انواع ایمپلنت دندان؛ تفاوت و هزینه آنها

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، برترین ها/روش های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند و همچنین جایگزین کردن دندان های از دست رفته وجود دارد. انواع ایمپلنت از اصلی ترین روش ها به حساب می آیند. ایمپلنت دندان خود دارای انواع مختلفی می باشد که هر نوع دارای ویژگی های منحصر به خود هستند. اصلی ترین تفاوت های انواع مختلف ایمپلنت در شکل و روش کاشت آن هاست. اگر قصد انجام ایمپلنت دندان را داشته باشید، ضروری است پیش از اقدام برای انجام آن در ارتباط با انواع مختلف آن تحقیق نموده و سپس با یک متخصص ایمپلنت مشورت کنید تا بهترین و مناسب ترین روش به شما پیشنهاد داده گردد.

انواع ایمپلنت دندان؛ تفاوت و هزینه آنها

به طور کلی می توان گفت که ایمپلنت دندان، محبوب ترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به حساب می آید. در ادامه این مطلب با برترین ها همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با ایمپلنت دندان، مزایای آن، انواع ایمپنت دندان و همچنن هزینه آن ها با شما در میان بگذاریم. با آگاهی نسبت به نکاتی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، قادر به انتخاب بهترین روش خواهید بود.

ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از اصلی ترین روش ها برای ترمیم دندان های آسیب دیده و جایگزین کردن دندان های از دست رفته، ایمپلنت یا کاشت دندان است. ایمپلنت در واقع نوعی پیچ است که پس از کشیدن دندان، داخل استخوان فک قرار می گیرد و به نوعی نقش ریشه دندان را بازی می نماید. این پیچ باید به استخوان فک جوش بخورد. معمولا اگر در فک پایین جایگذاری گردد، جوش خوردن آن 3 ماه زمان برده و اگر در فک بالا جایگذاری گردد برای جوش خوردن آن 5 ماه زمان احتیاج است.

پیچی که داخل استخوان فک قرار می گیرد، فیکسچر نام دارد. پس از اینکه فیکسچر به خوبی به استخوان فک فرد جوش خورد، قسمت تاج دندان، که با نام اباتمنت شناخته می گردد، روی آن قرار خواهد گرفت. پس از قرارگیری اباتمنت نیز روکشی به نام پروتز ایمپلنت روی آن را خواهد پوشاند.

در صورتی که یکی از دندان های خط لبخند شما دچار آسیب شوند و موجب کاهش زیبایی لبخندتان گردند، روش های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارند. لمینت دندان، کامپوزیت دندان و ارتودنسی دندان، از اصلی ترین روش های اصلاح طرح لبخند هستند. اما در صورتی که یکی از دندان های موجود در خط لبخند شما به صورت کامل از بین برود، شما ملزم به کشیدن ریشه دندان و جایگزین کردن آن هستید.

به طور کلی دو روش اصلی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد. بریج دندان و ایمپلنت دندان. ایمپلنت های دندانی عملکردی کاملا مشابه دندان حقیقی انسان دارند و به همین خاطر نیز امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. با ایمپلنت دندان می توانید زیبایی لبخند خود را بازیابید.

مزایای ایمپلنت دندان

از دست دادن یک دندان می تواند عوارض بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشید. اگر از تاثیر منفی آن، بر ظاهر افراد چشم پوشی کنیم، قدرت تکلم و قدرت جویدن غذا نیز خود دلایل کافی برای اقدام به کاشت یا ایمپلنت دندان هستند. انواع ایمپلنت دندان، مزایای بسیار زیادی را می تواند برای شما به همراه داشته باشد. بعضی از اصلی ترین مزایا به توضیح زیر هستند:

بازگرداندن زیبایی لبخند به حالت قبل

افزایش اعتماد به نفس افراد

ایجاد راحتی به هنگام تکلم

ایجاد راحتی به هنگام جویدن غذا

جلوگیری از حرکت دندان ها دیگر و جایگزین شدن آن ها به جای دندان از دست رفته

جلوگیری از تحلیل استخوان فک

طول عمر بالا و قیمت مناسب نسبت به میزان طول عمر

البته گفتنی است که وجود این مزایا دلیل بر این نیستند که ایمپلنت دندان، هیچگونه معایبی ندارد. البته که هر روش درمانی، به خصوص در حوزه دهان و دندان با معایبی نیز همراه هستند. اما معمولا مزایای این روش ها بیشتر هستند و این معایب کمتر به چشم می آیند. به طور مثال یکی از معایب ایمپلنت دندان زمان بر بودن آن است. البته برای حل این مشکل، تدبیری اندیشیده شده است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند که ایمپلنت دندان یک روزه انجام دهند. به طور کلی می توان گفت که برای معایبی که این روش به همراه دارد، انواع ایمپلنت دندان به وجود آمده اند تا مناسب ترین گزینه برای فرد انتخاب گردد.

انواع ایمپلنت دندان

به طور کلی ایمپلنت ها دارای دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای می باشند. هر یک از این دو نوع می توانند کاربرد های مختلفی داشته باشند. متخصص ایمپلنت در ابتدا دندان های شما را آنالیز خواهد نمود و سپس بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد نمود. ایمپلنت ها از نظر شکل و روش کاشت دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به این انواع خواهیم پرداخت.

انواع ایمپلنت دندان از نظر شکل

ایمپلنت دندان بر اساس شکل نیز دارای دو نوع مختلف می باشد. ایمپلنت اندواستیل و ایمپلنت ساب پریواستیل. در ادامه به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم:

ایمپلنت اندواستیل (Endosteal)

این نوع از ایمپلنت ها نوعی از ایمپلنت های دومرحله ای هستند. ایمپلنت های اندواستیل با جراحی به صورت مستقیم داخل استخوان فک قرار می گیرند و به نوعی عملکردی مشابه بریج های دندانی و دندان مصنوعی های متحرک دارند. انواع مختلفی از ایمپلنت های اندواستیل شامل پیچیف سیلندری و حتی تیغه ای وجود دارند. در ایپلنت های دو مرحله ای پس از قرار دادن ایمپلنت داخل دندان، یک جراحی جزئی روی لثه صورت می گیرد و کناره های لثه ترمیم می گردد.

ایمپلنت ساب پریواستیل (subperiosteal)

ساب پریواستیل ها رایج ترین نوع از انواع ایمپلنت دندان برای ایمپلنت های تک مرحله ای هستند. در این نوع پست از لثه بیرون می زند تا بتواند تاج دندان یا همان اباتمنت را نگه دارد. این نوع ایمپلنت، گزینه بسیار مناسبی برای افرادی هستند که ارتفاع استخوان فک ان ها کافی نیست و برای تثبیت دندان مصنوعی این بیماران ضروری است از این ایمپلنت استفاده گردد.

انواع ایمپلنت دندان از نظر روش کاشت

ایمپلنت های دندانی از نظر روش کاشت دارای دو نوع فرورونده و برسازی درون کاشت دندانی هستند. در ادامه به معرفی این دو نوع خواهیم پرداخت:

ایمپلنت فرورونده

این نوع از ایمپلنت یکی از رایج ترین ها به حساب می آید. ایمپلنت های فرورونده به صورت پیچ یا استوانه داخل استخوان فک قرار می گیرند. این ایمپلنت ها دارای پهنا و طول متفاوت هستند. امکان قرار دریافت چند دندان روی این نوع ایمپلنت ها وجود دارد.

ایمپلنت برسازی درون کاشتی

این نوع ایمپلنت ها نیز از قالبی فلزی ساخته می شوند و در زیر لثه قرار می گیرند تا بتوانند دندان ساخته شده را نگه دارند. این ایمپلنت ها نیز می توانند گزینه مناسبی برای کسانی باشند که ارتفاع استخوان فک آن ها کم است و یا کسانی که نمی توانند از دندان های مصنوعی معمولی استفاده نمایند.

قیمت انواع ایمپلنت دندان

هر یک از انواع ایمپلنت دندان می توانند قیمت های مختلفی داشته باشند. اگرچه انواع ایمپلنت دندان قیمت بالاتری نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان دارند، اما با توجه به ماندگاری بالاتری که ایمپلنت ها دارند، این هزینه ها کاملا منطقی تر و به صرفه تر هستند.

برای اینکه قیمت دقیق ایمپلنت مشخص گردد، باید مورد معاینه دندانپزشک قرار گیرید. دندانپزشک با در نظر دریافت تمام جوانب، بهترین نوع ایمپلنت را به شما پیشنهاد خواهد داد و در نتیجه آن قیمت نیز مشخص خواهد شد. عوامل مختلفی می توانند بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیر بگذارند، میزان تخصص دندانپزشک، برند ایمپلنتی که مورد استفاده قرار می گیرد و جنس ایمپلنت از جمله عوامل تاثیرگذار هستند.

دقت داشته باشید که اگر استخوان فک شما از بین رفته باشد، ضروری است پیش از اقدام برای ایمپلنت دندان، اقدام به پیوند استخوان کنید. پیوند استخوان خود می تواند هزینه ای جدا از هزینه ایمپلنت داشته باشد.

منبع: همگردی

به "انواع ایمپلنت دندان؛ تفاوت و هزینه آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع ایمپلنت دندان؛ تفاوت و هزینه آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید