عکس، شکار سحابی آتشین به وسیله تلسکوپ هابل

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، دیجیاتو نوشت: تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری را منتشر نموده است که یک سحابی سرخ رنگ به نام سحابی روح را نشان می دهد.

عکس، شکار سحابی آتشین به وسیله تلسکوپ هابل

تلسکوپ فضایی هابل با وجود بعضی چالش ها، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. این رصدخانه اخیراً تصویر حیرت انگیزی را از یک منطقه فضایی به نام Westerhout 5 منتشر نموده است که با نام سحابی روح هم شناخته می گردد.

براساس بیانیه وب سایت هابل، تصویر نو سحابی روح منطقه ای درخشان با هاله ای از رنگ قرمز آتشین را نشان می دهد که به خاطر تابش های اچ-آلفا به این رنگ درآمده است. این تابش ها زمانی رخ می دهند که الکترون های پرانرژی در اتم های هیدروژن، انرژی از دست می دهند و به رنگ سرخ می درخشند.

در تصویر هابل از سحابی روح چه دیده می گردد؟

سحابی روح در فاصله 7000 سال نوری با زمین واقع شده است و تلسکوپ هابل تصویر آن را در اواخر سال 2022 تهیه نموده است. این تصویر ویژگی های مختلف این سحابی را نشان می دهد. یکی از این ویژگی ها، وجود گوی های درحال تبخیر شناور (frEGG) است که می توان آن ها را به شکل ابرهایی تیره در بالای تصویر دید.

این frEGG که با نام KAG2008 globule 13 شناخته می گردد، به گروهی از گوی های گازی تعلق دارد که با یونیزه کردن گازهای پیرامون خود به وسیله تابش های پرانرژی به وجود می آیند. این گازها سپس در فرایندی موسوم به تبخیر نوری پراکنده می شوند.

البته frEGG با EGG فرق دارد، چون از گاز پیرامون خود منفصل شده و ظاهری شبیه به یک قطره آب پیدا نموده است، ولی هر دو پدیده به عنوان بستری برای تولد ستارگان در نظر گرفته می شوند. آن طور که سازمان فضایی اروپا شرح می دهد: کدری نسبی این پدیده به این معناست که گاز داخل آن از یونیزه شدن و تبخیر نوری در امان می ماند. این مسئله برای شکل گیری پیش ستاره ها اهمیت زیادی دارد.

تلسکوپ فضایی هابل از سال 1990 درحال فعالیت است و تا به امروز بیش از 1.5 میلیون رصد انجام داده و منجر به نگارش بیش از 18 هزار مقاله علمی شده است. این رصدخانه همچنان با رصد نور پرانرژی فرابنفش به فعالیت خود ادامه می دهد و مکمل فعالیت های رصدی جیمز وب در طول موج فروسرخ است.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس، شکار سحابی آتشین به وسیله تلسکوپ هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، شکار سحابی آتشین به وسیله تلسکوپ هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید