آنالیز اندازه آموکسی سیلین در تصفیه خانه ها با یاری مواد نانوساختار

به گزارش وبلاگ کوجی هامی به نقل از ستاد نانو، سهرابی دکتری تخصصی مهندسی شیمی پیشرفته خود را از دانشگاه امیرکبیر دریافت نموده است و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی پیشرفته از دانشگاه کردستان دارد.

آنالیز اندازه آموکسی سیلین در تصفیه خانه ها با یاری مواد نانوساختار

این محقق که مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی شیمی - صنایع غذایی از دانشگاه رازی کرمانشاه دریافت نموده است، درباره طرح خود شرح داد: سنتز بیوفوتوکاتالیست نانوساختار Ti/TiO2/ZnO/GOx در یک سیستم میکروفلوئیدیک، مشخصه یابی و ارزیابی آن به منظور تجزیه میکروآلاینده آموکسی سیلین عنوان کامل طرح من است. همان طور که می دانید به یاری ابزارهای دقیق شناسایی مواد، وجود آنتی بیوتیک های پر تجویز در جریان خروجی تصفیه خانه ها تأیید شده است. از میان این آنتی بیوتیک ها، آموکسی سیلین به علت مقدار مصرف بالا، از لحاظ مقاومت به تصفیه زیستی و خطر ناشی از رشد باکتری های مقاوم به آموکسی سیلین که سلامت انسان و محیط زیست را تهدید می نماید، به عنوان یک میکروآلاینده تازه و مهم برای تجزیه و تحلیل انتخاب شد.

وی ادامه داد: با توجه به عدم کارایی روش های زیستی که در تصفیه خانه ها متداول است و روش جذب در کنترل و کاهش این آلاینده، روش فوتوکاتالیستی به منظور تجزیه آلاینده های زیست تجزیه ناپذیر، مطرح شد.

این محقق و پژوهشگر اضافه کرد: استفاده فوتوکاتالیست به صورت نانوذرات معلق باعث کلوخه شدن و کدورت محلول می گردد که عمق نفوذ نور را نیز محدود می نماید و البته منجر به هدر رفت فوتوکاتالیست نیز می گردد. بعلاوه جداسازی آن از محلول کار مسئله ای است. به همین علت استفاده از فوتوکاتالیست در حالت تثبیت شده به سایر شرایط، ارجحیت دارد.

سهرابی ادامه داد: از آنجا که مقدار فوتوکاتالیست ها در فعالیت آن ها نقش مهمی دارد، راندمان فرآیند فوتوکاتالیستی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. لذا با توجه به خطرات آموکسی سیلین برای محیط زیست و سلامت انسان و اینکه تصفیه خانه های متداول برای تجزیه آنتی بیوتیک ها به خصوص آموکسی سیلین، طراحی نشده اند، طراحی سیستمی تازه برای حذف این میکروآلاینده لازم است.

وی در ادامه توضیح داد: در طراحی سیستم تصفیه تازه، استفاده از راکتورهای میکروفلوئیدیک به علت ابعاد کوچک و قابل حمل بودن، موجب صرفه جویی در مواد، انرژی و زمان می شوند. بعلاوه از طرفی به علت نسبت بالای سطح به حجم، واکنش های سطحی مانند فرآیند فوتوکاتالیستی با راندمان بالاتری قابل انجام است. به علاوه، توزیع یکنواخت نور که در فرآیندهای فوتوکاتالیستی بسیار اهمیت دارد، در سیستم های میکروفلوئیدیک امکان پذیر می گردد.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد: طراحی و ساخت سیستم میکروفلوئیدیک برای فراوری فوتوکاتالیست در دمای پایین، طراحی و ساخت سیستم میکروفلوئیدیک برای تصفیه میکروآلاینده آموکسی سیلین از نتایجی است که این طرح داشته است تا بتوان با یاری آن، ذره ای از وجود مواد مسموم و آسیب زننده به محیط زیست، انسان و زیست بوم طبیعی را کم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنالیز اندازه آموکسی سیلین در تصفیه خانه ها با یاری مواد نانوساختار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز اندازه آموکسی سیلین در تصفیه خانه ها با یاری مواد نانوساختار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید