موج گرما به قطب شمال رسید

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، موج گرمایی که تعدادی از کشورها را با چالش های زیادی روبرو کرده، کشورهای شمال اروپا و مناطقی از قطب شمال را هم در برگرفته و رکوردهای جدیدی از دمای هوا در این کشورها ثبت شده است.

موج گرما به قطب شمال رسید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کوجی هامی، هواشناسان در کشورهای شمال اروپا طی روزهای شنبه و یکشنبه رکوردهای جدیدی از دمای هوا در برخی منطقه ها در حوزه کشورهای اسکاندیناوی گزارش داده آند.

موسسه ملی هواشناسی فنلاند، بالاترین دما را در روزهای اخیر در این کشور از سال 1844 ثبت کرده است.

منطقه کوو در شمال فنلاند، روز یکشنبه دمای 33.5 درجه را ثبت کرد که بالاترین دما از سال 1914 به تعداد می آید. در سال 1914 دما در این منطقه به 34.7 درجه رسیده بود.

منطقه ها مختلفی در سوئد هم رکورد دمایی جدیدی را طی روزهای اخیر ثبت کرده اند.

گرتا تونبرگ فعال سوئدی مشهور زیست محیطی در پیامی در توییتر نوشت: ژوئن 2021 گرمترین ژوئنی بود که با فاصله زیاد در شهرم در استکهلم ثبت شده است.

وی اضافه کرد: دومین ژوئن گرم در استکهلم در سال 2020 و سومین آن در 2019 بوده است.

در سطح ملی، ژوئن 2021، سومین ژوئن گرم ثبت شده در سوئد تا کنون بوده است.

موسسه هواشناسی نروژ هم دمای 34 درجه را در منطقه سالتدال در نزدیکی قطب شمال ثبت کرده است.

این گرمترین دمایی است که طی سال جاری در این منطقه ثبت شده و فقط 1.6 درجه کمتر از بالاترین دمایی است که تا کنون در نروژ ثبت شده است.

بخش های دیگری از جهان هم موج گرمای سهمگینی را تجربه می کنند.

کانادا که در بخش های غربی خود رکورد دمایی 49.6 درجه را تجربه کرده با موجی از آتش سوزی ها در جنگل های خود در استان بریتیش کلمبیا روبرو است.

تلفات موج گرما در استان های جنوب غربی کانادا و شمال غرب آمریکا در حال افزایش است و مقامات محلی در حال ارزیابی توانایی و امکانات برای مقابله با دمای شدید موج گرمای ایجاد شده در روزهای اخیر هستند. دما در این بخش از جهان به طور معمول، متعادل است.

حرارت بالای هوا تنها نگرانی مسئولان کانادایی نیست، بلکه ده ها مورد آتش سوزی های ناشی از گرمای بی سابقه، باعث شده تا روز شنبه ارتش کانادا برای کمک به تخلیه شهرها و مقابله با بیش از 170 مورد آتش سوزی ناشی از گرمای بی سابقه و شرایط خشک آب و هوایی، به حالت آماده باش درآید.

به گفته کارشناسان، تغییرات اقلیمی بر شدت موج گرمای کانادا اضافه کرده و انتظار می رود تغییرات آب و هوایی باعث افزایش تعداد رخدادهای موج گرما و شرایط آب و هوایی شدید شود، اما به گفته آن ها، ارتباط دادن یک رخداد به طور خاص به گرم شدن زمین پیچیده است.

بر اساس گزارش شبکه سی بی سی کانادا، یک گزارش دولتی در سال 2019 گفت که کانادا دو برابر بیشتر از میانگین جهانی، در حال گرم شدن است و این در حالی است که منطقه شمال دور در قطب شمال سه برابر سریع تر از میانگین جهانی به سوی گرم شدن می رود.

از طرف دیگر، گزارش ها حاکی از آن است که علاوه بر کانادا، در ایالات متحده آمریکا به ویژه کالیفرنیا که تا به امروز شاهد آتش سوزی های گسترده در فصول گرما بوده هم دمای شدید هوا و متقاعب آن صاعقه و رعد و برق موجب آتش سوزی گسترده در سه ناحیه جنگلی شده است.

استان های واشنگتن و اورگن هم با موج گرمای بی سابقه روبرو بوده اند و مقام های استان اورگن گفتند که تعداد قربانیان گرما در این استان به دست کم 95 نفر رسیده و مقام های استان واشنگتن هم مرگ 30 نفر مرتبط با موج گرما در این استان را تأیید کرده اند. مقام های سیاتل هم در هفته گذشته، دمای هوای بی سابقه 42 درجه سانتیگراد را به ثبت رساندند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "موج گرما به قطب شمال رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج گرما به قطب شمال رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید