توصیه های کوچک برای نبرد با ویروس بزرگ

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، این روزها، همه می پرسند، لباسم کرونایی است؟ دستم ویروسی شده است؟ آیا می توانم روی صندلی میز کارم بنشینم؟ آیا ویروس کرونا با من وارد خانه می شود؟ سوالاتی که البته کمتر کسی، جواب روشنی برایش دارد.

توصیه های کوچک برای نبرد با ویروس بزرگ

این روزها، خیلی ها که مجبور به تردد در شهر هستند، هر روز لباس هایشان را می شویند و خیلی های دیگر، بی خیال شاخ به شاخ شدن با ویروس کرونا، روی صندلی های مترو و اتوبوس می نشینند و خوراکی هایشان را با خوشحالی باز می کنند و انگشتان را هم لیس می زنند. محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن علمی بهداشت محیط ایران و متخصص اپیدمیولوژی بیماری های واگیر در گزارش امروز به این سوالات پاسخ می دهد و از نکات پیشگیرانه ای می گوید که قبل و پس از ورود به خانه، حین خرید و در محل کار باید رعایت کنید.

ورود به خانه با ایمنی تمام

موضوع اینجاست که فرقی ندارد، چه کرونا باشد و چه نباشد، لباس هایی که بیرون از خانه می پوشید، همگی آلوده هستند. لباس های شما، با صندلی خودروی شخصی، مترو و تاکسی ها در تماس است و این یعنی آلودگی. آلودگی لباس های شما اجتناب ناپذیر است. حالا که ویروس کرونا هم شایع شده است، آلودگی لباس های شما ممکن است بیشتر دردسرساز شود . پس شک نکنید، لباستان آلوده و ممکن است یکی از آن ویروس ها کوچک تاجدار به آن چسبیده باشد، نباید بی محابا به داخل خانه وارد شوید.

یک کمد یا یک قفسه مخصوص یا یک بقچه برای لباس هایی که با آن بیرون می روید، در نظر بگیرید. بهترین مکان برای نگهداری لباس های آلوده شما، کمدها و قفسه های دربسته هستند.

کاور نایلونی یا کاورهای پارچه ای بهترین گزینه برای پوشش لباس های آلوده شماست.

لباس هایی را که با کاور پوشانده اید، درون کمد مخصوص آویزان کنید و دست هایتان را بشویید.

بهترین کار این است بعد از درآوردن لباس هایتان استحمام کنید.

یادآوری: با لباس هایی که با آن در سطح شهر و محیط کار حاضر می شوید وارد آشپزخانه نشوید و روی مبل خانه ننشینید.

رعایت اصول ایمنی ورود به منزل برای همه اعضای خانواده باید انجام شود.

از هر کسی که وارد منزل شما می شود، از دوستان و اقوام، بخواهید اصول ایمنی ورود به منزل را رعایت کنند. هرچند در شرایطی که ابتلا به شیوع کرونا، به شدت شایع است، کمتر باید رفت وآمد کنید.

درصورتی که جزو کادر درمان هستید یا به مراکز درمانی و بیمارستانی، رفت وآمد دارید، از یک گندزدای متوسط، با درصد الکل 70 درصد برای شست وشوی لباس هایتان استفاده کنید. در این شرایط است که تنها، باید هر روز لباس هایتان را بشویید.

هیچ گاه کفش هایتان را به داخل خانه نبرید. کفش ها منبع آلودگی هستند. به خصوص این که بدانید، عامل انتقال ویروس کرونا، مخاط و ترشحاتی است که در سطح شهر هم فراوانند. بهترین کار این است که کفش ها را در جا کفشی قرار دهید.

هر هفته یک بار، ته کفش تان را با یک مایع ضدعفونی کننده متوسط بشویید. البته مراقب باشید کفش تان از جنسی نباشد که به مواد ضدعفونی کننده حساس است و نتیجه شست وشوهای هفتگی تان یک کفش خراب بشود.

قبل از ورود به منزل، قبل از این که پایتان را روی قالی خانه بگذارید، جورابتان را دربیاورید. جورابتان مدت زمان زیادی درون کفش بوده است و این یعنی منبع آلودگی .

جوراب تان را در روشویی دستشویی بشویید. یک مایع شست وشو که حاوی گندزدا ست، مانند پودر لباسشویی یا حتی مایع شست وشو می تواند برای شستن جوراب شما مناسب باشد. هر روز جورابتان را بشویید.

بعد از ورود به منزل، سوئیچ خودرو، کیف پول و وسایل دیگرتان را ضدعفونی کنید.

برای سوئیچ و کیف پولتان یک جای مناسب، کمد یا آویز درنظر بگیرید.

اگر بعد از ورود به منزل به دستگیره در دست زده اید، آنها را ضدعفونی کنید.

بعد از درآوردن لباس ها و قبل از شست وشوی دست، دستان خود را به چشم ها، بینی، دهان و حتی سطح پوستتان نزنید. اینها راه های ورود ویروس کرونا به بدن هستند.

نه به خرید ویروس کرونا

درست است که شما در خانه قرنطینه شده اید و نباید از خانه خارج شوید، اما اگر قادر به خرید آنلاین نیستند و نیاز به حضور در فروشگاه ها دارید، باید نکاتی را رعایت کنید؛ زیرا فروشگاه ها مراکزی هستند که احتمال حضور شخص مبتلا و انتشار ویروس در آنها بالاست. رعایت اصول اولیه ایمنی و بهداشتی است که در این مکان ها حرف اول را می زند.

مسائلی که با رعایت آنها، هیچ ویروسی نمی تواند خود را در سبد خریدتان بیندازد .

از ماسک و دستکش استفاده کنید. اگر مجبور به خرید هستید، بهتر است با اصول ایمنی در مکان های عمومی حاضر شوید.

از کیسه های پارچه ای یا کاغذی استفاده کنید. کیسه های کاغذی را می توانید در سطل زباله های قابل بازیافت بیندازید . کیسه های پارچه ای هم قابل شست وشو هستند.

خودتان کارت بکشید. کارت بانکی تان را به مسؤول صندوق ندهید. شاید یک ویروس کرونا، روی دستان او یا دستکش فروشنده نشسته و منتظر است حیاتش را روی کارت بانکی شما ادامه دهد. رمز کارتتان را هم خودتان باید بزنید اما بهتر است برای این کار از دستکش یا ابزاری مانند اتوماتیک استفاده کنید.

اجناسی را که خریده اید، درون یک کیسه مخصوص قرار دهید. یک کیسه برای نان، یک کیسه برای گوشت، یک کیسه برای سبزیجات و یک کیسه هم برای مواد خشکی که خریده اید، درنظر بگیرید.

بعد از ورود به خانه، کیسه های خریدتان را روی سطوح کابینت و یا سرامیک آشپزخانه نگذارید. بهترین کار این است که کیسه های خرید را روی سفره های نایلونی یک بار مصرف یا روی یک تکه پارچه بگذارید.

اقلامی را که خریده اید، درون ظرفشویی آشپزخانه قرار دهید.

اقلام قابل شست وشو را بشویید یا پس از ضدعفونی کردن درون کابینت یا یخچال ، بگذارید. مواد غیر قابل شست وشو را نیز باید با رعایت نکات ایمنی و در ظروف در بسته نگه داشت.

برخی اقلامی را که امکان شست وشو ندارد ، می توان زیر نور خورشید قرار داد.

درصورتی که از کیسه های پارچه ای استفاده می کنید، بعد از خالی کردن اقلام، سریع آنها را با مواد گندزدای متوسط، بشویید.

لیلا شوقی - جامعه / روزنامه جام جم

منبع: جام جم آنلاین

به "توصیه های کوچک برای نبرد با ویروس بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های کوچک برای نبرد با ویروس بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید