کشف یک شی12 وجهی عجیب باستانی با کاربردی نامعلوم ، عکس

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، گجت نیوز نوشت: یک جوینده فلز در بلژیک به تازگی پیروز به یافتن یک شی برنزی اسرارآمیز شده که احتمالا بخش از یک جسم 12 وجهی رومی است و قدمتی 1600 ساله دارد.

کشف یک شی12 وجهی عجیب باستانی با کاربردی نامعلوم ، عکس

در دویست سال گذشته بیش از صد شی دوازده وجهی اسرارآمیز که مقدار ای نزدیک به یک توپ بیسبال داشته و حفره هایی در هر سمت آن ها قابل مشاهده بود در شمال اروپا پیدا شده اند. با این حال هنوز کسی به طور دقیق از کاربرد آن ها اطلاعی ندارد.

این جسم های 12 وجهی رومی چه استفاده هایی داشته اند؟

گوییدو کریمرز، متصدی هتل گالو رومن در بلژیک، چندین فرضیه مختلف برای موارد استفاده از اجسام دوازده وجهی را برشمرده است. از جمله این فرضیه ها می توان به تقویم، وسیله مقدار گیری زمین، استفاده های تجملاتی به عنوان نوک عصا و… اشاره نمود.

با این وجود، بعضی دیگر از باستان شناسان، استفاده های غیررسمی تری مثل جادوگری، پیش بینی آینده و… را به عنوان استفاده های کلیدی این جسم 12 وجهی رومی اعلام نموده اند.

شیء نو یافت شده که شخصا به وسیله یابنده آن به موزه گالو رومن تحویل داده شده است، تنها یک گوشه از دوازده وجهی اصلی را شامل می گردد و مقدار ای تقریبا پنج سانتیمتری دارد.

این نمونه مطابقتی کامل با 12 وجهی رومی یافت شده در سال 1939 به وسیله باستان شناسان موزه گالو رومن دارد و از ماه فوریه سال 2023، در کنار آن به نمایش گذاشته خواهد شد. نمونه کشف شده قبلی در نزدیکی دیواره های شهر باستانی رومی، خارج از شهر تانگرن بلژیک پیدا شده بود.

باستان شناسان هنوز نتوانسته اند به طور دقیق کاربرد این اجرام هندسی متقارن را کشف نموده یا حتی هیچ گونه سند مکتوبی مبنی بر استفاده از آن ها را پیدا نمایند.

این احتمال وجود دارد که این اشیا برای استفاده های مانند پیش بینی آینده که در دوره روم باستان محبوب بود، اما در دوره مسیحیان ممنوع شد، مورد استفاده قرار می گرفته اند. کریمرز بعلاوه علت یافت نشدن هیچ گونه سند مکتوب در مورد استفاده از این اجسام در جادوگری را همین ممنوع بودن در دوره مسیحیت دانسته است؛ چرا که در دوره مسیحیت، هرگونه سند مربوط با جادوگری فورا سوزانده می شد.

به جز استفاده در جادوگری، محققین چندین کاربرد دیگر را برای این جسم 12 وجهی رومی برشمرده اند. بعضی از این کاربردها عبارتند از:

استفاده به عنوان پایه عصا

استفاده در سلاح های آن موقع

ابزار معین زمان کاشت دانه

استفاده به عنوان تاس یا یک ابزار دیگر برای بازی

ابزاری برای مقدار گیری فاصله برای مصارف نظامی

استفاده به عنوان الگو برای بافتن دستکش

این اجرام باستانی فاقد هرگونه دستورالعمل یا نشانه هستند و هریک وزن و مقدار مختلفی دارد. به طور خاص، ابعاد این اجرام مجذوب کننده بین 4 تا 11 سانتیمتر است.

مشابه با این جسم 12 وجهی رومی کشف شده، سایر نمونه ها نیز همگی در نواحی شمال غرب قلمروی روم باستان پیدا شده اند.

آگاهی از تاریخ روم باستان با کشف این جسم اسرارآمیز

متصدی موزه گالو رومن این جسم 12 وجهی رومی نو یافت شده را بسیار بااهمیت توصیف کرد. به اعتقاد او، بسیاری نمونه های دیگر از این جرم رومی از ابتدا در موزه قرار داشته و تاریخچه باستان شناسی شان معین نیست. با این وجود، مکان کشف نمونه نو یافت شده توانسته زمینه را برای تحقیقات تکمیلی بعدی فراهم کند.

به ادعای او، پژوهش ها و آنالیز های صورت گرفته پس از یافتن این جسم 12 وجهی گویای این است که مکان کشف آن در حقیقت یک مقبره بوده که می تواند حاکی از تعلق آن به یک شخص ثروتمند باشد!

بعلاوه آنالیز های بیشتر بر روی این تکه نو حاکی از این است که شکست آن احتمالا تعمدی بوده و به عنوان آخرین مرحله از یک مراسم صورت گرفته است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کشف یک شی12 وجهی عجیب باستانی با کاربردی نامعلوم ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک شی12 وجهی عجیب باستانی با کاربردی نامعلوم ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید