سمپادها با اجرای مصوبه مجلس برای تلفیق مدارس حذف نمی شوند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، موضوع حذف تنوع مدارس طی ماه های اخیر نگرانی هایی را برای والدین و دانش آموزان به خصوص آنها که در مدارس خاص تحصیل می نمایند، به وجود آورده است؛ رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان می گوید مدارس سمپاد چون جزو مدارس دولتی محسوب می شوند، حذف نمی شوند.

سمپادها با اجرای مصوبه مجلس برای تلفیق مدارس حذف نمی شوند

مهر نوشت: فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره اجرای طرح سمپاد مهارتی در سال تحصیلی جاری، گفت: در حال حاضر سمپاد مهارتی با برنامه های ویژه در 4 استان کشور در راستای تربیت نخبگان مهارتی در حال اجراست و تاکید می کنم که نمی توان به این دانش آموزان در حال حاضر نخبه گفت، بلکه در این طرح وظیفه ما تربیت نخبگان در حوزه های مهارتی است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر 260 دانش آموز در رشته هایی مثل کامپیوتر، فتوگرافیک، الکترونیک و... در سمپاد مهارتی تحت پوشش ما هستند و این دورخیزی است برای سال آینده که این حوزه را گسترش دهیم و برای مان مهم است که در راستای ظرفیت های هر استان در رشته های مورد احتیاج آن استان خیلی اثربخش کار کنیم. بیشتر از آموزش و پرورش نیز با استانداران رایزنی می کنیم، چون باید این خروجی ها در ظرفیت شغلی استان لحاظ شوند.

مهاجرانی درباره مصوبه مجلس درباره حذف تنوع مدارس، بیان نمود: اول این که درباره مصوبه مجلس ما نگرانی نداریم چراکه مدارس سمپاد جزو مدارس دولتی محسوب می شوند و در دل مدارس دولتی یک ساختار ویژه دارند. اما موضوع اصلی این است که وجود این مدارس امروز یک ضرورت است و یک انتخاب نیست.

وی شرح داد: من چندی پیش هرمزگان بودم. به میناب و بندر لنگه رفتم. ما در این مناطق چگونه می خواهیم عدالت آموزشی را در حق بچه های مستعد عملی کنیم؟ من آرزو می کنم که یک روز اقتصاد آموزش و پرورش به گونه ای توسعه یافته باشد که به مدارس سمپاد جداگانه احتیاجی نباشد، هر چند تاکید می کنم ما همواره برای استعدادهای برتر خود به برنامه احتیاج داریم. الان این برنامه به صورت جداسازی اجرا می گردد و دوستان معتقدند باید به صورت تلفیقی باشد که باید گفت پا را باید روی زمین بگذاریم و حرکت کنیم و امروز شرایط این تلفیق مهیا نیست.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: در موضوع جداسازی فقط مسائل اقتصادی مطرح نیست، بلکه موضوع نیروی انسانی، تجهیز کتابخانه ها و آزمایشگاه ها و هر چیزی که به کیفیت آموزشی می انجامد، مطرح است. ما نمی توانیم در تمام مدارس کشور همه امکانات را فراهم کنیم که ای کاش می توانستیم. الان 2 درصد دانش آموزان (در مناطق کمتربرخوردار ما این عدد را تا 3 درصد بالا می بریم) تحت پوشش سمپاد هستند. برنامه هایی هم در همین مدارس برای تلفیق داریم، این که در مدارس سمپاد باز باشد و این در حال اجرایی شدن است. ولی نگاه ما پایلوت کردن و بعد تسری به کل کشور است. نمی توانیم یکباره طرحی را اجرا کنیم.

وی بیان نمود: ما معتقدیم هیچ کشوری نمی تواند بدون برنامه برای استعدادهای برترش به پیشرفت برسد. وقتی سیاستگذار اصلی کشور و بالاترین مقام سیاستگذاری در کشور این ضرورت را مطرح می نمایند و بر آن تاکید دارند که باید هیچ استعدادی در کشور مورد غفلت واقع نگردد و بر اساس آن هم اساسنامه مرکز ملی استعدادهای درخشان تصویب می گردد، طرح مجلس جای سوال دارد. البته من حرف مجلس را می فهمم که خواستار تلفیق است، اما جای گفت وگو دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "سمپادها با اجرای مصوبه مجلس برای تلفیق مدارس حذف نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمپادها با اجرای مصوبه مجلس برای تلفیق مدارس حذف نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید