نرخ تورم آذر ماه اعلام شد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، مرکز آمار ایران گفت: نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1401 به عدد 48.5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 48.5 درصد بیشتر از آذر 1400 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم آذر ماه اعلام شد

نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 0.4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با کاهش 2.4 واحد درصدی به 65.3 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.0 واحد درصدی به 38.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 47.9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 51.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل.09 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آذر 1401 به 1.9 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات صفر درصد و برای گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات 3.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 2.1 درصد و 1.2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوار های شهری بدون تغییر و برای خانوار های روستایی 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آذر ماه 1401 برای خانوار های کشور به 45,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 44.3 درصد و 48.6 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 1.0 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت­ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (پیاز و کدوسبز) و گروه نوشیدنی ها می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه بهداشت و درمان (انواع دارو) و گروه حمل و نقل (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم­چنین در ماه جاری گروه انواع گوشت (مرغ ماشینی) و گروه میوه و خشکبار نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته­ است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 42.5 درصد برای دهک دهم تا 51.7 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو

به "نرخ تورم آذر ماه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آذر ماه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید