کشف بقایای یک فروند کشتی در شهرستان آستانه اشرفیه

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، معاون میراث فرهنگی گیلان از کشف یک فروند کشتی در روستای انبارسر شهرستان آستانه اشرفیه اطلاع داد و گفت: احتمالا این کشتی به دوران صفوی تا قاجار باز می شود.

کشف بقایای یک فروند کشتی در شهرستان آستانه اشرفیه

به گزارش ایسنا، ولی جهانی در تبادل نظر با وبلاگ کوجی هامی، از کشف بقایای یک فروند کشتی در شهرستان آستانه اشرفیه اطلاع داد و اظهار کرد: براساس گزارش دهیاری روستای انبارسر به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستانه اشرفیه و پس از انجام بازدید و آنالیز های کارشناسی، بقایای یک فروند کشتی به طول 48 متر در فاصله 300 متری از ساحل دریا کشف شد.

وی اضافه نمود: در آنالیز های اولیه کارشناسان از این کشتی، شواهد حاکی از حرکت آن از مبدا روسیه به سمت استان گیلان و پهلوگیری آن در این منطقه است که به دلیل نامشخصی، این کشتی دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: بخش عمده ای از این کشتی در حال حاضر در زیر ماسه مدفون شده و برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر احتیاج به انجام آنالیز های کارشناسی بیشتر در این مورد است.

جهانی اضافه نمود: مراجعه به اسناد، متون تاریخی و بعلاوه انجام کاوش های باستان شناسی می تواند اطلاعات بیشتری در این خصوص قدمت و کاربری کشتی مذکور را مشخص کند، اما با احصای مشخصات آن و مقایسه این اطلاعات با سایر کشتی های کشف شده در ساحل دریای خزر، می توان قدمت آن را مرتبط با اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار در نظر گرفت؛ هرچند که صحت و دقت نظریه فوق تا حدود زیادی به مطالعات آزمایشگاهی و انجام کاوش های دقیق باستان شناسی منوط است.

وی با بیان اینکه تا به امروز چهار فروند کشتی در سواحل شهرستان های رودسر تا آستارا مورد شناسایی قرار گرفته است، اعلام نمود: درخصوص نحوه نگهداری و حفاظت از این کشتی ها، برابر تفاهم نامه منعقد شده بین اداره کل بنادر و کشتی رانی با پژوهشکده باستان شناسی کشور، رایزنی هایی صورت گرفته که مشخص تکلیف نهایی این کشتی ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

منبع: فرارو

به "کشف بقایای یک فروند کشتی در شهرستان آستانه اشرفیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای یک فروند کشتی در شهرستان آستانه اشرفیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید