ایمنی جمعی با تکمیل چرخه تزریق واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، یک متخصص بیماری های عفونی گفت: افرادی که واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، باید برای حفظ ایمنی جامعه برای واکسینه شدن اقدام نمایند.

ایمنی جمعی با تکمیل چرخه تزریق واکسن کرونا

جمال میرزایی، متخصص عفونی و فلوشیپ فوق تخصص نقص ایمنی، سرطان و پیوند در گفت وگو با وبلاگ کوجی هامی، در خصوص اهمیت واکسیناسیون افرادی که واکسن را دریافت نکرده اند، گفت: واکسیناسیون در تمام بیماری ها دو بعد شخصی و اجتماعی دارد. هیچ گاه نمیتوان یک نفر را مجبور کرد که حتماً واکسن را تزریق کند اما سیاست گذاری های کلان یک جامعه ایجاب می نماید با افرادی که در تهدید سلامت جامعه نقش دارند، برخورد قانونی گردد.

او اضافه نمود: به همین علت در مواردی که شخص قصد تزریق واکسن نداشته باشد، طبیعی است که از بعضی حقوق محروم گردد. علت این مسئله اجباری بودن واکسن نیست بلکه اهمیت سلامتی تمام افراد جامعه و مطالبه بیشتریت واکسینه شده است.

میرزایی ادامه داد: در شرایط کنونی که سلامت مردم در خطر است، کسی حاضر نیست در مجامع عمومی در کنار شخصی که واکسن را دریافت نکرده حضور پیدا کند. بنابراین از لحاظ بُعد اجتماعی، محدودیت هایی برای افرادی که باعث تهدید سلامتی جامعه می شوند، اعمال می گردد.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: طبق آمارهای ارائه شده در کشور های مختلف، واکسیناسیون نقش بسیار موثری در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر افراد داشته است؛ شواهد نشان داده مبتلایان به کرونا نسبت به دو سال قبل با درگیری های بسیار کمتر ریوی روبرو می شوند.

او بیان نمود: چند ماه قبل ما شاهد بستری افراد مسن و درگیری های حاد ریوی و در نتیجه مرگ و میر بودیم اما اکنون بیشتر ابتلاها خفیف هستند و درگیری های ریوی در حداقل ممکن قرار دارند و حتی در بسیاری از موارد بدون احتیاج به بستری در بیمارستان و درمان سرپایی به انتها می رسد و همه این ها چیزی جز تاثیر واکسیناسیون نیست.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: ما تعداد زیادی از کادر درمان را در روز های ابتدایی کرونا از دست دادیم در حالی که هم اکنون شاهد حداقل ابتلا به کرونا در بین کادر درمان که در روبروه مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا هستند، هستیم.

میرزایی گفت: در فصل سرد سال صرفاً با بیماری کرونا روبرو نیستیم، سایر بیماری های عفونی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا و سایر بیماری های باکتریایی مثل ذات الریه به این گروه اضافه می شوند که می توانند با ترکیب شدن منجر به اثر تصاعدی ویروس و در نتیجه بروز پیک نو شوند.

او بیان نمود: توصیه ما در فصل های سرد سال مراقبت و احتیاط برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی است اما علاوه بر تزریق واکسن کرونا باید تزریق واکسن آنفلوانزا نیز توجه کرد. بعلاوه باید به رعایت شیوه نامه های بهداشتی بیش از پیش به ویژه در اماکن عمومی مثل اتوبوس و مترو توجه داشت.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ایمنی جمعی با تکمیل چرخه تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی جمعی با تکمیل چرخه تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید