمه زندانی شد ، اکنون بیش از یک سال از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد و تاکنون هیچ گزارش رسمی در مورد دلیل بازداشت وی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است، این در حالی است که پیگیری های مسئولان ایرانی برای آزادی این دانشمند نخبه تاکنون بی نتیجه مانده است.

آمریکا به عمد نخبگان علمی را دستگیر می نماید

در همین رابطه دکتر منصور غلامی در گفت وگو با وبلاگ کوجی هامی ضمن بیان این مطلب، به آخرین وضعیت دانشمند زندانی ایران در آمریکا اشاره و اظهار کرد: ما برای پیگیری این موضوع با وزارت امور خارجه رایزنی کردیم و قرار بر این شد که این وزارتخانه وضعیت این دانشمند ایرانی را از طریق مسیرهای دیپلماتیک پیگیری کند تا هر چه سریع تر مشکل برطرف گردد.

وی در ادامه توضیح داد: متأسفانه تا کنون هیچکدام از دادگاه های دکتر مسعود سلیمانی در آمریکا برگزار نشده است و ظاهراً این موضوع تعمدا به تعویق انداخته می گردد و متأسفانه زمان دقیق دادرسی وی معین نشده است، امیدوار هستیم هر چه سریع تر وضعیت این استاد روشن شده و وی آزاد گردد.

وزیر علوم همچنین در مورد وضعیت سلامت جسمی و روحی دکتر مسعود سلیمانی نیز گفت: مسئله ای در مورد سلامت جسمانی این دانشمند به من گزارش نشده است، البته ممکن است به لحاظ شرایطی که برای او به وجود آمده است، از نظر روحی با مشکل روبرو گردد و ما امیدوار هستیم هر چه زودتر مشکل او از طریق وزارت امور خارجه برطرف گردد.

دکتر غلامی گفت: دولت آمریکا به عمد اساتید برجسته و نخبگان علمی ایران را دستگیر می نماید و به نظر نمی رسد این موضوع بدون برنامه ریزی و اتفاقی اتفاق افتاده باشد.

وی همچنین روابط دیپلماتیک با کشور امریکا گفت: ما در شرایط تحریم هیچ ارتباطی با امریکا نداریم و تنها راه ارتباط ما ،وزارت خارجه است و تنها راه وزارت خارجه ،سفارت سوییس است که حافظ منافع بین دو کشور است. سفارت سوییس هم تا کنون هیچ پاسخ مثبتی به ما نداده است ،اما هنوز پیگیر مسائل مربوط به دکتر سلیمانی هستم.

امریکا هیچ شرطی برای آزادی دکتر سلیمانی ندارد

وزیر علوم با بیان اینکه امریکا هیچ شرطی برای آزادی دکتر سلیمانی ندارد؛ گفت: رسانه ها باید با بیان اعتراض نامه و اقدامات خلاف حقوق بشر امریکا که در هیچ مکتبی قابل قبول نیست ،اقداماتی در مورد افکار عمومی انجام دهند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: این وزارتخانه مسئولیت دریافت وکیل برای پیگیری وضعیت این دانشمند بازداشتی را ندارد و بیشتر مسئولیت وزارت علوم در این زمینه اخلاقی است ، با توجه به اینکه دولت آمریکا این بازداشت را با اغراض سیاسی انجام داده است، لذا برای یاری به آزادی این دانشمند احساس وظیفه می کنیم.

دکتر غلامی تاکید نمود: رفتارهای مسئولان آمریکایی با محققین و دانشمندان ایرانیی مورد پسند هیچ جامعه ای نیست و برخورد با فردی تخصص و گرایشش با موضوع علمی و یا یک فناوری خاصی ارتباط داشته باشد یا تحقیقی انجام داده باشد که تصور نمایند در مواردی برخلاف منافع شان بکار رفته، رفتار خوبی نیست. چون وظیفه ذاتی محقق، تحقیق و پژوهش است تا نتایج آن را در اختیار بخش های خصوصی یا عموم قرار بدهند. لذا این نوع رفتارها که با هدف و برنامه سیاسی شکل گرفته، درست نیست.

همچنین دکتر محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین در مورد آخرین وضعیت استاد بازداشتی این دانشگاه در یکی از زندان های آمریکا نیز گفت: متاسفانه چند نفر از اساتید مطرح دانشگاه های ما در کشور آمریکا گرفتار هستند اما شخص خاصی که اخیرا در کشور آمریکا بازداشت شده دکتر سلیمانی رئیس انجمن خون شناسی کشور و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس است. که از مهر سال گذشته بعد از کسب ویزای معتبر برای فرصت مطالعاتی در یکی از موسسات معروف و تخصصی آمریکا به محض ورود به فرودگاه بازداشت شد.

به گفته وی، این دانشمند قرار بود حدود 6 ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد. اتهام وی خریداری و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی است.

اتهام دکتر سلیمانی مضحک است

رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید نمود: این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده، بلکه سفارش دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعاً مضحک و غیر قابل قبول است. موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است.

وی ادامه داد: بعد از بازداشت این دانشمند ایرانی با رفتار بسیار توهین آمیز به بند عمومی به زندانی که در آن خلافکاران زندانی بودند انتقال داده شد و در حال حاضر همچنان در این زندان بازداشت است و پلیس آمریکا به دلیل عدم تهیه کیفرخواست پرونده این استاد مدام دادگاه این استاد را به تعویق می اندازد و هنوز با گذشت چندین ماه هیچ دادگاهی برای این استاد برگزار نشده است.

دکتر احمدی تاکید نمود: دانشمند ایرانی در آمریکا به جرم خرید و فروش یک داروی فرمول رشد بازداشت شده، در حالی که این دارو جزو ردیف تحریم های این کشور نیز قرار نگرفته است ضمن این که این سفارش نیز به دست استاد نرسیده است.

دکتر احمدی همچنین تاکید نمود: در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست. در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست. طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار از طریق FBI به تعویق افتاد؛ چرا که مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند.

در این رابطه رسول سلیمانی، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا نیز در گفت وگوی اختصاصی با وبلاگ کوجی هامی در مورد جزئیات این خبر اعلام نمود: 30 مهر سال 97 بود که برادرم دکتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول های بنیادی کشور، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد. او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی وارد این کشور شد که به محض ورود او به این کشور، وی را بازداشت و ویزایش را باطل کردند و به زندان دیتون جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند.

وی ادامه داد: سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً نیز با دانشگاه کالیفرنیا، همکاری های مشترکی داشته است.

سلیمانی با اشاره به این که تا به امروز، مسؤولان آمریکایی هیچ گونه شرح و استناد محکمی برای مجرم شناختن وی ابراز نکرده اند، اعلام کرد: آن ها تنها جلسه ای که برای برادرم در 24 اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وکلای او داشتند، اعلام نمودند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد ویال هورمون رشد را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی گردد و جالب تر این که ویال ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند.

برادرم هیچ فعالیت مخفی نداشت

برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده دار خواندن این ادعا، اعلام نمود: برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها در چارچوب عرف علمی دنیای انجام می گردد و این ادعای آمریکایی ها باعث تعجب چهره های داخل و خارج کشور شده است.

وی با وحشتناک خواندن وضعیت دکتر سلیمانی در ندامتگاه آمریکایی، اعلام نمود: برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم چنین کارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی. بی. اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت نماینده ای دارد.

وی در این گفت و گو با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر دریافت مصالح کشور و امنیت ملی در رسانه ای نکردن این مساله، تاکید نمود: عاجزانه از مسؤولان کشور خواهان رسیدگی فوری به وضعیت دکتر سلیمانی هستیم، او به شدت دلبسته کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

سیستم قضایی آمریکا جوابگو نیست

در همین رابطه دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت وگو با وبلاگ کوجی هامی درباره آخرین وضعیت پرونده دکتر سلیمانی با تاکید بر اینکه خبر جدیدی از وضعیت دانشمند ایرانی در بند زندان آمریکا نداریم از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریکا اطلاع داد و اظهار کرد: متاسفانه همکاری سیستم قضایی آمریکا یک همکاری مورد تایید ما نیست و مشکل ما این است سیستم قضایی آمریکا درباره دستگیری و وضعیت فعلی دانشمندی که فعالیت های علمی متداولی را انجام داده، جوابگو نیست؛ اگر چه همچنان وزارت امور خارجه پیگیر جدی این موضوع است.

وی همچنین در مورد زمان برگزاری دادگاه دانشمند ایرانی نیز خاطر نشان کرد: سیستم قضایی آمریکا در مورد وضعیت این دانشمند پاسخی نمی دهد.

دکتر سالار آملی تاکید نمود: دکتر سلیمانی دانشمندی دارای تفکر راسخ علمی و اعتقادی است بنابراین از نظر روحی در وضعیت مقاوم قرار گرفته است. اما در مورد وضعیت جسمی او اطلاعی نداریم.

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، بیش از یکسال از سفر بی بازگشت دکتر مسعود سلیمانی از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که در بند زندان های آمریکا گرفتار شده است می گذرد، اظهارنظرهای اخیر مسئولان، امید به معین تکلیف وضعیت این دانشمند را بسیار کمرنگ جلوه می دهد؛ از سوی دیگر با توجه به اینکه در شرایط تحریم روابط بین دو کشور ایران و آمریکا در اوج تنش قرار گرفته است به نظر می رسد لازم باشد این پرونده از طریق نهادهای بین المللی و یا کشورهای حافظ منافع طرفین پیگیری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بلاتکلیفی دانشمند ایرانی در بند آمریکایی ها یکساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی دانشمند ایرانی در بند آمریکایی ها یکساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید