زیباست، اما راه رفتن را سخت می نماید!

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، همه ما می دانیم که راه رفتن یا دویدن روی شن های ساحل یا صحرا سخت است. اما دلیل آن چیست؟

زیباست، اما راه رفتن را سخت می نماید!

به گزارش خبرآنلاین به نقل از Live Science، برای بعضی افراد، هیچ چیز به مقدار یک پیاده روی طولانی در یک ساحل شنی لذت بخش نیست. اما شکی نیست که راه رفتن در یک ساحل شنی به آسانی یا به سرعت پیاده روی در یک مسیر مخصوص یا در خیابان نیست. اما علت واقعی آن چیست و چرا راه رفتن روی شن ها اینقدر سخت است؟

پائولا زامپارو، محقق بیومکانیک دانشگاه ورونا در ایتالیا، در ایمیلی به Live Science نوشت: مشکل شن، نرم بودن آن است؛ و شما در هر قدم که برمی دارید در شن فرو می روید. طبق مطالعه ای که نتایج آن در مجله زیست شناسی تجربی منتشر شده است، این مسئله شما را مجبور می نماید تا با هر قدمی که برمی دارید 2.1 تا 2.7 برابر انرژی بیشتری مصرف کنید.

اما زمان قدم زدن روی شن و ماسه ها، این تنها شن ها نیستند که تغییر شکل می دهند؛ ناهمواری های سواحل و تپه های شنی باعث می شوند تا حرکت در آن ها سخت گردد. زامپارو در این باره می گوید: هنگام پیاده روی روی ماسه ها، زمین زیر پایمان ناهموار است و حرکت در زمین های ناهموار، احتیاج به انرژی بیشتری دارد. این امر بدن شما را مجبور می نماید تا اغلب بصورت ناخودآگاه تنظیمات کوچکی در راه رفتن شما ایجاد کند و عضلات را درگیر می نماید (خصوصا عضلات مچ پا و پا). این عضلات در حالت راه رفتن بر روی زمین صاف اینقدر درگیر نیستند و استراحت بیشتری می نمایند.

باربارا گرانت، محقق بیومکانیک دانشگاه لیورپول در بریتانیا، گفت: این ماهیچه ها باید بطور فعال درگیر شوند تا شما به شکلی مطمئن تعادل داشته باشید. زمانی که شما در مسیر های سنگلاخی راه می روید، نیز اتفاق مشابهی می افتد. در این مسیر ها اگر شما با سرعت معمولی حرکت کنید، باز هم سریعتر از زمانی که در یک مسیر معمولی حرکت می کنید، خسته می شوید.

طبق مطالعه ای که در سال 2022 در ژورنال رابط انجمن سلطنتی منتشر شد، آمده که نظریه دیگری وجود دارد که افراد روی شن و ماسه، با روشی متفاوت از سطوح سخت راه می روند. گرانت و همکارانش در دانشگاه لیورپول، نحوه راه رفتن افراد روی فوم را با راه رفتن آن ها روی سطوح جامد مقایسه کردند و به تجزیه و تحلیل نیرو های زیر پای آن ها و مقدار اکسیژن مصرفی هر فرد پرداختند. آن ها دریافتند که راه رفتن روی سطوح نرم، مانند شن، گل و برف، باعث می گردد افراد گام های بلندتری بردارند و حرکات بزرگ تری در لگن و زانوی خود ایجاد نمایند، و همین تفاوت ها باعث مصرف انرژی بیشتری نسبت به راه رفتن روی یک سطح سخت می گردد.

جالب اینجاست که دانشمندان دریافته اند که دویدن روی شن، نابرابری مصرف انرژی را کاهش می دهد. دویدن در امتداد یک ساحل شنی تنها 1.6 برابر بیشتر از دویدن روی یک سطح صاف و پایدار به انرژی احتیاج دارد. با این حال، از آنجایی که دویدن (حداقل با سرعت سریع) انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی آرام مصرف می نماید، بنابراین همچنان شما برای دویدن روی سطح ماسه ای در مقایسه با قدم زدن روی آن، انرژی بیشتری صرف خواهید کرد.

اما کسانی که بطور حرفه ای در ساحل پیاده روی می نمایند، روش آسان کردن پیاده روی روی ماسه ها را می دانند: انتخاب ماسه های خیس برای پیاده روی.

زامپارو می گوید: وقتی ماسه ها خیس هستند، فشرده تر می گردد و راه رفتن روی آن بیشتر شبیه راه رفتن در زمین های سفت است. به عبارت دیگر، پیاده روی در امتداد خط ساحلی، و جایی که امواج روی شن هامی آیند و برمی گردند، بسیار آسان تر است. با وجودی که این کار تعادل ایجاد می نماید، اما وجود آب بیش از مقدار نیز می تواند شن و ماسه ها را دوباره نرم کند.

گرانت به لایوساینس گفت: اگر وجود آب در ماسه ها و راه رفتن روی ماسه های خیس، گزینه مناسبی نیست، پس باید برای عبور از شن راه دیگری پیدا کنیم، و آن افزایش مساحت سطح تماس است. این کار را می توان با پوشیدن کفش و تغییر در نحوه گام برداشتن و قدم زدن انجام داد، و کف پا را کاملا صاف روی زمین قرار داد.

با اینکه ورزش کردن روی شن کمی سخت تر است، اما دلایل خوبی برای انجام این کار وجود دارد. زامپارو گفت: نیرو های ضربه ای روی ماسه کمتر از زمین های سفت است. تحقیقات نشان می دهند که راه رفتن یا دویدن روی شن و ماسه در مقایسه با سطح سختی مانند بتن، برای مفاصل و ماهیچه های شما بسیار آسان تر است.

این یعنی حرکت کردن روی سطح ماسه برای ریکاور شدن سریع تر ورزشکاران پس از تمرین، و کسانی که در حال بازتوانی پس از آسیب دیدگی هستند، بهتر است. در واقع بسیاری از ورزشکاران حرفه ای، از جمله راسل وستبروک، ستاره NBA (اتحادیه ملی بسکتبال)، تمرین بر روی شن و ماسه را در برنامه های تمرینی خود گنجانده است. با این حال گرانت توصیه می نماید که در طول انجام تمرینات بر روی شن، باید بسیار محتاط بود. او می گوید: به علت ناپایداری شن و ماسه، به طور بالقوه خطر لغزیدن و زمین خوردن در شن وجود دارد.

بنابراین دفعه بعد که بر روی شن و ماسه قدم زدید، این را به خاطر بسپارید: شما در واقع در حال اجرا تمرینات سخت تر هستید و این می تواند علتی خوبی برای جشن گرفتن در طول تعطیلات و در کنار ساحل باشد.

منبع: فرارو

به "زیباست، اما راه رفتن را سخت می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباست، اما راه رفتن را سخت می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید