7 روش برای حذف دستگاه های بلوتوثی دردسرساز در ویندوز

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، هنگامی که قصد دارید از شر کابل های متعدد روی میز خود خلاص شوید، برترین گزینه برای شما استفاده از اتصال بلوتوث است. به سادگی و با انجام چند تنظیم ساده شما دستگاه بلوتوثی خود را به ویندوز وصل خواهید کرد. با این حال ممکن است که گاهی اوقات در قطع کردن این اتصال بلوتوثی دچار مشکل شوید و نتوانید به آسانی اتصال دستگاه بلوتوثی خود را از ویندوز قطع کنید. برای مثال شما می خواهید هدفون جدیدی را به ویندوز خود متصل کنید، اما دستگاه قبلی هنوز به سیستم شما متصل است و اتصال آن قطع نمی گردد. ما در این مقاله قصد داریم تا 7 روش کاربردی به شما معرفی کنیم که در هنگام بروز این مشکل بتوانید به آسانی اتصال دستگاه های بلوتوثی خود را از ویندوز قطع کنید.

7 روش برای حذف دستگاه های بلوتوثی دردسرساز در ویندوز

بلوتوث زمانی یکی از راه های اصلی انتقال داده و ارتباط دستگاه های مختلف محسوب می شد. این فناوری در دهه 1990 به وسیله شرکت اریکسون توسعه داده شد و به افتخار هارالد بلاتند گورمسون، پادشاه دانمارک در قرن دهم میلادی که توانسته بود نروژ و دانمارک را متحد کند، بلوتوث نام گرفت. لوگو بلوتوث نیز ترکیبی از حروف اولیه نام این پادشاه (ᚼ ᛒ) به زبان رونی بوده است. این نام که در واقع به وسیله یکی از مهندسین اینتل پیشنهاد شد، نشانگر جاه طلبی این فناوری برای تبدیل شدن به استانداردی یکپارچه برای همه دستگاه های الکترونیکی از جمله گوشی ها، رایانه ها و لوازم جانبی مختلف بود.

اولین دستگاه مجهز به بلوتوث یک هدست بی سیم بود که در سال 1999 رونمایی شد و توانست جایزه برترین دستگاه معرفی گردیده در نمایشگاه COMDEX را از آن خود کند. اندکی پس از آن و در سال 2001 اولین کیت های بلوتوثی برای ماشین ها از راه رسیدند. اولین هدفون های استریو در سال 2004 عرضه شدند و جالب است بدانید که یک سال قبل از آن اولین MP3 پلیر مجهز به بلوتوث وارد بازار شده بود. بلوتوث نسخه 2.0 در سال 2005 و با سرعت انتقال داده بهبود یافته معرفی گردید. حالا سرعت انتقال بلوتوث به 2.1 مگابیت بر ثانیه رسیده بود. بلوتوث همچنان یک فناوری اختیاری تلقی می شد و برای انتقال داده های سنگین بسیار کند بود. با استاندار نو برد بلوتوث نیز به 30 متر رسید. اما پیشرفت واقعی در سال 2009 و با معرفی بلوتوث نسخه 3.0 و هنگامی رخ داد که توانست به سرعت 24 مگابیت بر ثانیه برسد.

سال ها از ابداع فناوری بلوتوث سپری شده و این فناوری، به خوبی ارتقا یافته است. فناوری مذکور به مرحله ای رسیده است که امکان اتصال انواع لوازم جانبی، شامل اسپیکرها و هدفون ها را برای کاربران مهیا نموده و کیفیت صوتی بسیار خوبی را در اختیار آن ها قرار می دهد. بعلاوه، می توان اتصال اینترنت را به وسیله بلوتوث در کامپیوترهای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز به اشتراک گذاشت و کنترلرهای بازی را با همین فناوری به کامپیوتر متصل کرد.

همانطور که در بالا نیز ذکر شد این مقاله به آنالیز 7 روش کاربردی برای قطع کردن اتصال دستگاه های بلوتوثی مشکل دار در ویندوز می پردازد.

1. اتصال دستگاه بلوتوثی خود را از تنظیمات ویندوز قطع کنید

تنظیمات سیستم ویندوز دو روش را برای حذف هر دستگاه بلوتوثی به شما ارائه می دهد. اولین روش به این ترتیب خواهد بود:

 1. در منوی استارت به بخش PC Settings > Devices بروید و سپس روی گزینه Bluetooth & other devices کلیک کنید تا منوی نوی برای شما باز گردد.
 2. روی نام دستگاه بلوتوثی خود رفته و سپس گزینه Remove device را انتخاب کنید. پس از اتمام کار کامپیوتر خود را مجددا ری استارت نمایید.

اگر این مشکل با روش بالا حل نشد راه چاره دوم را به ترتیب زیر امتحان کنید:

 1. پنجره تنظیمات بلوتوث را طبق مراحل قبلی باز کنید.
 2. بر روی گزینه More Bluetooth options در قسمت سمت راست واقع شده است کلیک کنید.
 3. به تب Hardware بروید و روی دستگاه بلوتوثی که می خواهید حذف کنید دوبار کلیک کنید.
 4. در پنجره بعدی، به تب Driver رفته و گزینه Uninstall Device را انتخاب نموده و پس از اتمام روی OK کلیک کنید.
 5. در نهایت روی Apply نموده و در پنجره تنظیمات بلوتوث روی OK کلیک کنید.

2. اتصال دستگاه بلوتوثی خود را از تنظیمات کنترل پنل قطع کنید

شما بعلاوه می توانید با استفاده از تنظیمات کنترل پنل اتصال دستگاه های بلوتوثی خود را حذف کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. Win+R را فشار دهید تا کادر Run باز گردد.
 2. Control Panel را تایپ نموده و Enter را فشار دهید.
 3. روی منوی کشویی View by کلیک نموده و Large icons را انتخاب کنید.
 4. به قسمت پایین اسکرول رفته و از گزینه های منوی کنترل گزینه Devices and Printers را انتخاب کنید.
 5. نام دستگاه بلوتوثی خود را پیدا کنید، روی آن کلیک راست نموده و Remove device را انتخاب کنید.

3. تنظیمات سرویس بلوتوث خود را پیکربندی کنید

اگر سرویس های بلوتوث به درستی پیکربندی نشده باشند، احتمالاً با مشکل عدم قطع اتصال دستگاه های بلوتوثی روبرو خواهید شد. برای انجام این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. Win+R را فشار دهید تا کادر Run باز گردد.
 2. Services.msc را تایپ نموده و Enter را فشار دهید تا پنجره Services باز گردد.
 3. سرویس پشتیبانی بلوتوث را پیدا کنید، روی آن کلیک راست نموده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
 4. در پنجره بعدی روی منوی کشویی Startup type کلیک نموده و Automatic را انتخاب کنید. سپس روی Start کلیک کنید، Apply را انتخاب نموده و سپس روی OK کلیک کنید.

پس از سرانجام کار، همین فرآیند را تکرار کنید و این تنظیمات را برای Bluetooth Audio Gateway Service ،the Bluetooth User Support Service و Device Association Service هم انجام دهید. سپس دستگاه بلوتوثی خود را آنالیز کنید و ببینید که آیا مشکل حل شده یا نه.

4. از ابزارهای عیب یابی ویندوز (Troubleshooting Tools) بهره ببرید

اگر تنظیمات پیکربندی به حل مشکل شما یاریی نکرد، عیب یاب های ویندوز را اجرا کنید. این ابزارها می توانند هر زمان که به مسائل سیستمی در دستگاه خود روبرو می شوید مفید باشند. در این مورد، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه قادر خواهید بود با استفاده از عیب یاب بلوتوث (Bluetooth troubleshooter) و عیب یاب سخت افزار (Hardware and Devices troubleshooter) سیستم خود این مشکل را رفع کنید.

بیایید ابتدا نگاهی به نحوه اجرای عیب یاب بلوتوث بیندازیم:

 1. Troubleshoot را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید.
 2. روی Bluetooth troubleshooter در سمت راست کلیک کنید و سپس Run the troubleshooter را انتخاب کنید.
 3. دستورالعمل های نشان داده شده را دنبال کنید و پس از اتمام کار سیستم خود را مجددا ری استارت کنید.

اگر با این کار مشکل حل نشد، عیب یاب سخت افزار را اجرا کنید. در اینجا نحوه اجرای این ابزار آورده شده است:

 1. تنظیمات عیب یابی را طبق مراحل قبلی باز کنید.
 2. روی گزینه Hardware and Devices کلیک کنید و سپس Run the troubleshooter را انتخاب کنید. پس از اتمام مراحل، پنجره تنظیمات را ببندید و کامپیوتر خود را مجددا ری استارت کنید.

5. درایورهای بلوتوث سیستم خود را ری استارت یا نصب کنید

در بعضی موارد، مشکل عدم قطع اتصال دستگاه های بلوتوثی احتمالاً ناشی از خرابی درایورهای بلوتوث است. بنابراین می توانید با ری استارت یا نصب مجدد درایورهای بلوتوث، مشکل را حل کنید. بیایید با آنالیز نحوه ری استارت درایورهای بلوتوث آغاز کنیم:

 1. Win+X را فشار دهید و از گزینه های منو گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 2. با دوبار کلیک کردن روی آن گزینه بلوتوث را باز کنید.
 3. روی درایور بلوتوث سیستم خود کلیک راست نموده و Disable device را انتخاب کنید.

در نهایت روی درایور بلوتوث کلیک راست نموده و Enable device را بزنید. پس از اتمام کار کامپیوتر خود را مجددا ری استارت کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، با دنبال کردن این مراحل زیر درایورهای بلوتوث را دوباره نصب کنید:

 1. Device Manager را انتخاب نموده و درایورهای بلوتوث را طبق مراحل قبلی باز کنید.
 2. روی درایور بلوتوث سیستم خود کلیک راست نموده و گزینه Uninstall device را انتخاب کنید.
 3. به تب Action رفته و گزینه Scan for hardware changes را انتخاب کنید. برای اعمال این تغییرات کامپیوتر خود را مجددا ری استارت کنید.

6. دستگاه بلوتوثی خود را به وسیله ویرایشگر رجیستری (Registry Editor) حذف کنید

آیا هنوز هم در کوشش برای حذف دستگاه های بلوتوثی خود از سیستم عامل ویندوز هستید؟ اگر چنین است، بیایید از ویرایشگر رجیستری استفاده کنیم. در این روش، دستگاه بلوتوث را با حذف کلیدهای رجیستری از رایانه شخصی خود حذف خواهید کرد. با این حال، مراقب باشید کلیدهای رجیستری مهم را حذف نکنید که در این صورت به سیستم شما آسیب خواهد زد. برای جلوگیری از این مشکل، با بکاپ گیری از رجیستری آغاز کنید.

اکنون به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید هر دستگاه بلوتوثی را به وسیله ویرایشگر رجیستری حذف کنید:

 1. Win+R را فشار دهید تا کادر Run باز گردد.
 2. Regedit را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا ویرایشگر رجیستری باز گردد.
 3. به بخش HKEY-LOCAL-MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services >BTHPORT > Parameters > Devices مراجعه کنید.

در قسمت کلید Devices، باید چندین کلید را پیدا کنید که با استفاده از کدهای خاص برچسب گذاری شده اند. برای معین دستگاه بلوتوثی که با هر کلید مطابقت دارد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی هر کلید کلیک کنید و در سمت راست در پی اندازه Name بگردید. این باید نام دستگاه بلوتوثی را نشان دهد که با آن کلید مطابقت دارد.
 2. روی هر کلید کلیک کنید و اندازه نام آن را آنالیز کنید تا دستگاه بلوتوث خود را پیدا کنید.
 3. وقتی کلید صحیح را پیدا کردید، روی آن کلیک راست نموده و Delete را انتخاب کنید. برای ذخیره این تغییرات کامپیوتر خود را مجددا ری استارت کنید.

7. سیستم کامپیوتر خود را ریست کنید

اگر تمام روش های ذکر شده را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، تنها راه چارهی که باقی می ماند این است که سیستم خود را ریست کنید. انجام این کار دستگاه شما را به تنظیمات کارخانه باز می گرداند و در عین حال از داده های شما محافظت می نماید. با این حال، در صورت بروز مشکل ابتدا باید از دستگاه ویندوز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مراحل ریست فکتوری ویندوز به ترتیب زیر است:

 1. در منوی استارت به بخش PC Settings > Update & Security بروید.
 2. در قسمت سمت چپ گزینه Recovery را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد، روی گزینه Get start در زیر گزینه Reset this PC کلیک کنید. دستورالعمل های نشان داده شده را دنبال کنید تا فرآیند نهایی گردد.

اتصال و حذف دستگاه های بلوتوثی در ویندوز نباید دردسرساز باشد. ما در این مقاله هفت روش کاربردی برای این مشکل را آنالیز نموده ایم و یکی از آن ها باید به حل مشکل شما یاری کند. اکنون وقت آن رسیده تا با حل شدن این مشکل از دستگاه های بلوتوثی خود به راحتی استفاده نموده و از این فناوری لذت ببرید.

منبع: Makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 روش برای حذف دستگاه های بلوتوثی دردسرساز در ویندوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش برای حذف دستگاه های بلوتوثی دردسرساز در ویندوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید