تعدادی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با مقامات ایکائو بیان کرد که تا به امروز تعدادی از خانواده های جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند.

تعدادی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ کوجی هامی، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه) در آستانه سومین دور مذاکرات دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در مورد سانحه هواپیمای اوکراینی و نشست آینده شورای ایکائو، در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی یف به وسیله ویدئو کنفرانس با مقامات سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) گفت وگو کرد.

بهاروند با اشاره به همکاری های مناسب و حرفه ای جمهوری اسلامی ایران با ایکائو، از تعامل و مناسبات موثر و دریافت مشاوره های فنی کارشناسان ایکائو در زمینه تهیه گزارش فنی سانحه هواپیمای اوکراینی تشکر و قدردانی کرد.

تا به امروز تعدادی از خانواده های جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند

در ادامه این گفت وگو، وی گزارشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در مورد هواپیمای اوکراینی از جمله آنالیز فنی سانحه، پیگیری ابعاد کیفری و همچنین ضمن همدردی با خانواده های جانباختگان در مورد چگونگی پرداخت به آن ها ارائه کرد. طبق این گزارش، تا به امروز تعدادی از خانواده های جانباختگان غرامت را دریافت نموده اند.

سالواتوره شیاکیتانو رئیس شورای ایکائو ضمن قدردانی از فعالیت های ایران در مورد سانحه هواپیمای اوکراینی، بر صندلی فنی شورای ایکائو و پرهیز از هرگونه ملاحظات سیاسی تاکید نمود.

وی از عزم جدی ایران برای تقویت فعالیت های فنی معطوف به ایمنی هوانوردی قدردانی کرد.

همچنین خانم فانگ هیو دبیرکل ایکائو از اقدامات جمهوری اسلامی ایران راجع به سانحه هواپیمای اوکراینی تشکر و بر لزوم ادامه همکاری ها و رایزنی های فنی ایکائو تاکید نمود.

در سرانجام این گفت وگو محسن بهاروند با تشکر از برگزاری جلسه مشترک بین ایران و ایکائو، بر تقویت تعاملات فیمابین تاکید و از ابتکارات ایکائو از جمله ابتکار آسمان امن تر حمایت کرد.

به گزارش فارس، محسن بهاروند معاون وزیر امور خارجه ایران برای برگزاری دور سوم مذاکرات درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در رأس هیأتی امروز وارد کی یف شد.

شایان ذکر است دو دور پیشین مذاکرات در مرداد و آبان سال 1399 به ترتیب در کی یف و تهران برگزار گردید.

دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره سقوط هواپیمای اوکراینی از صبح دوشنبه 28 مهر ماه 1399 به مدت دو روز به ریاست محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه و یوگنی ینین همتای اوکراینی در تهران برگزار گردید.

به گزارش فارس، 18 دی ماه سال گذشته (1398) بود که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین بر اثر خطای انسانی و شلیک موشک بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و 176 سرنشین آن شامل اتباع ایرانی، کانادایی، افغانستانی، سوئدی، انگلیسی و کادر پرواز اوکراینی جان باختند. بنا بر اعلام دولت کانادا، 63 نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشته اند. در این هواپیما 11 اوکراینی، 17 سوئدی، چهار افغان و چهار انگلیسی نیز حضور داشته اند.جمهوری اسلامی ایران پس از وقوع این حادثه آمادگی خود را برای پرداخت غرامت خاطرنشان کرد. صبح 21 دی ماه، ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد که بلافاصله مقصر این حادثه را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می نماید تا با خطای اجرا شده برخورد قانونی صورت گیرد.

لازم به ذکر است، در مورد پرداخت غرامت به خانواده های جانباختگان، هیأت دولت مصوبه ای را صادر کرد که شامل همه جان باختگان سانحه اعم از ایرانی و غیر ایرانی می گردد. وزارت راه و شهرسازی هم موظف شد با همکاری دستگاه های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار (150 هزار) دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را بر اساس مستندات به ذی نفعان پرداخت کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تعدادی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعدادی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید