چند نکته که باید درباره ثبت نام دانش آموزان کلاس اولی بدانید

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، ثبت نام دانش آموزان اول ابتدایی از امروز، شنبه، اول خرداد ماه شروع شد و تا خاتمه مرداد ادامه دارد. در سال تحصیلی آینده بر خلاف سال های گذشته، امکان ثبت نام الکترونیکی برای تمام پایه ها فراهم شده است؛ البته برای پایه اولی ها به دلیل سنجش سلامت، ثبت نام به دو طریق حضوری و غیرحضوری انجام می گردد.

چند نکته که باید درباره ثبت نام دانش آموزان کلاس اولی بدانید

به گزارش وبلاگ کوجی هامی به نقل از ایسنا، بر اساس پیش بینی معاون وزیر آموزش و پرورش، سال جاری حدود 1.5 میلیون دانش آموز کلاس اولی در مدارس ثبت نام خواهند کرد. ثبت نام اولیه پایه اول ابتدایی از یکم خرداد به صورت حضوری انجام می شود. بدیهی است بعد از مراجعه دانش آموزان به پایگاه های سنجش بدو ورود، ثبت نام قطعی خواهد شد.

سنجش سلامت، مرحله اول ثبت نام

برای سنجش سلامت چه مدارکی ضروری است؟

برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، همه ساله به منظور شناسایی و مداخلات بهنگام طلایی اجرا می شود. بنابراین در مرحله نخست، با مراجعه والدین نوآموز به مدرسه محل ثبت نام، دریافت نوبت پایگاه سنجش صورت می پذیرد. بر اساس نوبت گیری اجرا شده و به منظور جلوگیری از ازدحام، انتظار می رود فقط یکی از والدین همراه با فرزند خود در روز و ساعت مشخص شده به پایگاه های سنجش، مراجعه نمایند.

مدارک لازم جهت انجام سنجش در پایگاه ها عبارت است از اصل شناسنامه دانش آموز و والدین، کارت واکسیناسیون تکمیل شده، یک قطعه عکس 3در 4، مبلغ 50 هزار تومان صرفا به وسیله دستگاه پوز یا درگاه پرداخت الکترونیکی. ارزیابی های بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی حرکتی، اندازه گیری توده بدنی، قد، وزن، دهان و دندان، بیماری های پوست و مو و بیماری نیازمند مراقبت های ویژه در مرحله مقدماتی در پایگاه های اولیه سنجش انجام می شود. همچنین آنالیز شرایط واکسیناسیون توسط مراقب سلامت صورت می پذیرد.

طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، حداقل سن ثبت نام در پایه اول ابتدایی شش سال تمام و ملاک محاسبه سن، اول مهرماه است. لذا حداقل سن ثبت نام در پایه اول ابتدایی تا متولدین1 مهر 94 است.

اخذ وجه در مدارس و برگزاری آزمون ورودی ممنوع

با توجه به ماهیت داوطلبانه بودن مشارکت، اخذ وجه در مدارس دولتی ممنوع است. هرگونه مشارکت برای تامین هزینه مدارس داوطلبانه است و به هیچ وجه اجباری نیست. بنابراین دانش آموزان مدارس دولتی مجبور نیستند مبلغی برای ثبت نام بپردازند و فقط هزینه بیمه حوادث و کتاب را می پردازند. در مدارس غیردولتی نیز مطابق دستورالعمل های مربوطه شهریه مصوب اخذ می شود.

در دستورالعمل اجرایی ثبت نام مدارس تاکید شده است که به منظور رعایت اصول تربیتی و حفظ اعتماد به نفس بچه ها، هرگونه مصاحبه و آزمون در تمام مدارس دولتی و غیردولتی ممنوع است. علاوه بر این به استناد ماده 30 آیین نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و مشخص شرط معدل برای ثبت نام دانش آموزان و با توجه به رایگان بودن ثبت نام و عدم اجبار در بحث مشارکت های مردمی دریافت هر گونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب های درسی) در زمان ثبت نام مجاز نیست و نباید دانش آموزی به دلایل مذکور از ثبت نام محروم شود.

جزئیات ثبت نام الکترونیکی

دریافت الکترونیکی مدارک محل سکونت برای ثبت نام

ثبت نام تمامی دانش آموزان در پایه ها و مقاطع مختلف در سامانه سیدا و از درگاه pada.medu.ir انجام می شود. در مرحله ثبت نام الکترونیکی نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان ورودی مقاطع (پایه های اول، هفتم و دهم) نکات زیر در دستورالعمل ثبت نام مدارس قید شده است:

اولیا باید با مراجعه به درگاه پادا اقدام به پیش ثبت نام در مدارس موردنظر خود نمایند. برای این منظور به دانش آموز پنج اولویت انتخابی داده می شود و محدودیت جغرافیایی با در نظر دریافت ضوابطی در سامانه کنترل می شود. چنانچه دانش آموز مدرسه ای را در خارج از محدوده یا منطقه خود انتخاب نماید، درخواست ابتدا به کارتابل مسئول ستاد ثبت نام منطقه منتقل شده و در صورت تأیید، امکان نمایش در خواست در لیست درخواست ثبت نام مدرسه قرار خواهد گرفت.

به محض تأیید ثبت نام نهایی دانش آموز در یک مدرسه، به صورت اتوماتیک تمامی اولویت های انتخابی دیگر دانش آموز حذف خواهد شد. بدیهی است چنانچه بعد از تأیید نهایی، دانش آموز بخواهد در مدرسه دیگری ثبت نام کند، می بایست به وسیله درگاه درخواست لغو ثبت نام در مدرسه فعلی را داده و پس از تأیید مدیر مدرسه مبدأ، نسبت به ثبت نام مجدد در مدرسه مقصد اقدام کند.

ارسال فایل های آموزشی در سطوح مختلف فرآیندهای ثبت نام و اطلاع رسانی های لازم، به وسیله شبکه شاد و دیگر مکانیزم های ارتباطی صورت خواهد پذیرفت. تعریف کلمه و رمز عبور و یا بازنشانی آن برای دانش آموزان جهت استفاده در درگاه پادا به وسیله سامانه سیدا و توسط مدیر مدرسه صورت می گیرد و ضروری است توسط مکانیزم هایی که در سامانه پیش بینی می شود و یا دیگر راه های امن در اختیار دانش آموزان یا اولیاء آنها قرار گیرد.

دانش آموزان و کاربران می بایست اطلاعات محل اقامتی خود از جمله کد پستی و آدرس دقیق را در سامانه پادا ثبت نمایند. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره مسائل مربوط به محدوده بندی جغرافیایی مدارس برای ثبت نام شرح داده و گفته است که سال جاری سعی شده همانند سال گذشته محدوده بندی تعریف شود و خانواد ها به مدارس در محدوده محل سکونت خود راهنمایی شوند. سال قبل مدارس مدارک را حضوری دریافت می کردند اما سال جاری مدارک الکترونیکی دریافت می شود و امیدواریم شاهد مسائل کمتری در این زمینه باشیم. البته اگر مدرسه در محدوده، ظرفیت خالی داشته باشد ثبت نام انجام می شود اما اگر ظرفیت خالی نباشد ممکن است چالش هایی ایجاد شود. امیدواریم در مجموع با ثبت نام الکترونیکی چالش ها کمتر باشند.

شناسایی نوآموزانی که به پیش دبستانی نرفتند

برگزاری کلاس های آمادگی بهاره و تابستانه

قرار است وزارت آموزش و پرورش برای کلاس اولی هایی که به پیش دبستانی نرفته اند اقدام به برگزاری کلاس های آمادگی بهاره و تابستانه کند. در دستورالعمل ثبت نام مدارس تاکید شده است که مدیران مدارس، نو آموزان بدو ورود به پایه اول دبستان فاقد تجربه پیش دبستانی را شناسایی نمایند تا در اسرع وقت برای مناطق و نوآموزان واجد شرایط، برنامه ریزی برگزاری کلاس های آمادگی بهار و تابستان 1400 به عمل آید. به منظور پیشگیری از تداخل برنامه آموزش های آمادگی پیش دبستانی تابستانی با شروع سال تحصیلی، شایسته است به گونه ای برنامه ریزی شود تا تداوم یادگیری و کلاس های آمادگی بهار و تابستان 1400 و نیز پیش دبستانی ویژه آموزش و مداخله به هنگام، حداکثر در نیمه اول شهریور 1400 به اتمام برسد.

منبع: جام جم آنلاین

به "چند نکته که باید درباره ثبت نام دانش آموزان کلاس اولی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته که باید درباره ثبت نام دانش آموزان کلاس اولی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید