سهم 6.5 درصدی اقتصاد دیجیتال از GDP

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، آنالیز شرایط شاخص های کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات که با عنوان گزارش ایران در جهت هوشمندی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است و مربوط به دستاوردهای توسعه ICT در کشور، چالش ها و راهبردهای توسعه زیست بوم این فناوری و چشم انداز آینده مطابق با قوانین بالادستی می گردد، نشان می دهد که اقتصاد دیجیتال در کشور به 6.5 درصد از فراوری ناخالص داخلی (GDP) در انتها سال 98 رسیده است. این در حالی است که این سهم در سال 92 حدود 2.6 درصد بوده است.

سهم 6.5 درصدی اقتصاد دیجیتال از GDP

بر اساس سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در افق 1404 ، سهم اقتصاد دیجیتال باید از فراوری ناخالص داخلی به 10 درصد برسد.

اگرچه از عمر اقتصاد دیجیتال در دنیا چندان نمی گذرد اما پیش بینی می گردد که در پنج سال آینده سهمی معادل 30 درصد از اقتصاد دنیا به اقتصاد دیجیتال اختصاص یابد. در این میان با وجود آنکه متوسط رشد اقتصاد دیجیتال در ایران از متوسط رشد در سایر بخش های مالی بیشتر بوده است، اما هنوز فاصله زیادی تا میانگین ارزش آن در اقتصاد دنیا وجود دارد.

آنالیز های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از شرایط ایران در بعضی شاخص های کلیدی مالی مطابق با آمارهای سال 2020، نشان می دهد که ایران در شاخص شفافیت رتبه 106 را در میان 180 کشور، در شاخص سهولت کسب و کار رتبه 128 را در میان 190 کشور و در شاخص تاب آوری رتبه 124 را در میان 160 کشور دنیا به خود اختصاص داده است. همچنین در شاخص رقابت پذیری، رتبه ایران 99 در میان 141 کشور دنیا است.

با این وجود و بر اساس واگذاری 187 میلیون خط در کشور، ضریب نفوذ 142 درصدی موبایل و ضریب نفوذ 89 درصدی اینترنت با بیش از 78 میلیون نفر کاربر، سهم اقتصاد دیجیتال از فراوری ناخالص داخلی 6.5 درصد اعلام شده و فرایند رشد اقتصاد دیجیتال به عنوان یکی از ارزش های افزوده در اقتصاد کشور، 457.4هزار میلیارد ریال است.

آنالیز فرایند توسعه اقتصاد دیجیتال از سال 92 تا 98 نشان می دهد که تا سرانجام سال 98 میانگین نرخ رشد کاربران اینترنت به 29 درصد رسیده است. نرخ رشد کاربران موبایلی شبکه های اجتماعی 2.5 درصد و نرخ رشد کاربران فعال رسانه های اجتماعی نیز 18 درصد عنوان شده است.

میانگین نرخ رشد کاربران موبایل در کشور 2.4 درصد و میزان رشد سالانه دسترسی به پهن باند موبایل نیز تا سرانجام سال 98 حدود 75 درصد برآورد می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سهم 6.5 درصدی اقتصاد دیجیتال از GDP" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 6.5 درصدی اقتصاد دیجیتال از GDP"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید