زمین لرزه 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی، فوت 5 نفر در ساعات اولیه، تخریب کامل 30 روستا، 251 مصدوم

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، ساعت 02:17 امروز زمین لرزه 5.9 ریشتری در عمق 8 کیلومتری، منطقه تَرْک از توابع شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند که گزارش اولیه حاکی از تخریب سه روستاست.

زمین لرزه 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی، فوت 5 نفر در ساعات اولیه، تخریب کامل 30 روستا، 251 مصدوم

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ کوجی هامی، ساعت 02:17 امروز زمین لرزه 5.9 ریشتری در عمق 2کیلومتری شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

محل وقوع زلزله 20کیلومتری ترک ـ 22کیلومتری سراب نزدیک ترین منطقه به مراکز استان در 79 کیلومتری اردبیل اعلام شده است.

8 گروه ارزیاب اورژانس در حال فعالیت هستند و تیم های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شده و به استان های مجاور اعلام آماده باش شده است.

گزارش فرمانداران

یعقوبی معاون فرماندار میانه گفت: گروه های ارزیاب به روستاهای منطقه زلزله زده شهرستان اعزام شده اند. ریزش ساختمان از برخی روستاها گزارش شده و احتمال صدمات اقتصادی و جانی وجود دارد.

در همین حال، فرماندار بستان آباد گفت: خوشبختانه مشکل خاصی در شهرستان بستان آباد گزارش نشده است. مردم آرامش خود را حفظ نمایند. تیم های ارزیاب همچنان در منطقه حضور دارند.

فرماندار سراب نیز به خبرنگار فارس گفت: حدود 70 نفر مصدوم در شهرستان سراب داشتیم که به صورت سرپایی درمان شدند. در برخی از روستاها تعدادی از احشام و حیوانات در زیر آوار مانده اند که با هماهنگی دهیاران و گروه های امدادی اقدامات لازم در حال اجرا است.

آذربایجان روی خط لرزش

تا لحظه مخابره خبر 17 پس لرزه دیگر استان آذربایجان شرقی را به لرزه درآورد. این پس لرزه ها در نیم ساعت اول در ساعت 2و 20 دقیقه به 4.1 ریشتر، 2 و 25 دقیقه با بزرگی 4.1 ریشتر، 2 و 39 دقیقه به بزرگی 4.3 ریشتر و 2 و 43 دقیقه به بزرگی 2.8 ریشتر، ساعت 2 و 48 دقیقه به بزرگی 3.1 ریشتر، 2 و 49 دقیقه به بزرگی 3 ریشتر، 2 و 56 دقیقه به بزرگی 3 و 9 ریشتر به مرکزیت ترکمنچای آذربایجان شرقی وقوع یافته است. از ساعت 3 بامداد این پس لرزه ها همچنان ادامه داشته که بزرگ ترین آن به بزرگی 4.3 ریشتر در ساعت 3 و 2 دقیقه روی داده است. بعد از این پس لرزه، ساعت 3 و 7 دقیقه به بزرگی 3.3 ریشتر، 3 و 17 دقیقه با بزرگی 3.1 ریشتر، 2 و 29 دقیقه به بزرگی 3.7 ریشتر و از درساعات 2 و 32، 2 و 26، 2 و 2 و 39 و 2 و 42 همگی به بزرگی 2.5 ریشتر پس لرزه های روی داده است.

مرگ یک نفر در روستایی از توابع میانه

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه تاکنون یک نفر فوتی در روستای ورنکش میانه بر اثر زلزله گزارش شده است.

محمدباقر هنربر در گفت وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: متاسفانه تاکنون یک نفر فوتی در روستای ورنکش میانه بر اثر زمین لرزه نیمه شب آدینه گزارش شده است.

وی اضافه نمود: بر اثر زلزله دو مورد آتش سوزی در روستاهای ترکمنچای و چند مورد ریزش دیوار گزارش شده است.

براساس این گزارش، تاکنون و در مدت یک ساعت پس از زلزله در شرق آذربایجان شرقی 70 نفر برای مداوا به اورژانس شهرستان سراب مراجعه نموده اند. علت مراجعه بیشتر این افراد شوک، ترس، استرس و حالات روحی بعد از زلزله گزارش شده است.

البته چند نفر نیز بر اثر افتادن از پله، دچار آسیب شده بودند که مداوا شدند و یک فرد مسن نیز که دچار حمله قلبی شده بود، احیا شد.

فرماندار میانه از ریزش کوه در جاده میانه ـ بستان آباد بر اثر زلزله بامداد امروز خبرداد. محمدرضا مشایخی گفت: برای بازگشایی جهت ماشین آلات لازم توسط اداره راهداری شهرستان اعزام شده است.

تعداد کشته ها و مصدومان زلزله آذربایجان شرقی

رئیس اورژانس کشور گفت: گزارش های واصله از تیم های ارزیاب و نیروهای امدادی اورژانس از مناطق زلزله زده حاکی از آن است که تاکنون یک تن در پی این زمین لرزه در روستای ورنکش جان خود را از دست داده است. همچنین برابر آخرین آمارها تاکنون 15 نفر نیز دچار مصدومیت شدند که اقدامات اولیه درمانی روی آنان صورت گرفته است. همچنین چند دستگاه اتوبوس آمبولانس به این مناطق اعزام شده است.

اورژانس کشور در خبر تکمیلی از جان باختن سه نفر و مصدومیت 20 نفر تا این لحظه (4 و 40 دقیقه) در پی زلزله 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی اطلاع داد.

افزایش فوتی های زلزله آذربایجان شرقی به 5 نفر

محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه تاکنون 5 نفر بر اثر زلزله 5.9 ریشتری میانه فوت نموده اند و امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

کریمی نژاد سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی گفت: بر اثر زلزله در 9 نقطه ریزش کوه در جاده های شهرستان میانه رخ داده بود که با همکاری راهداری و پلیس راه استان پاکسازی شده و تردد در جاده های استان روان و عادی است.

منصوری کارشناس اداره هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: براساس پیش بینی ها در سه روز آینده هوا در شهرستان میانه پایدار و بدون بارش خواهد بود.

بازگشت مردم به منازلشان

این زلزله که در بیشتر مناطق آذربایجان شرقی احساس شد، موجی از ترس و وحشت را در میان مردم ایجاد نموده بود و شهروندان مناطقی که زلزله در آن ها احساس شده بود، به پارک ها و فضاهای باز پناه برده بودند. اکنون که پس لرزه های زلزله 5.9 ریشتری میانه نیز رو به کاهش است، بسیاری از مردم که به بیرون از خانه ها رفته بودند به تدریج به منازل خود باز می گردند.

براساس گزارش های رسیده بیشترین خسارات زلزله در 4 روستا از جمله در روستاهای ورنکش و ورزقان بوده است.

251 مصدوم و پنج فوتی بر اثر زلزله آذربایجان شرقی

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تا ساعت 6:45 صبح امروز آدینه آمار مصدومین در شهرستان های میانه، سراب و هشترود 251 نفر است و پنج نفر نیز فوتی ثبت شده است.

فرزاد رحمانی اضافه نمود: از این تعداد 13مصدوم بستری و بقیه تحت مراقبت های درمانی سرپایی قرار گرفتند.

وی اعلام کرد: عمده این افراد دچار حملات عصبی و ترس شده اند.

در حال تکمیل....

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "زمین لرزه 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی، فوت 5 نفر در ساعات اولیه، تخریب کامل 30 روستا، 251 مصدوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین لرزه 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی، فوت 5 نفر در ساعات اولیه، تخریب کامل 30 روستا، 251 مصدوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید