رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مردان افسرده را درمان کند

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، بررسی تازه پژوهشگران دانشگاه فناوری سیدنی نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند افسردگی را در مردان جوان درمان کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مردان افسرده را درمان کند

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ارائه مجموعه شواهدی در مورد این که رژیم غذایی چگونه می تواند بر سلامت روانی ما تأثیر بگذارد، همچنان ادامه دارد، زیرا پژوهش ها، خطرات عادات غذایی ناسالم را نشان می دهند.

یک پژوهش تازه، این پدیده را در مردان جوان مبتلا به افسردگی بالینی مورد بررسی قرار داده و نشان داده است که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به کاهش سریع و قابل توجه نشانه های افسردگی کمک کند.

این پژوهش که از طریق دانشمندان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) اجرا شده، بر سلامت روانی مردان جوان متمرکز است. افسردگی، یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روانی است و یک عامل خطر مهم برای خودکشی به شمار می رود. براساس آمار دولتی، بیش از سه چهارم مرگ و میر های ناشی از خودکشی در استرالیا، در مردان صورت می گیرد.

این پژوهش، 72 شخص بین 18 تا 25 سال مبتلا به افسردگی میانه تا شدید را در بر داشت که رژیم های غذایی نامناسب داشتند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که رژیم غذایی خود را به رژیم مدیترانه ای تغییر داده بودند یا از نوعی حمایت اجتماعی به نام دوستی درمانی برخوردار شده بودند.

جسیکا بیز (Jessica Bayes)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: تمرکز ابتدایی بر افزایش کیفیت رژیم غذایی با غذا های کاملا تازه و در عین حال، کاهش مصرف فست فود، شکر و گوشت قرمز فرآوری شده بود.

ارزیابی ها در آغاز، اواسط و انتها آزمایش 12 هفته ای، با مقیاس های رایج برای افسردگی و کیفیت زندگی انجام شد. در نتیجه آزمایش، گروه رژیم غذایی مدیترانه ای در هر دو جنبه به طور قابل توجهی در مقایسه با گروه کنترل شده که دوستی درمانی را دریافت کرده بودند، امتیاز بیشتری کسب کردند. این نشان می دهد که تغییر رژیم غذایی به سلامت روانی آن ها کمک کرده است.

یافته های این پژوهش، به تایید این ایده کمک می کنند که عادات غذایی سالم تر می توانند تأثیری واقعی بر نشانه های افسردگی داشته باشند. این همان چیزی است که در سال های اخیر از طریق تعدادی از پژوهش های جالب مشاهده کرده ایم.

مقاله ای که در سال 2018 به چاپ رسید، نشان داد رژیم غذایی که برای کاهش فشار خون طراحی شده است، می تواند مقدار افسردگی را نیز کاهش دهد. برخی دیگر از پژوهش ها نیز نشان داده اند که رژیم های غذایی مدیترانه ای می توانند افسردگی را در دوره های چند هفته ای تسکین دهند.

یکی از مواردی که کنترل آن با چنین آزمایش هایی سخت محسوب می شود، حذف اثر دارونما است. آیا صرف دانستن اینکه ما سالم تر غذا می خوریم، فواید خود را برای سلامت روان ما دارد؟ رد کردن این موضوع به طور کامل، بسیار سخت است، اما هنگامی که این موضوع در چارچوب سایر پژوهش ها مشاهده می شود، یافته ها بیشتر از این ایده حمایت می کنند که رژیم غذایی می تواند بر خلق و خوی ما تأثیر بگذارد.

پژوهشگران در مورد درک مبنای علمی این رابطه، در حال پیشرفت هستند. بررسی های اجرا شده روی باکتری های روده، بینش های شگفت انگیزی را در مورد چگونگی تاثیر آن بر سلامت روان ارائه می دهند، گونه های خاص را به افزایش مقدار افسردگی مرتبط می کند و نشان می دهد که تغییر میکروبیوم روده با کمک آنتی بیوتیک ها یا پیوند مدفوع چگونه می تواند رفتار های افسردگی را در موش ها کاهش دهد.

بیز گفت: دلایل بسکمک وجود دارند که نشان می دهند چرا از نظر علمی فکر می کنیم که غذا بر خلق و خو تأثیر می گذارد. به عنوان نمونه، حدود 90 درصد از سروتونین، ماده شیمیایی که به ما کمک می کند تا احساس شادی کنیم، از طریق میکروب های روده ما ساخته می شود. شواهد تازهی وجود دارند که نشان می دهند این میکروب ها می توانند از طریق عصب واگ، با مغز ارتباط برقرار کنند. برای داشتن میکروب های مفید باید از فیبری که در حبوبات، میوه ها و سبزیجات وجود دارد، تغذیه کنیم.

یکی از مزایای تغییر رژیم غذایی به عنوان درمانی برای افسردگی، امکان تبعیت بیشتر بین بیماران است. در حالی که روش های سنتی مانند درمان شناختی رفتاری یا دارو های ضد افسردگی برای بخش قابل توجهی از مردم مؤثر نیستند، ایده نوظهور روان پزشکی تغذیه ای که در آن از مواد مغذی و عادات غذایی خاص استفاده می شود، می تواند یک جایگزین سودمند باشد.

بیز افزود: ما از اینکه مردان جوان چقدر به پیروی از رژیم غذایی تازه مایل بودند، شگفت زده شدیم. افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی کردند، توانستند رژیم غذایی اصلی خود را تحت راهنمایی یک متخصص تغذیه در زمان کوتاهی تغییر دهند. این امر نشان می دهد که پزشکان و روانشناسان باید ارجاع دادن مردان جوان افسرده به یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانی را به عنوان یک مولفه مهم در درمان افسردگی بالینی در نظر بگیرند.

این پژوهش، در The American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید.

منبع: فرارو

به "رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مردان افسرده را درمان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مردان افسرده را درمان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید