ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی، اولین مسافر موشک ایلان ماسک

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، ایسنا: ریچارد برانسون می تواند اولین میلیاردری باشد که با موشک غول آسای ایلان ماسک موسوم به استارشیپ که برای پرواز به ماه و سپس مریخ طراحی شده است، به فضا می رود.

ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی، اولین مسافر موشک ایلان ماسک

بر کسی پوشیده نیست که ریچارد برانسون بنیانگذار شرکت ویرجین گلکتیک و نخستین کسی که پیروز به راه اندازی گردشگری فضایی شد و خودش اولین نفری بود که آن را در رقابت فضایی با ایلان ماسک و جف بزوس تجربه کرد، از هواداران بزرگ شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک است.

شرکت هوافضایی اسپیس ایکس در حال نزدیک تر شدن به انجام اولین پرواز مداری موشک استارشیپ است و تاریخ پرتاب به سرعت نزدیک می گردد. این گام بزرگی برای جاه طلبی های ماسک برای ساخت، بهره برداری و فرود یک سفینه فضایی نو بر سطح مریخ خواهد بود که در نهایت می تواند انسان ها را به سیاره سرخ ببرد.

قبل از اینکه این پرواز بزرگ اتفاق بیفتد، آزمایشات زیادی ضروری است و ماسک با رجحان کامل بر جف بزوس در کسب قراردادهای مکرر با ناسا برای ساختن سیستم فرود انسانی برای برنامه آرتمیس، به سرعت از دو رقیب فضایی خود جف بزوس مدیرعامل شرکت بلو اوریجین و ریچارد برانسون بنیانگذار ویرجین گلکتیک پیشی گرفته است.

اما به نظر می رسد برخلاف رقابت پیشین بر سر انجام نخستین پرواز به لبه فضا تحت عنوان گردشگری فضایی که هر میلیاردر در پی کسب عنوان نخستین مؤسس گردشگری فضایی بود و با پیروزی ریچارد برانسون همراه شد، این رقابت دوم، یک مبارزه دراماتیک برای جلب توجه نیست. چرا که بر اساس اعلام خبرگزاری ها، ریچارد برانسون به تازگی ابراز تمایل نموده است که با یکی از موشک های ایلان ماسک به فضا برود.

ماسک و برانسون با هم دوست هستند، بنابراین ممکن است به صورت شخصی توافق نمایند و لزوما در شبکه های اجتماعی مانند توییتر آن را اعلام ننمایند. در این میان، یک احتمال بیش از همه وجود دارد و آن، پیشنهاد احتمالی ماسک به برانسون برای پرواز با یکی از اولین پروازهای مداری استارشیپ است.

بنابراین ممکن است ریچارد برانسون اولین میلیاردری باشد که با موشک استارشیپ به فضا خواهد رفت، حتی قبل از خود ایلان ماسک.

برانسون به تازگی گفته است: امیدوارم من بتوانم روزی با یکی از سفینه های فضایی او(ماسک) بالا بروم و او نیز با یکی از سفینه های فضایی ما بالا برود.

در واقع برانسون از مبادله یک صندلی در عملیات های اسپیس ایکس و ویرجین گلکتیک سخن گفته است.

لازم به ذکر است که برانسون که یک کارآفرین شهیر است و با بالن هوای گرم جهانگردی نموده و نام های تجاری بی شماری را با پیشوند ویرجین راه اندازی نموده است، به وسیله اداره هوانوردی فدرال آمریکا به علت پرواز به فضا با فضاپیمای یونیتی 22 به عنوان یک فضانورد شناخته شده است. وی این عنوان را به علت عبور از آستانه ارتفاع 50 مایلی که ایالات متحده آن را لبه فضا می داند، کسب نموده است.

برانسون بعلاوه گفته است که با ماسک ارتباط محبت آمیز خوبی دارد و ماسک از مدت ها قبل، بلیت پرواز با ویرجین گلکتیک را خریداری نموده است.

قابل ذکر است که شرکت اسپیس ایکس نیز اولین فضانوردان خود را در سال 2020 به مدار زمین فرستاد و از آن موقع تا به امروز در مجموع 18 انسان را به فضا برده است.

اسپیس ایکس با انجام آزمایشات تکمیلی روی موشک استارشیپ به تدریج در حال نزدیک شدن به اولین پرتاب مداری آن است. این شرکت، یک عایق برودتی کامل را دوشنبه شب روی استارشیپ آزمایش می نماید. ضمن اینکه به تازگی موتورهای رپتور 2 بیشتری برای آن فراهم شده است که قرار است در هفته های آینده تعداد بیشتری از این موتورها آماده شوند.

در حالی که ماسک گفته است که پرواز مداری استارشیپ ممکن است در ماه مه امسال انجام گردد، این جدول زمانی ممکن است به تعویق بیفتد.

اولین پرواز مداری استارشیپ احتمالا به جای تگزاس، از پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدا انجام خواهد شد. از آنجایی که به نظر می رسد این برخلاف برنامه اسپیس ایکس برای توسعه پایگاه پرتاب فضایی خود در تگزاس است، این شرکت باید در خصوص توسعه این پایگاه که قرار است دارای دو سکوی پرتاب زیر مداری، یک سکوی فرود و دو سکوی پرتاب مداری باشد، توضیحات بیشتری ارائه دهد.

منبع: انتخاب

به "ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی، اولین مسافر موشک ایلان ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی، اولین مسافر موشک ایلان ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید