چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، ایسنا: نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت کاربر بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می کند. پسوند های مجاز و معتبر درواقع پسوند هایی هستند که از طریق کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوند ها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوند های متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.

چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

در واقع دامنه یا دامین همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می شوید. این آدرس هرچقدر ساده تر و سرراست تر باشد بهتر بوده و کاربران بیشتری شما را خواهند یافت. دامنه از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ نام دامنه و پسوند دامنه، نام دامنه را شما تعیین می کنید و درصورتی که این نام آزاد باشد می توانید آن را در اختیار بگیرید. البته پسوند دامنه هم بستگی به نوع کار شما و گاهی به کشوری که در آن هستید، بستگی دارد.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به شمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند.

این پژوهشگاه همچنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد. مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشور ها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آن ها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در کشور تا به امروز یک میلیون 617 هزار و 014 دامنه ثبت شده است و از بین پسوند های ثبت شده فارسی، پسوند ir با یک میلیون و 608 هزار و 797 دامنه فعال در صدر قرار گرفته است. درواقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به طوری که از میان دیگر پسوند های فارسی، هر کدام کمتر از 5000 دامنه را ثبت کرده اند.

دامنه هایی که بیشتر از 1000 مورد ثبت شده دارند، co.ir با 4311 مورد، دامنه ایران با 1421 مورد و دامنه ac.ir با 1122 دامنه فعال هستند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از 1000 مورد به نام آن ها ثبت شده است.

منبع: انتخاب

به "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید