مراقبت از نوه ها شما را جوان نگه می دارد

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، مراقبت از نوه ها احتمالاً باعثِ ارتقا اعتماد به نفس آن ها شده و به آن ها کمک می کند دوباره احساسِ جوانی کنند.

مراقبت از نوه ها شما را جوان نگه می دارد

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

دانشمندان می گویند: پدربزرگ، مادربزرگ هایی که از نوه هایشان مراقبت می کنند کمتر احساس تنهایی می کنند؛ زیرا مراقبت از نوه ها حلقه روابط اجتماعی آن ها را گسترش می دهد.

به گزارش وبلاگ کوجی هامی به نقل از دیلی میل، تقریبأ از 4000 پدربزرگ و مادربزرگ درخواست شد به سؤالاتی از قبیل: اینکه با چند نفر در زندگی احساس نزدیکی می کنید؟، پاسخ دهند. پاسخ دهندگانی که از نوه هایشان مراقبت می کردند کمتر از دیگران احساسِ تنهایی و بی کَسی می کردند و دوستانِ بیشتری برای صحبت کردن داشتند.

محققان نوشتند: مراقبت از نوه ها احتمالاً باعثِ ارتقا اعتماد به نفس آن ها شده و به آن ها یاری می کند دوباره احساسِ جوانی کنند. این پژوهش در دانشگاهی در هامبورگ در آلمان انجام شد. در این پژوهش دقیقأ 3849 پدربزرگ و مادر بزرگ که در زمان شروعِ پژوهش در سال 2014 میانگین سنی شان 66 سال بود، شرکت کردند.

از میان مشارکت کنندگان در پژوهش کمتر از یک-سوم (1125 نفر) گفتند که نقشی فعال در مراقبت از نوه های خود دارند. بیش از نیمی از این تعداد زن بودند؛ 80 درصد متأهل بودند و با همسرانشان زندگی می کردند.

از مشارکت کنندگان درخواست شد میزانِ موافقت خود را با گزاره هایی که در پرسشنامه وجود داشت با عددگذاریِ 1 تا 4 نشان دهند. 4 نشان می داد که آن ها قویأ با گزاره مخالف هستند. این گزاره ها شامل این موارد بود: آدم های زیادی اطرافم نیستند، ولی من احساس راحتی دارم، من معمولأ احساسِ طردشدگی دارم، من احساس می کنم که تنها رها شده ام.

امتیاز بالاتر نشان دهنده درجاتِ بالاتری از تنهایی ادراک شده و انزوای اجتماعی بود. در بین مادربزرگ و پدربزرگ هایی که از نوه های خود مراقبت می کردند، میانگینِ امتیازِ تنهایی 1.7 و میانگین احساسِ انزوای اجتماعی 1.6 بود.

پدربزرگ و مادربزرگ هایی که نقشِ فعال در مراقبت از نوه های خود نداشتند، میانگینِ احساسِ تنهایی شان 1.8 و احساسِ انزوای اجتماعی شان 1.6 بود.

در این میان، پدربزرگ و مادربزرگ هایی که وظیفه مراقبت از نوه هایشان را داشتند، حداقل با یک نفر و حداکثر با 6 نفر رابطه اجتماعی داشتند. تفاوت امتیازات بسیار ناچیز است. اما کارشناسان می گویند این تفاوت نشان می دهد مراقبت از نوه ها می تواند اثرات مثبت بر سلامتی پدربزرگ و مادربزرگ ها داشته باشد.

نویسنده ارشد این مقاله، اِلِنور کوئِرک، می گوید: یاری رساندن به خانواده برای آنکه بتواند بین کار و تهیه مایحتاج خانواده تعادل برقرار کند، احتمالأ باعث تقویتِ اعتماد به نفس پدربزرگ و مادربزرگ ها می شود و همچنین می تواند روابط مثبتی را بین آن ها و نوه هایشان ایجاد کند.

علاوه بر آن، مراقبت از نوه ها حلقه اجتماعی پدربزرگ و مادربزرگ ها را گسترش می دهد و به آن ها اجازه می دهد فرصت های بیشتری برای برقرای رابطه با سایر والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ها داشته باشند.

این یک مطالعه توصیفی است و به دنبال مشخص روابط علی نبوده است. حتی ممکن است پدربزرگ و مادربزرگ هایی که در ابتدا احساسِ تنهایی کمتری در زندگی می کردند؛ بیشتر به مراقبت از نوه هایشان تمایل نشان داده باشند.

منبع: The DailyMail

ترجمه: سایت وبلاگ کوجی هامی

منبع: فرادید

به "مراقبت از نوه ها شما را جوان نگه می دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت از نوه ها شما را جوان نگه می دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید