گرامیداشت 55 سالگی سنگلج میان شیوه نامه های بهداشتی

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی در پارک شهر و مقابل این تماشاخانه برگزار شد.

گرامیداشت 55 سالگی سنگلج میان شیوه نامه های بهداشتی

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ کوجی هامی پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج شنبه 19 مهرماه به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی به شکلی متفاوت و با حضور معدودی از هنرمندان در پارک شهر (مقابل تماشاخانه سنگلج) برگزار شد.

در این مراسم که با حضور اسماعیل خلج، بهزاد فراهانی، قادر آشنا مدیر کل اداره هنر های نمایشی، سعید شاه میر معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه 12، مصطفی عرفانیان شهردار ناحیه دو منطقه 12 و تعدادی دیگر از هنرمندان برگزار شد، درختی به یاد و نام زنده یاد عباس جوانمرد بنیانگذار گروه هنر ملی و از بانیان و موسسان تماشاخانه سنگلج کاشته شد.

بهزاد فراهانی که خود از اعضای گروه هنر ملی بوده در این مراسم در مورد شخصیت هنری عباس جوانمرد و اهمیت جایگاهش در شکل گیری جریان تئاتر حرفه ای گفت: جوانمرد اولین کارگردان تئاتری است که توانست تئاتر را به بیرون از مرز های ایران برده و نمایش هایش را در فستیوال های معتبر جهانی به اجرا درآورد. آثار عباس جوانمرد به لحاظ تکنیک تئاتری بسیار پخته و در درجه بالایی قرار داشت. او در تربیت بازیگران گروه بسیار پیروز بود و به مقوله بیان در بازیگری بسیار اهمیت می داد به طوری که تمام اعضای گروه هنر ملی در این مورد سرآمد زمانه خود بودند.

فراهانی که خود را از اعضای با وفای گروه هنر ملی می داند، اضافه کرد: عباس جوانمرد در آثارش همیشه به سراغ متن ها و کاراکتر های پر چالش می رفت و با آن دست و پنجه نرم می کرد.

شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر نیز در سخنانی کوتاه درباره اهمیت تماشاخانه سنگلج اذعان کرد: این گونه مراسم نشانه ارج نهادن به ارزش های فرهنگی کشور است و توجه مدیریت تماشاخانه سنگلج به این موضوعات حتی در شرایط سخت امروز شایسته تقدیر است.

وی همچنین درباره پیگیری و تحقق طرح توسعه تماشاخانه سنگلج اضافه کرد: امیدوارم هرچه سریع تر و با همکاری شهرداری تهران این امر میسر و ساختمان جنبی تماشاخانه طبق دستور صریح شهردار وقت تهران به این مجموعه الحاق شود و ما شاهد توسعه فضای فرهنگی سنگلج باشیم. این موقعیت و این مکان که به اسم سنگلج از گذشته تا به امروز شکل گرفته یک فرصت مهم برای توسعه فضای معنوی و فرهنگی شهر است. از آنجا که یکی از وظایف مهم شهرداری، توسعه فضا ها و مکان های فرهنگی و همچنین ایجاد یک موقعیت زنده فرهنگی برای شهروندان است، تماشاخانه سنگلج، بهترین مکان برای تحقق این تعبیر است. امیدوارم با کمک اهالی تئاتر و مدیرکل اداره هنر های نمایشی و همکاری دکتر حناچی شهردار تهران بزرگ، به این طرح جامه عمل پوشانده شود.

در ادامه مراسم روح الله جعفری پژوهشگر و مدرس تئاتر و نویسنده کتاب گروه هنر ملی؛ از آغاز تا انتها پس از عرض تسلیت به مناسبت درگذشت محمدرضا شجریان، درباره ویژگی های شخصیتی عباس جوانمرد اشاره کرد و گفت: استاد عباس جوانمرد همه وجودش عشق به این سرزمین و فرهنگ و هنر آن بود. او اعتقاد راستین به فضیلت هنر داشت. او باور به آن داشت که هنر شعله جاودان عشق است و عشق از آن رو مقدس است که آتش آن هرگز خاموش نمی شود و این جمله استانیسلاوسکی را مکرر به کار می برد. استاد جوانمرد همیشه بیان می کرد که صحنه به من آموخته که چگونه باید روحی بزرگ و وسیع داشته باشم.

وی یادآور شد: عباس جوانمرد اکنون درحال نظاره ما از آسمان است، بر او سلام می کنم و می گویم آقای جوانمرد عزیز شما همیشه برای من و ما زنده هستید و راضی هستم که با کاشتن درختی به نیت شما و نیابت از شما و به نام شما می توانیم شاهد رشد و شکوفایی آن باشیم.

در انتها مراسم نیز پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج پیامی را به مناسبت تولد این تماشاخانه خواند که به شرح زیر است:

تماشاخانه سنگلج؛ گنجینه امن خاطرات پنج نسل از هنرمندان و تماشاگران تئاتر در آستانه 55 سالگی است. خانه ای مصفا به عطر و یاد بزرگان این هنر والا که بانیان و صاحبان این خانه اند. چرا که رونق خانه از صفای میزبان است و میزبانان این خانه اگرچه در قید حیات نیستند، اما روح بلندشان در فضای بی غبار این تماشاخانه تا همیشه زنده است و زندگی می کند. بزرگانی، چون عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، داود رشیدی، جعفر والی و … که هریک در هنر و اخلاق و منش والا سرآمد نسل خود و الگوی نسل های آینده بودند. روح استاد عباس جوانمرد مهمان تازه این ضیافت است.

چراغ تماشاخانه سنگلج امروز و بعد از 55 سال کماکان روشن است و این درخت تنومند همچنان بارور و چه شور و شعفی از این بزرگ تر؟ در این خانه به انتظار آمدن روز های بهتر باز است به لطف آمدگان و رفتگانی که با هربار حضور در اینجا و نفس کشیدن در هوای آن، گرمابخش این خانه بوده اند. به امید و آرزوی تداوم این ماندگاری. گنجینه امن خاطرات تولد 55 سالگی ات مبارک.

فهیمه رحیم نیا، داود فتحعلی بیگی، مریم کاظمی، محمدرضا الوند، مهدی ربیعی، مهدی افشین نژاد (معاون تماشاخانه)، محسن حسن زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنر های نمایشی)، نسیم تاجی و … از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "گرامیداشت 55 سالگی سنگلج میان شیوه نامه های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرامیداشت 55 سالگی سنگلج میان شیوه نامه های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید