عراقچی: اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، تهران (پانا) - معاون سیاسی وزیر خارجه درباره مذاکرات وین، تاکید کرد تحریم های بخشی و اشخاص همه باید برداشته شود البته فکر می کنم در زمینه تحریم های بخشی تفاهماتی وجود دارد در عین حال اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد.

عراقچی: اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد

به گزارش خانه ملت، سید عباس عراقچی در حاشیه نشست امروز یکشنبه (5 اردیبهشت ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در توضیح نتایج مذاکرات وین و مباحث مرتبط با اختلاف نظر طرف های برجام برای برطرف تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز جلسه مبسوط با نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار گشت و گزارش جامعی از مذاکرات وین خدمت نمایندگان مجلس ارائه کردیم. نمایندگان سوال های متعددی را عنوان کردند که پاسخ داده شد.

ایستادگی ایران برای برطرف همه تحریم ها و بازگشت به تعهدات پس از راستی آزمایی

معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه همه جزئیات و ابعاد مذاکرات وین در جلسه با نمایندگان مورد بحث قرار گرفت، اضافه کرد: نقطه نظرات نمایندگان که بعضا می تواند به فرایند مذاکرات کمک کند نیز مطرح شد، درباره ابعاد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و غنی سازی 60 درصدی نیز به طور مفصل صحبت شد.

رییس تیم مذاکره کننده ایران در وین یادآور شد: چالش هایی در مذاکرات وجود دارد البته در مسیری قرار گرفتیم که می تواند به سرانجام برسد اما درباره اینکه آیا می توانیم بر چالش ها و موانع فائق آییم، زود است لذا نمی توان گفت که خوش بین یا بدبین هستیم اما ناامید نیستیم و به وظیفه خود پایبندیم. مواضع قطعی ما کاملا روشن و مشخص است، تحریم ها باید برداشته شود، راستی آزمایی انجام و سپس ایران به تعهدات خود بازشود. در این خصوص ایستادگی کردیم و به نمایندگان هم توضیحات کاملی داده شد.

تفاهم برای برداشتن تحریم های بخشی وجود دارد/ لیست تحریمی مربوط به اشخاص حدود هزار و 500 مورد است

عراقچی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر طرف های مقابل و آمریکا درباره لیست پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای برطرف تحریم ها، گفت: این بحث در جریان است، تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده دو نوع است؛ نخست تحریم های موضوعی یا به اصطلاح بخشی مانند تحریم های نفتی، بانکی، بیمه، کشتی رانی، پتروشیمی، ساختمان و خودرو و دیگری تحریم های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می شود.

وی اضافه کرد: لیست تحریمی مربوط به اشخاص، لیست طولانی و حدود هزار و 500 مورد است اما ما در هر دو جهت حرکت می کنیم، تحریم های بخشی همه باید برداشته شود و فکر می کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته شود. مباحث پیچیده ای در این زمینه مطرح است که در حال بررسی آنها هستیم.

طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرح گام به گام برای برطرف تحریم ها اجرا خواهد شد، اظهار کرد: طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است. جمهوری اسلامی ایران پیش از عید نوروز پیشنهاد گام به گام برای برطرف تحریم ها را رد کرد و در مذاکرات جاری موضوع گام به گام به هیچ عنوان مطرح نیست. مباحث درباره مرحله آخر ادامه توافق یعنی ترتیبات مورد نظر جمهوری اسلامی در حال بحث و بررسی است.

اگر طرف های مقابل دنبال خرید زمان باشند، مذاکرات را متوقف خواهیم کرد

عراقچی در پاسخ به سوال درباره اینکه گفت و گوها تا چه زمان ادامه دارد، گفت: زمان مشخصی را نمی توان پیش بینی کرد ما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شود، اگر احساس کنیم که در طرف های مقابل ما جدیت وجود ندارد و یا دنبال خرید زمان یا اضافه کردن موضوعات دیگر به مباحث هستند، مذاکرات را قطع خواهیم کرد، در عین حال عجله نمی کنیم و شتاب زدگی نداریم، زیرا مباحث جدی در مذاکرات مطرح است که باید با دقت کافی مورد نظر قرار گیرد و بحث و بررسی شود. بنابراین نه شتاب زده خواهیم بود و نه اجازه فرسایشی شدن می دهیم لذا با دقت مذاکرات را ادامه می دهیم تا چالش ها برطرف شود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "عراقچی: اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید