مهندسی روانی قلعه نویی

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، در فصل جدید اما قلعه نویی اگر چه نه به بی پروایی آخر فصل گذشته بلکه در لفافه سعی نموده حرف ها و عقایدش مبنی بر دست های پشت پرده را بیان کند و دوباره از نیرویی حرف بزند که این بار علیه یک تیم شهرستانی به راه افتاده است؛ بازی هوشمندانه ای از سوی پرافتخارترین سرمربی لیگ که به نظر می رسد بدون حساب وکتاب نباشد.

مهندسی روانی قلعه نویی

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، روزنامه شرق نوشت: بعدها برای مردم تعیین خواهد شد که چه اتفاقاتی به صورت مهندسی شده افتاد که آقایان نتیجه را گرفتند. بارها گفتم 15 تیم یک طرف هستند و یک تیم در طرف دیگر. خیلی مثال ها هست که قانون برای خیلی ها یک مدل دیگر است. اینها فقط بخشی از صحبت های امیر قلعه نویی، سرمربی فعلی سپاهان اصفهان است که بعد از شکست یک بر صفر مقابل پرسپولیس در جام حذفی سال گذشته مطرح شد. سپاهان در آن مسابقه با تصمیمات داور 9 نفره شد ولی با تصمیم همان داور، یعنی محمدحسین زاهدی فر، یک پنالتی پرحرف وحدیث نصیب شاگردان قلعه نویی شد که مهدی کیانی توپ را به آسمان کوبید... با این حال بعد از بازی ژنرال سعی کرد پیروزیت سه فصل آخر پرسپولیس با برانکو را به دست های پشت پرده و نیروی خارج از زمین ربط دهد؛ اتفاقی که اصلا جدید نبود. در فصل جدید اما قلعه نویی اگر چه نه به بی پروایی آخر فصل گذشته بلکه در لفافه سعی نموده حرف ها و عقایدش مبنی بر دست های پشت پرده را بیان کند و دوباره از نیرویی حرف بزند که این بار علیه یک تیم شهرستانی به راه افتاده است؛ بازی هوشمندانه ای از سوی پرافتخارترین سرمربی لیگ که به نظر می رسد بدون حساب وکتاب نباشد. تازه ترین دستاورد او از این مهندسی روانی، پنالتی واضح و آشکار برای استقلال مقابل سپاهان بود که از دید داور (دست بر قضا همان زاهدی فر) پنهان ماند. قلعه نویی حالا به شدت تحت فشار است که با حرف ها، طعنه و کنایه هایی که زده، جو را به نفع تیم سپاهان نموده و در این فصل چندین بار اشتباهات داوری به سودش رقم خورده است.

حمایت نکردن وزیر و وکیل از سپاهان تا سود بردن از داوری

سرمربی سپاهان در نشست خبری پیش از شروع مسابقه با استقلال با همان ترفند همیشگی سعی کرد تا با کددادن و استفاده از کلیدواژه های تعیین، تیمش را تنها و مظلوم نشان دهد تا به طور کاملا هوشمندانه جریانی را به راه بیندازد که داوران دوست ندارند سپاهان در این فصل پیروز گردد: درخواستی از سازمان لیگ داشتیم که خدا را شکر به درخواست های ما اهمیت نمی دهند. چون ما یک تیم شهرستانی هستیم و وزیر و وکیل پشت ما نیستند، چون بازی ها تعطیل بود، درخواست کردیم بازی ما در جام حذفی با یک روز تأخیر در روز دوشنبه برگزار گردد اما قبول نکردند. تأکید قلعه نویی بر شهرستانی بودن تیمش و عدم حمایت مستقیم وزیر نشان می دهد که او از قصد چنین جملاتی را به زبان آورده تا دوباره به شایعه حمایت وزیر ورزش از دو تیم استقلال و پرسپولیس دامن بزند. این اظهار نظرها در حالی است که به عقیده طرفداران دو تیم تهرانی، این سپاهان است که از ارکان فوتبال ایران به نفع خودش استفاده می نماید. طرفداران سرخابی همیشه با اشاره به باند اصفهانی فدراسیون اعتقاد داشته اند این تیم و سرمربیانش حاشیه امنیت و البته مصونیت خاصی دارند. مهدی تاج و محمدرضا ساکت به عنوان رئیس فدراسیون و دیگری دبیر کل سابق و در سایه این روزهای فوتبال ایران، نفراتی هستند که پیش تر جزئی از باشگاه سپاهان بودند. ضمن این که سپاهان با پنج قهرمانی در لیگ برتر و سه قهرمانی در جام حذفی از پرافتخارترین تیم های فوتبال ایران است اما این که چطور شده که یکی از پرافتخارترین تیم های باشگاهی در ایران، به گفته قلعه نویی حمایت وزیر و وکیل را ندارد، محل سوال است!

با این دیدگاه، قلعه نویی در واقع یک گل به خودی هم به تیمش زده که این هشت قهرمانی در لیگ و جام حذفی با حمایت وزیر و وکیل به دست آمده و تا زمانی که حمایت این دو را نداشته باشد، دستش به جام نخواهد رسید. با همین پیش فرض بود که تقابل با استقلال در استادیوم نقش دنیا اصفهان شروع شد؛ ملاقاتی که با اشتباه وحشتناک و باورنکردنی زاهدی فر، داور مسابقه، در مورد عدم اعلام هند پنالتی کی روش استنلی در درون محوطه جریمه به سود استقلال، جنجال بزرگی را در این مسابقه به راه انداخت که باعث شد شش دقیقه از زمان مسابقه متوقف گردد. استقلالی ها حالا مدعی هستند اگر آن اشتباه رخ نمی داد، تیمشان می توانست برنده از زمین خارج گردد و بعد از چهار سال صدرنشین می شدند. در این فصل اما اشتباهات دیگری به سود سپاهان رقم خورده که شکایت سایر تیم ها را نیز دربرداشته است. در هفته سوم و در دقیقه 77 مدافع سپاهان مشابه خطای هند کی روش استنلی در درون محوطه جریمه توپ را با دست کنترل کرد و داور در چند قدمی صحنه، خطای پنالتی اعلام نکرد تا جواد نکونام در انتها مسابقه به شدت نسبت به تصمیم داور معترض گردد. یکی دیگر از تصمیمات عجیب و بحث برانگیز داوری برای سپاهان، داربی اصفهان بین زردپوشان این شهر و ذوب آهن بود. شاگردان منصوریان که برای فرار از بحران به دنبال سه امتیاز ملاقات بودند، با تصمیمات اشتباه داوری امتیازی از این تقابل نگرفتند و با شکست به خانه برگشتند. در این مسابقه گل سالم ذوب آهن به اشتباه آفساید گرفته شد و این در حالی بود که پاس دهنده، بازیکن سپاهان بود نه ذوب آهن. اما کم انصافی است اگر از چند اشتباه داوری علیه سپاهان نیز به سادگی گذشت. در ملاقات شاگردان قلعه نویی و پارس جنوبی در شهر جم داور به اشتباه یک ضربه پنالتی برای پارسی ها گفت تا محمد نوری با گل کردن این توپ، رکورد کلین شیت پیغام نیازمند را بشکند.

احضار صوری قلعه نویی به کمیته اخلاق

خالق کلمه دست های پشت پرده به واقع تنها مربی ای است که به صورت علنی از آلودگی های فوتبال و مهندسی شدن نتایج بیرون از زمین مسابقه می گوید و به صراحت اعلام می نماید که اسناد این اتفاقات را دارد: الان هم می گویم ما یک سری مدارک و اسناد داریم و اتفاقا دوست دارم درباره زمانی که مربی تراکتورسازی بودم و اتفاقاتی که رخ داد صحبت کنم. آقایان حرف بزنند تا من هم صحبت کنم و ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. به موقع در این مورد صحبت می کنم. این که بخواهیم منابع اطلاعاتی مان را بیان کنیم، کار درستی نیست.

قلعه نویی بعد از بازی هفته هشتم لیگ سال جاری، سپاهان مقابل سایپا، در نشست خبری پس از انتها بازی با الفاظی عجیب به انتقاد از جو ملتهب سکوها پرداخت و راجع به کسانی که علیه او در این مدت شعار داده اند از الفاظ به شدت رکیکی استفاده کرد. انتها کمیته اخلاق تصمیم گرفت بابت توهین هایی که سرمربی سپاهان در نشست خبری بعد از آن مسابقه نموده بود، او را احضار کند، اما در کمال شگفتی بعد از گذشت بیش از دو ماه هیچ رأیی درخصوص صحبت های امیر صادر نشد تا در واقع این طور به نظر برسد که احضاریه بیشتر صوری است تا رسمی. قلعه نویی در حالی بیش از 14 سال است که در مورد ناپاکی و فساد و دست های پشت پرده صحبت می نماید که خودش پرافتخارترین مربی ایرانی در همین فوتبال است و حالا به نظر می رسد تصمیم تازه تری هم اتخاذ نموده است: او بر خلاف گذشته که کوشش می کرد اعتراضاتش را مستقیم بیان کند، تصمیم گرفته جوی روانی به راه بیندازد تا از این طریق فضا را به نفع خودش کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مهندسی روانی قلعه نویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهندسی روانی قلعه نویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید