اختراع شگفت انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا، پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک

به گزارش وبلاگ کوجی هامی، محسن علیشاهی، دانشمند ایرانی دانشگاه کرنل و همکارانش پیروز به ابداع یک پانسمان پنبه ای شده اند که بدون استفاده از آنتی بیوتیک قادر است باکتری ها را از بین ببرد.

اختراع شگفت انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا، پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک

به گزارش وبلاگ کوجی هامی ، زخم های عفونی قطعا چیز خوبی نیستند، تکثیر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز که به علت استفاده بیش از حد از داروهای آنتی بیوتیکی رخ می دهد، خوب نیست. اینجاست که نوع جدیدی از بانداژ پنبه ای وارد می گردد که قادر است میکروب ها را بدون استفاده از آنتی بیوتیک از بین ببرد.

به نقل از ایسنا، این باند که به وسیله محسن علیشاهی و همکارانش در دانشگاه کرنل(Cornell) ساخته شده است، دارای ترکیبی آلی به نام لاوسون(lawsone) معروف به اسید هنوتانیک است.

این ماده به طور طبیعی در برگ های حنا وجود دارد و به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. با این حال، به علت ماهیت آبگریز آن، نمی توان آن را به راحتی با محلول مایع مخلوط کرد و در آن معلق می ماند. این امر فراهمی زیستی آن را محدود می نماید و از جذب آن به وسیله بدن جلوگیری می نماید.

دانشمندان به منظور تغییر آن، لاوسون را با سیکلودکسترین ها ترکیب کردند که کربوهیدرات هایی هستند که دارای یک حفره داخلی توخالی همراه با سطح بیرونی آبدوست (جاذب آب) هستند. بنابراین مولکول های لاوسون با پنهان شدن داخل مولکول های سیکلودکسترین توانستند به طور کامل در یک محلول مایع مخلوط شوند.

آن محلول لاوسون/سیکلودکسترین متعاقبا با سلولز هیدروکسی پروپیل غیر سمی ترکیب شد. پژوهشگران با استفاده از تکنیک الکتروگردشی، پوشش یکنواختی از آن مخلوط را روی یک پد پنبه ای معمولی اعمال کردند. حالا سلولز هیدروکسی پروپیل موجود در آن پوشش به شکل الیاف سلولزی در مقیاس نانو درآمده است که نسبت سطح به حجم محلول را افزایش می دهد.

هنگامی که این بانداژ پنبه ای در آزمایشگاه در کنار لاوسون خالص مورد آزمایش نهاده شد، دارای اثر آنتی بیوتیک بسیار قوی تری در برابر باکتری های گرم منفی و گرم مثبت نشان داد و حتی روی باکتری ای. کولی و استافیلوکوک نیز تاثیرگذار بود و به طور مؤثر آنها را ریشه کن کرد.

محسن علیشاهی می گوید: این پانسمان زخم باید بستر مناسبی را برای تسهیل بهبود و پیشگیری از عفونت فراهم کند. این پانسمان با استفاده از مواد کاملاً طبیعی مانند پنبه، سیکلودکسترین و لاوسون می تواند هر دو را تسهیل کند، زیرا فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی جامعی دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "اختراع شگفت انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا، پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع شگفت انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا، پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید