تجربه مجازی و اما و اگرهایش

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، محمدعلی آتش سودا که معتقد است اگر استادان و دانشجویان امکانات لازم را داشته باشند، مسئله ای در آموزش مجازی وجود ندارد، می گوید: من فکر می کنم در آینده بسیاری از کلاس ها به همین شیوه مجازی ادامه خواهد یافت.

تجربه مجازی و اما و اگرهایش

این مدرس دانشگاه در گفت وگو با وبلاگ کوجی هامی، از تجربه خود در برگزاری کلاس های آنلاین درس ادبیات و شرایط برگزاری کلاس ها در این دوران گفت: ما مسئله ای با آموزش مجازی نداشتیم. اگر زیرساخت ها فراهم باشد و استادان و دانشجویان امکانات لازم را داشته باشند، مسئله ای در آموزش مجازی وجود ندارد. گاهی ارتباط چشمی و نزدیک در کلاس ها لازم است که حتی اگر امکانات طوری باشد که ارتباط تصویری برقرار شود، این هم برطرف می شود. البته نکته دیگر این است که برخی از درس ها مثل کارگاه ها را به این شکل نمی شود برگزار کرد.

او اضافه نمود: در کل تدریس مجازی در این دوران، تجربه خوبی بوده است. حجم درسی که من ترم گذشته به دانشجویان دکتری ارائه کردم، یک و نیم برابر جلسات حضوری بود، هم حجم درس و هم کیفیت کار از برگزای کلاس ها به شکل فیزیکی بیشتر شده بود.

آتش سودا با اشاره به مقاومت هایی که در برابر آموزش مجازی وجود دارد بیان نمود: به طور کلی همیشه وقتی جامعه متحول می شود، مقاومت در برابر تحول وجود دارد. الان هم خیلی ها هنوز ترجیح می دهند که کلاس ها به شیوه فیزیکی برگزار شود اما من فکر می کنم کرونا فرصتی را به وجود آورد تا خیلی از کارها که قبلا فکر می کردیم نمی توان آن ها را به صورت مجازی و از راه دور انجام داد، مجازی انجام شود و به این همه هزینه برای رفت وآمد هم نیاز نیست.

این مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد سپس گفت: در آینده خیلی از کلاس ها که پیش تر به شکل عملی برگزار می شد اما نیازی به حضور ندارد، به همین شیوه مجازی ادامه خواهد یافت.

آتش سودا همچنین درباره چالش های تدریس مجموعه درس های زبان و ادبیات فارسی اظهار کرد: تا پیش از این هم آموزش دانشگاه پیام نور از راه دور بود. من هم دو ترم آن جا تدریس داشتم. یکی از مسائل بچه ها این بود که در تلفظ واژه ها دچار مشکل می شدند چون اکثرا می رفتند و کتابی را می خواندند. اما در آموزش مجازی اگر سرعت اینترنت خوب باشد و دانشجویان بتوانند یکدیگر را حین تلفظ ببینند و از نظر شنیداری و گفت وگو محدودیتی نباشد دیگر آن اشکال وجود ندارد. من فکر می کنم در رشته ادبیات و خیلی از رشته های دیگر که درس های شان مثل ادبیات است از تاریخ و روان شناسی گرفته تا برخی از درس های رشته های پزشکی و مهندسی، اصلا به حضور فیزیکی نیاز نیست و این تجربه را می توانند ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجربه مجازی و اما و اگرهایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه مجازی و اما و اگرهایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید