عکس، دودو منقرض شده، باز خواهد گشت؟

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، شرکت De-Extinction می خواهد پرنده شگفت انگیز دودو را بازگرداند. آیا انسان می تواند تاریخ را زنده کند؟

عکس، دودو منقرض شده، باز خواهد گشت؟

امیرحسین فوقانی - پرنده دودو اولین گونه جانوری است که در تاریخ ثبت شده است که به وسیله انسان منقرض شده است، بنابراین وظیفه بازگرداندن آن برعهده ما است. اگرچه ممکن است این امر غیرممکن به نظر برسد، اما فناوری موجود در این روزگار به ما نشان داده است که غیرممکن وجود ندارد. Colossal Biosciences، مرکز تحقیقاتی، برنامه های خود را برای بازگرداندن دودو در 31 ژانویه اعلام نموده است.

این شرکت که در سال 2021 به وسیله بن لام، کارآفرین اینترنتی و جورج چرچ، دانشمند دانشگاه هاروارد تأسیس شد، در ابتدا گفت که ماموت را دوباره خلق خواهد نمود. یک سال بعد، ابتکار مشابهی را برای تیلاسین، که به عنوان ببر تاسمانی نیز شناخته می گردد، گفت. با تشکیل یک گروه تازه ژنومیکس پرندگان و سرمایه گذاری اضافی 150 میلیون دلاری، دودو که مدت هاست منقرض شده بود به جمع این گروه پیوست.

بیشتر بخوانید:

پیرترین سگ جهان رکورد گینس را شکست

موشکی که اف 22 آمریکایی به بالون چینی شلیک کرد / عکس

عکس | افعی ارومیه ای، ماری که باید خوش شانس باشید تا آن را ببینید!

تصور می گردد که پرنده دودو از زمان پیدایش خود چیزی در خصوص شکارچیان نمی دانست. زیرا تا زمانی که انسان ها به موریس نرسیدند، هرگز شکار نشدند.

در طول قرن هفدهم، فرانسه، بریتانیا و هلند جزایر موریس را مستعمره کردند. گزارش شده است که آخرین پرنده دودو در همان قرن مرده است. از آنجایی که در جزایر چیز زیادی برای خوراک وجود نداشت، بسیاری از استعمارگران، پرندگان دودو را برای غذا ذبح کردند. تعداد زیادی از آنها جان خود را از دست دادند، زیرا خانه آنها به وسیله استعمارگران به شدت تغییر یافت، استعمارگران بسیاری از درختان و گیاهان را قطع کردند تا راه را برای خانه ها و سایر سازه ها باز نمایند.

به گفته باستان شناس، جولیان هیوم از موزه ملی تاریخ در بریتانیا، انقراض پرنده دودو به علت بهره برداری از جزایر بود که به سادگی زیست بوم را برای پرندگان دودو غیرقابل تحمل کرد.

شاپیرو، استاد زیست شناسی و زیست شناسی تکاملی در دانشگاه کالیفرنیا، روی دودو مطالعه می کرد. او در سال 2002 مقاله ای در Science منتشر کرد که نشان می داد چگونه تیمش اندکی از دی ان ای میتوکن دریایی پرنده را بازیابی کرد، دی ان ای درون اندامک های کوچکی به نام میتوکندری که از مادر به بچه ها منتقل می گردد. بر اساس آن قطعه، کبوتر نیکوبار نزدیکترین خویشاوند زنده دودو بود. سپس، در سال 2022، شاپیرو گفت که تیم او در دانشگاه کالیفرنیا، کل ژنوم دودو را بازسازی نموده است.

اگرچه مسیر از دی ان ای میتوکندریایی به ژنوم چندین دهه طول کشید، اما مسیر از ژنوم به زنده، تنفس پستانداران به طور قابل توجهی دشوارتر است و شامل مجموعه ای بزرگ و به هم پیوسته از چالش های بسیار پیچیده است. یک گونه ممکن است از نظر تئوری با شبیه سازی دی ان ای از یک سلول به جای مانده احیا گردد. در واقع، به علت فقدان دی ان ای قابل دوام، دستیابی به این امر غیرممکن بوده است.

به گفته شاپیرو، مرگ دودو راه حلی برای فاجعه انقراض نیست. با این حال، او می گوید که با آنالیز موضوع انقراض دودو، در حال توسعه ابزارهای ضروری برای ژنومیک پرندگان، از جمله نجات ژنتیکی گونه های در حال تهدید، مانند ویرایش تنوع ژنتیکی به جمعیت پرندگان کاهش یافته و در معرض تهدید است.

منبع: هیستوری آف یستردی

227321

منبع: خبرآنلاین

به "عکس، دودو منقرض شده، باز خواهد گشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، دودو منقرض شده، باز خواهد گشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید