سازمان غذا و داروی آمریکا لکمبی را تایید کرد؛ هر آنچه درباره این داروی آلزایمر باید بدانید

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، سازمان غذا و داروی آمریکا روز پنجشنبه 6 ژوئیه (15 تیر) داروی لکمبی (Leqembi) را برای بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند، تایید کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا لکمبی را تایید کرد؛ هر آنچه درباره این داروی آلزایمر باید بدانید

به گزارش یورونیوز، مقامات بهداشتی آمریکا مجوز نهایی داروی نوی را صادر نموده اند که مطالعات نشان داده است به نحو چشمگیری پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می نماید.

پیشتر داده های یک کارآزمایی بالینی بزرگ نشان داده بود این دارو، که با نام تجاری لکمبی عرضه شده است، می تواند در بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری هستند پیشرفت از دست دادن حافظه و اختلال شناختی را در یک دوره 18 ماهه 5 ماه کاهش دهد.

هرچند باید گفت علیرغم وجود تاثیرات مثبت این دارو، لکمبی درمانی برای آلزایمر محسوب نمی گردد و حافظه یا توانایی های شناختی بیماران را بهبود نمی بخشد، بعلاوه از بدتر شدن بیماری جلوگیری نمی نماید.

لکمبی یکی از دسته داروهایی است که به عنوان آنتی بادی های مونوکلونال شناخته می گردد. اساس کار این دارو بر حذف بتا آمیلوئید از مغز بیماران آلزایمری واقع شده است. بتا آمیلوئید پروتئینی چسبنده است که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر جمع می گردد.

چه کسانی واجد شرایط دریافت لکمبی هستند؟

برای افرادی که در مراحل اولیه آلزایمر هستند و بعلاوه مبتلایان به بیماری پیش از آلزایمر (اختلال شناختی خفیف)، این دارو هر دو هفته یک بار با تزریق داخل وریدی در مطب یا کلینیک پزشک تجویز می گردد.

حدود 1.5 میلیون نفر در ایالات متحده با این توصیف مطابقت دارند. هرچند 5 میلیون نفر دیگر که به آلزایمر مبتلا هستند واجد شرایط دریافت لکمبی نخواهند بود زیرا بیماری آنها پیشرفت زیادی نموده است.

داروی نو به وسیله دو شرکت ایزای (Eisai) و بایوژن (Biogen) ساخته شده و هزینه سالانه دوره درمان آن 26 هزار و 500 دلار است که البته در آمریکا 80 درصد آن را بیمه دولتی پوشش خواهد داد.

پیش از تایید این دارو و با توجه به نتایج آزمایش های بالینی، نگرانی های درباره عوارض مصرف آن وجود داشت. در واقع این دارو می تواند باعث تورم یا خونریزی در مغز گردد که البته اغلب خفیف یا میانه است و خود به خود برطرف می گردد، اما در موارد اندکی می تواند جدی باشد و در موارد بسیار نادری می تواند کشنده نیز باشد.

سازمان غذا و داروی آمریکا به قدری نگران این عوارض جانبی بود که روی بسته لکمبی برچسب اخطار به معنی احتمال وجود داشتن بالاترین سطح عوارض را زده است.

بیمارانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند شامل بیمارانی هستند که از داروهای رقیق نماینده خون استفاده می نمایند، بیش از چهار خونریزی میکروسکوپی در مغز داشته اند و یا دارای جهش ژنی مرتبط با آلزایمر به نام APOE4 هستند. این افراد برای استفاده از دارو حتما باید با پزشک خود مشورت نمایند.

منبع: فرارو

به "سازمان غذا و داروی آمریکا لکمبی را تایید کرد؛ هر آنچه درباره این داروی آلزایمر باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان غذا و داروی آمریکا لکمبی را تایید کرد؛ هر آنچه درباره این داروی آلزایمر باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید