اجرای 177 طرح تحقیقاتی علوم شناختی به کشور برای تامین احتیاج های این حوزه یاری می نماید خبرنگاران

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، در حال حاضر 177 طرح پژوهشی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری در حال انجام است.

اجرای 177 طرح تحقیقاتی علوم شناختی به کشور برای تامین احتیاج های این حوزه یاری می نماید خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری وبلاگ کوجی هامی، این اقدام با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی، تامین احتیاج های داخلی و کاهش میزان وابستگی ها در مراکز علمی و تخصصی در سطح کشور انجام می گردد.

در نتیجه 15 مرحله فراخوان ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری برای حمایت از طرح­های پژوهشی، از مجموع صد ها ایده تحقیقاتی ارائه شده در سال های اخیر، جمعا 292 طرح مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری ­های شناختی تحت پوشش چتر حمایتی این ستاد نهاده شدند که تا کنون 115 طرح با حمایت های ستاد به اتمام رسید.

همچنین در سال گذشته با انتشار 7 فراخوان این ستاد، 207 طرح پژوهشی و تحقیقاتی از سوی محققان، اساتید و پژوهشگران از مراکز علمی و پژوهشی برای برخورداری از حمایت ستاد ارائه شد که 63 طرح برای اجرا از سوی کمیته داوران مورد تصویب نهاده شد.

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و پیشبرد اجرای طرح های تحقیقاتی درحال حاضر با بیش از یک هزار تن از اساتید، محققان و متخصصان در افزون بر پنجاه مرکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی در استان های مختلف کشور همکاری و مشارکت دارد.

به واسطه حمایت های این ستاد، هم اینک طرح های متعددی در زمینه نگاشت مغز، ایمپلنت های مغزی، ارتباط بین مغز و ماشین و سایر حوزه ها در حال انجام است که نشانگر کسب پیشرفت های علمی و تحقیقاتی گسترده در علوم شناختی در داخل کشور است.

ساخت انواع دستگاه های تصویربرداری نوری از مغز، ثبت سیگنال های مغزی و تحریک مغزی از جمله دستآور های اجرای طرح های تحقیقاتی در امر فراوری و ساخت فن آوری های شناختی در کشور بشمار می آید.

همچنین ستاد در راستای اهداف و سیاست های راهبردی خود کوشش می نماید با حمایت از طرح های پژوهشی و استفاده از امکانات و ظرفیت های داخلی، فرصت ها و بستر های لازم را برای ترویج و ارتقای حوزه های شناختی در کشور فراهم آورد و با تامین احتیاج های این حوزه در داخل، زمینه دستیابی به خودکفایی و کاهش وابستگی ها هرچه بیشتر فراهم گردد.

طرح های پژوهشی در این فراخوان ها در زمینه پژوهش های کاربردی و بنیادی شناختی مبتنی بر نگاشت مغز، پژوهش در حوزه بالینی و علوم اعصاب شناختی، فن آوری شناختی برای ارزیابی و بازتوانی شناختی، توسعه فن آوری های شناختی مرتبط با ارتباط بین مغز و ماشین و مغز با مغز، مدل سازی شناختی، توسعه و بومی سازی و هنجاریابی آزمون های ارزیابی شناختی، روانشناسی شناختی، توسعه روش ها و ابزار های توانبخشی شناختی، توسعه ابزار ها و فن آوری های مورد احتیاج کشور در حوزه شناختی، پژوهش های کاربردی و بنیادی در آموزش و پرورش شناختی، مدیریت شناختی و اقتصاد شناختی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اجرای 177 طرح تحقیقاتی علوم شناختی به کشور برای تامین احتیاج های این حوزه یاری می نماید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 177 طرح تحقیقاتی علوم شناختی به کشور برای تامین احتیاج های این حوزه یاری می نماید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید